Kadınların Çileli Regl Dönemlerini Kolaylaştırmak İçin Yapılmış Son İcat: Adet Kupası

3.3bPAYLAŞIM

Kadınlar olarak bizim derdimiz bitmez. Sosyal konuların dışında bir de fiziksel olarak yaşamak zorunda olduğumuz durumlarımız var. Elbette aklınıza ilk gelen şeyden bahsediyorum: Regl dönemleri. Bu dönemlerde hepimizin kullandığı çözümler hemen hemen aynı. Ancak belki de hiç duymadığınız bir yöntem daha var:

Bir kadının regl sırasında çektiği çileleri ancak başka bir kadın bilir. Ruh halimizdeki gelgitlerden, sürekli üstümüzü-başımızı kontrol etmek zorunda olduğumuz o anlar, her ay verdiğimiz bir sınav adeta.

Aramızda yabancı yok, rahat konuşalım: Medikal çözümler dışında, çoğumuz tampon ya da hijyenik ped gibi çözümler sayesinde bu dönemi atlatıyoruz. Fakat başka bir çözüm daha var:

Karşınızda orjinal adıyla "Menstrual Cup", bizim anlayacağımız haliyle de "Adet Kupası" ya da "Adet Kabı". Her iki şekilde de kullanabiliriz.

Bu ilginç arkadaşlar lateks ya da silikon gibi yumuşak ve kesinlikle sağlığa zararsız malzemelerden üretiliyor. İlk bakışta tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamıyorsunuz.

Çan şeklinde olan bu kapların geniş olan bölümüne uygun form verildikten sonra adet dönemi esnasında tıpkı tampon gibi vajinaya yerleştiriliyor.

Yerleşme aşamasından sonra vücut içerisinde yine eski halini alıyor ve yeniden çan şekline dönüşüyor. Bu da regl esnasındaki akıntının bu çanak içerisinde toplanmasını sağlıyor.

Normal bir regl döneminde maksimum 8-9 saate kadar vücutta kalabiliyor ama yoğun günlerde daha sık çıkartıp boşaltmak ve yeniden aynı şekilde yerleştirmek gerekiyor.

İlk aşamada zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra oldukça kolay bir şekilde kullanıldığı, deneyen kadınlar tarafından gözlemlenmiş.

Tampon gibi sıvıyı emerek hapsetmediği için, herhangi bir toksik şok riski söz konusu değil.

Her seferinde su ile yıkayıp temizledikten sonra saklanıyor ve bir sonraki regl döneminde yine aynı şekilde kullanılıyor. Bir kupa, yaklaşık 5-6 yıl ya da daha fazla kullanılabiliyor. Bu anlamda uzun vadede bir bütçe dostu denilebilir.

Diğer yandan, ped, tampon gibi bir atık oluşturmadığı için de çevre dostu. Üstelik kadınların hareket kabiliyetinde de herhangi bir kısıtlamaya sebep olmuyor.

Kullanan kadınların yorumlarına göre adet dönemleri için yapılmış en büyük icat. Henüz ülkemizde yok ama internetten yurt dışından sipariş verilebiliyor. Fiyatı ortalama 30 USD civarı.

Bilmeyenler için epey ilginç bir haber açıkçası. Kullanıp kullanmamak artık size kalmış :)

Kullanan varsa deneyimlerini bize de anlatsın hanımlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-ergen

...ve en sonunda nazikçe dökmeden çıkarıp içebilirsiniz. böylece kaybettiğiniz kanıadsadasd

mary-yildirim

Kullanıyorum hayır rahatsız etmiyor ama kendinizi iyi tanımanız gerekiyor ayrıca iğrenmemelisiniz burnunuza gözünüze nasıl dokunuyorsanız oraya da dokunabilmelisiniz. Acıtmıyor dökülmüyor sızdırmıyor ayrıca aşırı pratik ve kolay. 10 yıl boyunca pedle tamponla uğraşmıcağınızı düşünmek ve sadece 12 saatte bir boşaltmaz gerektiğini bilmek bile inanılmaz rahatlatcı. Adet kapları kesinlikle ön yargıyla yaklaşacağınız bir ürün değil aksine içiniz daha da rahat olmalı çünkü sıkıştırılmış pamuk değil tıbbi silikon kullanıyor olacaksınız

iklim-gs-akca

ben tampondan korkuyorum sen onu tak diyorsun?Hemde Bakireler nasıl taksın?Kızlık Zarı? Böyle saçma şeyler üretceğinize işinlanmayı üretin jdsfgıjkfdlgkldfgjk

layd

mutlaka bir sakıncası çıkacaktır..

just

2007 yılından beri Diva cup adıyla Türkiyede satışta. Cidden çok yeni icat...

Görüş Bildir