Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kafanızı Meşgul Eden Negatif Düşüncelerden Arınmak İçin Kullanabileceğiniz 15 Basit Yöntem

4.3bPAYLAŞIM

Modern zaman insanını şüphesiz en çok huzursuz eden şey, bir an olsun durduramadığımız negatif düşüncelerdir sevgili dostlar. Üstelik onların bizi huzursuz ettiğini çok iyi bilmemize rağmen durdurmanın bir yolunu bulamamamız da canımızın daha da fazla sıkılmasına yol açan etmenlerden. Biz de bu yüzden düşündük ki, bu konuda artık bir fikir teatisinde bulunalım da el birliğiyle çözelim şu kafamızın içinde konuşup duran densizin derdi neymiş, ne istiyormuş bizden... İşte negatif düşüncelere karşı mukavemetinizin artmasını sağlayacak 15 yöntem:

1. Beden dilinin düşünceler üzerindeki etkisi çok büyüktür. Dik ve sağlam bir duruş kendinize olan güveninizi artırarak negatif düşüncelerle daha iyi baş etmenizi sağlayacaktır.

2. Sizi rahatsız eden, kafanızı kurcalayan meseleleri kendinize saklamayın. Bu meseleleri size en yakın olan insanlarla paylaşmak düşüncelerinizin hafiflemesine olanak tanıyacaktır.

3. Olayları değerlendirirken tek bir bakış açısının içine sıkışıp kalmamaya özen gösterin. Neticede kafanızın içindeki ses evrensel gerçekleri dillendirmiyor, yalnızca size ait küçük pencereden dünyanın nasıl göründüğünü anlatıyor.

4. Eskilerin, "Şeytan boşlukta gezer" gibi çok önemli bir lafı vardır sevgili dostlar. Boş durmayın, kendinizi meşgul edin. Hem düşünceleriniz hafifler, hem de ortaya bir şeyler koymuş olursunuz.

5. Klişe bir tavsiye gibi görünüyor olabilir ancak spor yapmak gerçekten çok etkilidir. Bedeninizi yorun ki, aklınızın meşgul olmaya hali kalmasın...

6. Negatif düşünceler daima eksikliklerden, sahip olunamayanlardan beslenir sevgili dostlar. Elinizde olanlara odaklanın, onların kıymetini bilin.

7. Size negativite aşılayan insanların söylediklerine kulak asmamayı öğrenin. Eğer etkilenmemeyi başaramıyorsanız da onlardan uzak durun.

8. Negatif düşünceleri yaratan beyin, bedeninizin bir parçasıdır. Bu yüzden öncelikle bedeninize iyi bakın, işlerin değiştiğini göreceksiniz.

9. Negatif düşüncelerin aklınıza gelmesini durdurmaya çalışmayın. Onlara ne kadar çok direnirseniz, o derece güçlü kılarsınız.

10. Bunun yerine o düşünceleri kabul etmeye çalışın. Unutmayın, onlara "negatif" denmesinin sebebi sizi rahatsız edebiliyor olmaları; siz rahatsız değilseniz, onlar da negatif değildir.

11. Nefesinizin hem bedeniniz hem de zihniniz üzerindeki gerginliği azaltma konusunda mucizevi gücü vardır. Bilinçli ve derin nefesler almaya çalışın.

12. Bu düşüncelere sahip olduğunuz için başka insanları ya da hayatı suçlamayın. Onların var olmasının sebebi yalnızca sizsiniz ve onlarla baş etmek de yalnızca sizin elinizde.

13. Kafanızın içindeki sesin söyledikleriyle dalga geçin. Mizah, zorlukların üstesinden gelmenin en basit ve kesin yoludur.

14. Doğru olduğunu düşündüğünüz davranışları sergileyin. İnançlarınızla davranışlarınız arasında oluşacak bir zıtlık, zihninizi de çelişkiye sokacaktır.

15. Ve düzenli olarak meditasyon yapın. Meditasyon yapmak, kafanızdaki düşünceleri dışarıdan bir gözle seyretmenizi ve aslında ne kadar küçük ve önemsiz olduklarını anlamanızı sağlayacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katilicee

Gerçekten spor hariç diğerleri faso fiso. Antidepresan içmiş gibi mutluluk veriyor...

roronoazoro

"Ve düzenli olarak meditasyon yapın. " düzenli meditasyon yerine düzenli namaz kılsanız hem bu dünyada huzur bulursunuz hem de öbür dünyada

ozlem-torunoglu

meditasyon maksatlı dua da ediliyor, dua zaten şükretmek ve iyi düşüncelere yönelmek maksatlı değil midir?

roronoazoro

özlem hanım ben sadece kendi dinimin gerektirdiği şeyleri şaka yollu söyledim isteyen istediğini yapar

Gizli Kullanıcı

bazen ne kadar kurtulmaya çalışsanda sanki sana yapışmış gibi gelir negatif düşünceler.tek düşünmen gereken hiç birşey daimi değil ve herşey gelip geçiyo sen kontrol etsen de etmesen de her şey olması gerektiği gibi olur zaten.bu yüzden akışa bırakmak en iyi çözüm sanırım :)

ecuecu

Ne yaparsan yap yine sonuç değişmiyorsa,profesyonel bir yardım almayı da unutmayalım.

Görüş Bildir