Kafalar Karışık: Twitter'da Paylaşılan Basit Bir Matematik İşlemi Sosyal Medyayı İkiye Böldü!

1.6bPAYLAŞIM

Bu sefer sadece sözelcilerin değil, herkesin kafası karışabilir! 😂

Her şey 'em ♥︎' adlı Twitter kullanıcısının bu tweet'i atmasıyla başladı:

Kullanıcının, 'takipçilerimden biri bunu çözsün' diyerek paylaştığı bu basit matematik işlemi, sosyal medyayı ikiye böldü.

Kimisi cevabın 16 olduğunu söylerken,

King Of Chanel x Burberry x Cartier

Kimisi ise cevabın 1 olduğu konusunda ısrarcıydı.

laur

Ardından işin içine hesap makineleri de katıldı...

Ancak işlemin sonucu konusunda hesap makineleri de anlaşamadı...

Sosyal medya kullanıcıları tartışadursun, biz size bu basit matematik sorusunun cevabıyla ilgili neden böyle bir anlaşmazlığa düşüldüğünü açıklayalım:

Bu fikir ayrılığının nedeni aslında kişilerin, ilkokul yıllarında aldıkları eğitimin birbirinden farklı olmasıyla açıklanabilir. Çünkü bu noktada işin içine 'işlem önceliği kuralı' giriyor. Soru, Türkiye'deki işlem önceliği kuralına göre çözüldüğünde, sonuç 16 çıkıyor; ancak kimi eğitim sisteminde işlem önceliği farklı olduğu için cevap da farklılık gösterebiliyor.

Peki sizce işlemin sonucu kaç?

16
1
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguzhan-andac

soruda bir parantez eksikliği var kasmayın kendisinizi

azratt06

İşlem önceliği konusuna göre ilk önce parantez içindeki işlem yapılır. Buna göre 8/2*4. Eğer bir işlemde hem çarpma hem de bölme varsa işlem soldan sağa doğru yapılır. 8/2=4 ve 4*4=16. Eğer aksini iddia eden varsa 6. sınıf matematik ders kitabından işlem önceliği konusunu araştırmasını tavsiye ederim.İyi günler😊

jnx

Kapasite özürlü profun hatasını ispatlamak için götümden biraz daha matematiksel element uydurmam gerekiyor anlaşılan. Şimdi (2+2)= p olsun. Şimdi işlemi buna göre düzenleyelim. 8/2.p olur. İşte şimdi geldik fasulyenin faydasına. Buradaki "p" kime ait? Tabii ki 2'ye. Hayır 2 zaten bölme işleminin parçası derseniz saçmalıyorsunuz. Cebirsel olarak matematiğin içine ediyorsunuz.

jnx

Sizin 16 sonucu çıkması için "p"nin "8"in olduğu kısımda olmaıs gerek. Yani 16 sonucu ancak 8.p/2 durumunda 16 çıkabilir. (unutmayın direk hatırlatayım p=(2+2) o da p=4) Oysa 8.p/2 eşit değildir 8/2.p...Şimdi işlemin düzenlenmiş haline geri dönelim. 8/2.p burada sadeleştirme yaparsak(8 ile 2 kendi arasında bölünür, bölüm 4 olur. bunu da 8'in yerine yazarız) 4/p gibi kesirli ifade elde ederiz. Eğer p yerine 4 değerini koyarsanız 1 sonucunu elde edersiniz. İşte bu sebeple parantezin önündeki sayı paranteze dahil edilir. Katsayı olarak işlem görür. Şimdi tahminen aklınızdan şöyle bir cümle geçiyor olmalı. Sen prof'tan daha iyi mi biliyorsun. Açıklamış işte. Matematik evrenseldir. Yaşa kıdeme bakmaz.

kazim-kocabas

İşte adam dibi be!

masikuka

Türkiye’de işlem önceliği kuralına göre cevabın 16 çıkması imkansız çünkü işlem önceliği kuralında ilk önce parantezin içi sonra çarpma sonra bölme şeklinde ilerliyor haliyle cevap 1 oluyor. Bu içeriği hazırlayan saygı değer kişi acaba Türkiye de mi aldınız eğitiminizi ?

omer-okar

ilk önce çarpma sonra bölme diye bir kural yok. Çarpma VE bölmenin önceliği aynıdır. Öncelikler aynı olunca da soldan sağa işlem yapılır. Saygıdeğer Masi Kuka Türkiye de mi aldınız eğitiminizi ?

janset-cataltug

Matematik, farklı eğitim sitemlerine göre farklı sonuçlar veren bir dal değildir. Eğer böyle olsaydı zaten bu dalı bilim olarak adlandıramazdık.

Görüş Bildir