Kadınlar Yaşam Hakları İçin Sokağa Çıktı: Yasayı Çıkar, Kadını Yaşat

 > 
54PAYLAŞIM

Fotoğraf: AA

İstanbul Beyoğlu’nda bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, Muğla Dalyan’da cesedi bulunan Cansu Kaya ve cinayete kurban giden kadınlar için eylem yaptı. "Cansu Kaya'nın hesabını soracağız, Özgecan yasasını kazanacağız" pankartıyla yürüyen kadınlar, "Asla yalnız yürümeyeceksin", "Yasayı çıkar, kadını yaşat" sloganları attı.

Platform üyeleri, öldürüldükten sonra cesedi Muğla'daki Dalyan Kanalı'nda bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya için İstanbul Beyoğlu Tünel'de toplandı. Gruptakiler, öldürülen kadınların fotoğrafları ve dövizlerle, sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Fotoğraf Twitter: @KadinCinayeti

Burada açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, yeni meclis açılır açılmaz ilk taleplerinin, ceza indirimlerinin kaldırılması olacağını söyledi.

Kadınların boşanmak isterken, hayatlarına dair karar aldıklarında ya da haklarını aradıklarında öldürüldüklerini vurgulayan Kav, "Erkeklerin kadınları öldürülebilir görmelerine sebep olan ve bütün topluma da kadına yönelik şiddeti haklı çıkarılabilirmiş gibi hissettiren şey, işte bu ceza indirimidir. Erkek şiddetini aklamanın en temel sembolü, bu ceza indirimleridir. Geçmişte töre saikiyle işlenilenler için böyleydi, şimdi kadın cinayetleri için böyle" şeklinde konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir