Kadını Mağdur Etmesiyle Bilinen Kızlık Zarı Hakkında İlk Kez Duyacağınız İlginç Bilgiler

8bPAYLAŞIM

Kızlık zarı meselesi, bazı toplumlar için haddinden fazla anlam yüklenmiş bir konu. Kadın olmanın zorluğunu bir kez daha hatırlatan bir detay adeta. Biz de bu içeriğimizde konuyla ile ilgili ilginç bilgileri derleyelim; bir yandan da kadınların yaşadığı mağduriyete yeniden dikkat çekelim istedik.

Kızlık zarının latince adı Hymen'dir. Bu isim, Yunan mitolojisindeki evlilik ve düğün tanrısından gelir.

Hymen, elinde tuttuğu meşale ile evlenecek çiftlerin önünü aydınlatır, yollarına ışık olur. Ancak bunun bir bedeli vardır: Çiftler, düğünlerinin ilk günü Hymen için adak adamak, kan akıtmak zorundadırlar.

Kızlık zarı, yapısal olarak zar gibi bir materyal değil; sadece arada kalan bir bölüm.

Embriyonun dış genital organ gelişimi, 7-12 hafta arasında oluşmaya başlıyor. Erkek bebeklerde genital duvarlar birleşerek testisin içinde bulunan deriyi oluşturuyor. Kız bebeklerde ise genital duvarlar ayrışarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturuyor. Bu ayrılma sonucunda arada kalan mukozal yapıya ise Hymen (Kızlık zarı) deniliyor.

Kızlık zarının net olarak kanıtlanmış bir işlevi yok.

Bilim insanlarının araştırmaları bu yönde. Ancak en kabul gören teori, iç genital organları korumak amacıyla bariyer vazifesinin görmesi. Fakat, yapısal olarak kendi açıklığı bulunduğu için bu teori de çok fazla geçerlilik kazanmamış.

Karasal yaşam süren bazı hayvanlarda da kızlık zarı bulunur.

Kızlık zarı (hymen) birçok karasal memelide (kobay, sıçan, köstebek, at, sırtlan, lama, lemur, vs.) bulunuyor. Ancak onlarda cinsel ilişki ile değil, doğal yollardan dana önce yırtılmış oluyor.

Kızlık zarının tek bir tipi yoktur, her kadının farklı bir kızlık zarı yapısı olabilir; hatta hiç olmayabilir!

Kızlık zarı yapısı, kadından kadına göre değişiyor. 1000 kadından 1'inde hiç kızlık zarı olmayabiliyor. Hatta 2000 kadından 1'inde de tamamen kapalı olabiliyor.

Her kızlık zarı cinsel birleşme esnasında yırtılmayabilir; esnek kızlık zarı çok sık görülen bir durumdur.

Tek delikli kızlık zarı çeşidinin, büyük adet delikli olarak tanımlanan bir alt kategorisi vardır. Bu durumda herhangi bir kanama görülmez. Her 10 kadından birinde varolan bir durumdur. Bekareti her şeyin üstünde tutan ve asla bilimle tatmin olmayan toplumlarda, bu durum kadının mağdur olmasına sebep olur.

Osmanlı zamanında kızlık zarı yırtılan kadınlar, kızgın zift metodunu kullanarak kendilerini tedavi etmişler.

Daha doğrusu farklı bir yol denemişler diyelim. O dönem kızlık zarı dikimi olmadığı için, bir kaşıkla kızgın zifti alıp vajinanın iç dudak kısmına dökerlermiş. Bu sayede yapışan iç dudaklar, cinsel birleşme esnasında yırtılıp kanama olmasına sebep olurmuş. Bu yöntem duyulmaya başlandıktan sonra kadınlar, gelin bakmaya hamama gitmeye başlamışlar. Çünkü sıcaklığın etkisi, varsa eğer ziftin erimesine sebep oluyormuş. Gelin hamamı da burdan çıkmış.

Geline bağlanan kırmızı kuşağın anlamı: "bekaret ilanı"

Bir diğer adı da "Gayret kuşağı"dır. Gelinin evinde gayretli ve kudretli olması için gelinin babası ya da erkek kardeşi tarafından bağlanan bu kuşak, kırmızı rengi sebebiyle de bekareti sembolize eder. Yani, bu noktadan sonra bekaretin sorumluluğu babadan çıkıp, kocaya teslim edilmiş olur.

Kızlık zarı dikimi, ülkemizde en çok yapılan operasyonlar arasında.

Çünkü kadının anatomik yapısı, bireyselliği gibi şeyler hiç önemli değil! Bu baskı sebebiyle doktorların kapısını çalan çok fazla mağdur kadın var. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonucu hasta, ömür boyunca kızlık zarına sahip olur. Geçici kızlık zarı dikiminde ise düğünden birkaç gün önce operasyon gerçekleştirilir.

Üçüncü sayfa haberleri, ilk gece yaşanan bekaret cinayetleriyle dolu.

Bir kadın sürtünme, kaza, tahribat sonucu kızlık zarında yırtılmaya yol açabilir. Az evvel dediğimiz gibi, doğuştan hiç sahip de olmayabilir. Daha önce başkasıyla birlikte olmuş da olabilir. Bunlar hiçbir şekilde kadının mağdur edilmesi için sebep olamaz. Ülkemizde sadece geçen yıl tam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. Bunların içinde bekaret cinayetleri de var.

"Kızlık zarı bozulmak" diye bir kavram yoktur; o ancak oluşan bir yırtıktır.

Bozulan bir organ, vücut içerisinde barınamaz. Oysa kızlık zarında böyle bir durum söz konusu değildir; oluşan sadece bir yırtıktır. "Kadın" ve "bozulmak" kelimeleri birlikte kullanıldığı zaman kasıtlı bir dejenerasyona yol açar. Namus denilen olgu ise bu bahsettiğimiz şeylerle ilgili değildir; çok daha içsel ve erdemli bi maneviyatın konusudur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
truereligionislam

Namus en önemli şeydir.Namussuz ile evlenmek istemem.

ahmeter94966309

Boş duyar kasmayın. Mideniz kaldırıyorsa başkalarının elden geçirdiği kızlarla siz evleninde görelim.

meltem-bozdemir

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında En kapsamlı Bilgileri bulabileceğiniz site;

kurtaj34

Kızlık zarı çeşitleri resimli anlatım verilmiş burada bakın e-kurtaj(.)com"

uzmandoktorhakan

Daha önceden de yorum yapmıştım fakat nedense engellenmiş görülüyor veya ben göremiyorum. Kızlık zarının kadınlar için bir mağduriyet doğurduğu malum. Fakat namusu sadece iki bacak arasında arayan erkeklere de bayanlar tarafından yeni silahlar bulunmuş. Bunun ilkini zaten hepimiz biliyorum. Kızlık zarı dikimi olarak gerçekleştirilen ameliyat. Diğeri ise yapay kızlık zarı diye bir ürün. Eminim ki bir çoğumuz bu ürünü bilmiyoruz fakat bekaretzari com sitesinde bulunan yorumlara göz atarsanız duymakta ne kadar geç kaldığımızı anlayabilirsiniz. Yıllardır binlerce bayan kullanmış ve erkekleri aldatmış. Diyeceğim odur ki namus sadece iki bacak arasına kaldıysa burada kadınlar erkekleri her türlü halt ederler. Bu olay bana göre kafada bitmeli.

Görüş Bildir