Kadınların Çileli Regl Dönemlerini Kolaylaştırmak İçin Yapılmış Son İcat: Adet Kupası

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kadınlar olarak bizim derdimiz bitmez. Sosyal konuların dışında bir de fiziksel olarak yaşamak zorunda olduğumuz durumlarımız var. Elbette aklınıza ilk gelen şeyden bahsediyorum: Regl dönemleri. Bu dönemlerde hepimizin kullandığı çözümler hemen hemen aynı. Ancak belki de hiç duymadığınız bir yöntem daha var:

Bir kadının regl sırasında çektiği çileleri ancak başka bir kadın bilir. Ruh halimizdeki gelgitlerden, sürekli üstümüzü-başımızı kontrol etmek zorunda olduğumuz o anlar, her ay verdiğimiz bir sınav adeta.

Aramızda yabancı yok, rahat konuşalım: Medikal çözümler dışında, çoğumuz tampon ya da hijyenik ped gibi çözümler sayesinde bu dönemi atlatıyoruz. Fakat başka bir çözüm daha var:

Karşınızda orjinal adıyla "Menstrual Cup", bizim anlayacağımız haliyle de "Adet Kupası" ya da "Adet Kabı". Her iki şekilde de kullanabiliriz.

Bu ilginç arkadaşlar lateks ya da silikon gibi yumuşak ve kesinlikle sağlığa zararsız malzemelerden üretiliyor. İlk bakışta tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamıyorsunuz.

Çan şeklinde olan bu kapların geniş olan bölümüne uygun form verildikten sonra adet dönemi esnasında tıpkı tampon gibi vajinaya yerleştiriliyor.

Yerleşme aşamasından sonra vücut içerisinde yine eski halini alıyor ve yeniden çan şekline dönüşüyor. Bu da regl esnasındaki akıntının bu çanak içerisinde toplanmasını sağlıyor.

Normal bir regl döneminde maksimum 8-9 saate kadar vücutta kalabiliyor ama yoğun günlerde daha sık çıkartıp boşaltmak ve yeniden aynı şekilde yerleştirmek gerekiyor.

İlk aşamada zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra oldukça kolay bir şekilde kullanıldığı, deneyen kadınlar tarafından gözlemlenmiş.

Tampon gibi sıvıyı emerek hapsetmediği için, herhangi bir toksik şok riski söz konusu değil.

Her seferinde su ile yıkayıp temizledikten sonra saklanıyor ve bir sonraki regl döneminde yine aynı şekilde kullanılıyor. Bir kupa, yaklaşık 5-6 yıl ya da daha fazla kullanılabiliyor. Bu anlamda uzun vadede bir bütçe dostu denilebilir.

Diğer yandan, ped, tampon gibi bir atık oluşturmadığı için de çevre dostu. Üstelik kadınların hareket kabiliyetinde de herhangi bir kısıtlamaya sebep olmuyor.

Kullanan kadınların yorumlarına göre adet dönemleri için yapılmış en büyük icat. Henüz ülkemizde yok ama internetten yurt dışından sipariş verilebiliyor. Fiyatı ortalama 30 USD civarı.

Bilmeyenler için epey ilginç bir haber açıkçası. Kullanıp kullanmamak artık size kalmış :)

Kullanan varsa deneyimlerini bize de anlatsın hanımlar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
layd

mutlaka bir sakıncası çıkacaktır..

just

2007 yılından beri Diva cup adıyla Türkiyede satışta. Cidden çok yeni icat...

pelbug

Makete yerleştirirlerken korktum ben :( Neden ya :( Hayır kim icat etti bunu. Vaktinizi daha yararlı şeylere harcayamıyor musunuz? :( Elim ayağım titredi şerefsizim :S

belphegor

Taktık diyelim.Ya kayarsa?Ya da sızdırma yaparsa?Çıkarırken sağa sola dökülecek falan etraf cinayet.Akılda darbe helikopteri gibi dolanan ulan acaba doğru mu taktım sorusu..Ömürden her ay bir 10 sene yer bu,alın bunu burdan.Bakın ablanıza,kutu kutu antidepresan içmekten dolayı böyle şeylerle uğraşmıyor. Sonuç,kansız günler,sinirli günler,şerefsiz günler,lanet olası günler.Artık Adolf Hitler'in reenkarnesi gibi dolaşıyorum.Burdan Pırozak'ın,Mirtaron'un ve bizzat Lustral'in amk.Şirketiniz batsın yalaklar.

bobamca

o ne öyle kilise çanı gibi müslümanlar hayatta sokmaz o günahkarı oraya

Başlıklar

kadınlar
Görüş Bildir