Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kaliforniya Üniversitesi'nin Açık Kaynaklı Görüntü Detektörü İnsanların Göremediğini Görüyor

18PAYLAŞIM

Kaliforniya Üniversitesi bir nesnenin her detayını yüksek hızda görüntüleyebilen yazılımının kaynak kodlarını yayınladı. Aynı zamanda parmak izi, göz analizi yapabilen bu kod gelecekte yollara çıkacak olan şoförsüz araçlar için de önemli bir araç olacak. Nesneyi tanımlayarak işe başlayan bu kod, nesnenin köşelerini buluyor ve karanlık kısımlar gibi diğer bölgeleri de ortaya çıkarıyor. Örnek olarak; resimde tekrar eden dokular bulunuyorsa yazılım algoritmaları sayesinde bunu anlayabiliyor ve fotoğrafta görebileceğiniz gibi bu detayları ortaya çıkarıyor. Hatta bu kod, nesneleri bulabilmek için, LED ışıklar, lambalar ve hatta Ay gibi parlak ışık kaynaklarını da dikkate alıyor.

Algoritma Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Bahram Jalali, araştırmacı Mohammad Asghari ve takımları tarafından geliştirildi. Bu araştırmaları da üniversitenin kanser hücrelerini fark etmek için ışığı kullanmak üzerine yapılan başka bir araştırmadan doğdu. Aynı zamanda bu araştırma, Kaliforniya Üniversitesi'nin, hız fark etmeksizin her şeyi kayıt edebilen kameralarının da sırrını ortaya çıkardı. Şu an bu algoritma GitHub ve Matlab Central aracılığı ile isteyen herkese açık durumda.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir