Kadını Mağdur Etmesiyle Bilinen Kızlık Zarı Hakkında İlk Kez Duyacağınız İlginç Bilgiler

-

Kızlık zarı meselesi, bazı toplumlar için haddinden fazla anlam yüklenmiş bir konu. Kadın olmanın zorluğunu bir kez daha hatırlatan bir detay adeta. Biz de bu içeriğimizde konuyla ile ilgili ilginç bilgileri derleyelim; bir yandan da kadınların yaşadığı mağduriyete yeniden dikkat çekelim istedik.

Kızlık zarının latince adı Hymen'dir. Bu isim, Yunan mitolojisindeki evlilik ve düğün tanrısından gelir.

Hymen, elinde tuttuğu meşale ile evlenecek çiftlerin önünü aydınlatır, yollarına ışık olur. Ancak bunun bir bedeli vardır: Çiftler, düğünlerinin ilk günü Hymen için adak adamak, kan akıtmak zorundadırlar.

Kızlık zarı, yapısal olarak zar gibi bir materyal değil; sadece arada kalan bir bölüm.

Embriyonun dış genital organ gelişimi, 7-12 hafta arasında oluşmaya başlıyor. Erkek bebeklerde genital duvarlar birleşerek testisin içinde bulunan deriyi oluşturuyor. Kız bebeklerde ise genital duvarlar ayrışarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturuyor. Bu ayrılma sonucunda arada kalan mukozal yapıya ise Hymen (Kızlık zarı) deniliyor.

Kızlık zarının net olarak kanıtlanmış bir işlevi yok.

Bilim insanlarının araştırmaları bu yönde. Ancak en kabul gören teori, iç genital organları korumak amacıyla bariyer vazifesinin görmesi. Fakat, yapısal olarak kendi açıklığı bulunduğu için bu teori de çok fazla geçerlilik kazanmamış.

Karasal yaşam süren bazı hayvanlarda da kızlık zarı bulunur.

Kızlık zarı (hymen) birçok karasal memelide (kobay, sıçan, köstebek, at, sırtlan, lama, lemur, vs.) bulunuyor. Ancak onlarda cinsel ilişki ile değil, doğal yollardan dana önce yırtılmış oluyor.

Kızlık zarının tek bir tipi yoktur, her kadının farklı bir kızlık zarı yapısı olabilir; hatta hiç olmayabilir!

Kızlık zarı yapısı, kadından kadına göre değişiyor. 1000 kadından 1'inde hiç kızlık zarı olmayabiliyor. Hatta 2000 kadından 1'inde de tamamen kapalı olabiliyor.

Her kızlık zarı cinsel birleşme esnasında yırtılmayabilir; esnek kızlık zarı çok sık görülen bir durumdur.

Tek delikli kızlık zarı çeşidinin, büyük adet delikli olarak tanımlanan bir alt kategorisi vardır. Bu durumda herhangi bir kanama görülmez. Her 10 kadından birinde varolan bir durumdur. Bekareti her şeyin üstünde tutan ve asla bilimle tatmin olmayan toplumlarda, bu durum kadının mağdur olmasına sebep olur.

Osmanlı zamanında kızlık zarı yırtılan kadınlar, kızgın zift metodunu kullanarak kendilerini tedavi etmişler.

Daha doğrusu farklı bir yol denemişler diyelim. O dönem kızlık zarı dikimi olmadığı için, bir kaşıkla kızgın zifti alıp vajinanın iç dudak kısmına dökerlermiş. Bu sayede yapışan iç dudaklar, cinsel birleşme esnasında yırtılıp kanama olmasına sebep olurmuş. Bu yöntem duyulmaya başlandıktan sonra kadınlar, gelin bakmaya hamama gitmeye başlamışlar. Çünkü sıcaklığın etkisi, varsa eğer ziftin erimesine sebep oluyormuş. Gelin hamamı da burdan çıkmış.

Geline bağlanan kırmızı kuşağın anlamı: "bekaret ilanı"

Bir diğer adı da "Gayret kuşağı"dır. Gelinin evinde gayretli ve kudretli olması için gelinin babası ya da erkek kardeşi tarafından bağlanan bu kuşak, kırmızı rengi sebebiyle de bekareti sembolize eder. Yani, bu noktadan sonra bekaretin sorumluluğu babadan çıkıp, kocaya teslim edilmiş olur.

Kızlık zarı dikimi, ülkemizde en çok yapılan operasyonlar arasında.

Çünkü kadının anatomik yapısı, bireyselliği gibi şeyler hiç önemli değil! Bu baskı sebebiyle doktorların kapısını çalan çok fazla mağdur kadın var. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonucu hasta, ömür boyunca kızlık zarına sahip olur. Geçici kızlık zarı dikiminde ise düğünden birkaç gün önce operasyon gerçekleştirilir.

Üçüncü sayfa haberleri, ilk gece yaşanan bekaret cinayetleriyle dolu.

Bir kadın sürtünme, kaza, tahribat sonucu kızlık zarında yırtılmaya yol açabilir. Az evvel dediğimiz gibi, doğuştan hiç sahip de olmayabilir. Daha önce başkasıyla birlikte olmuş da olabilir. Bunlar hiçbir şekilde kadının mağdur edilmesi için sebep olamaz. Ülkemizde sadece geçen yıl tam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. Bunların içinde bekaret cinayetleri de var.

"Kızlık zarı bozulmak" diye bir kavram yoktur; o ancak oluşan bir yırtıktır.

Bozulan bir organ, vücut içerisinde barınamaz. Oysa kızlık zarında böyle bir durum söz konusu değildir; oluşan sadece bir yırtıktır. "Kadın" ve "bozulmak" kelimeleri birlikte kullanıldığı zaman kasıtlı bir dejenerasyona yol açar. Namus denilen olgu ise bu bahsettiğimiz şeylerle ilgili değildir; çok daha içsel ve erdemli bi maneviyatın konusudur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-albayrak4

Kızlık zarı dikimi fiyatları olması gerekenden oldukça yüksek fiyatlara gerçekleştirilmektedir. Bu yılın başında bizim de başımıza bu şekilde bir olay geldi. Normalde 15 dakika sürmeyen bu operasyonun fiyatının 400-500 lira olması gerekirken biz 3.000 TL'den daha yüksek bir meblağ ödedik. bu sayfada da güncel fiyatlardan bahsedilmiş ama bence bu kadar olmamalı kesinlikle.

caner13

Haddinden fazla anlam yüklenmiş ne demek??!!! Siz ne istiyorsunuz ha? Ben size dindar olun demiyorum. Kimsenin yaşam tarzına da karışamam ve buna hakkım yok. Ama siz Haddinden fazla anlam yüklenmiş diyip bu milletin dini değerleriyle dalga geçerseniz orda bi sorun vardır. Eğer bunun önemli bir şey olmadığını düşünüyorsanız lütfen bunu söylemeyin, sizde kalsın. Ve umarım da kendiniz gibi birini bulursunuz.

sarp-buyukturkoglu

Konusunun açılması, bunun aslında namus olmadığının söylenmesi bile çok saçma ve geriyor beni. Çocukken daha doğrusu lisede ya da üniversitenin başlarında, toplum öyle öğrettiği için biz de çok önemli bir şey zannederdik. Ama yıllar geçtikçe farkettim ki kendim o.rospu olmuşum birde gidip kıza mı laf söyleyeyim. Benden önce kimle oldun? Sana ne dese? Kaldı ki bana ne cidden! Bunun için bir de cinayet işleniyor!!! Çok korkunç!

corpse-bride

keşke hiç olmasaydı kanıtlanmıs bır ıslevı yok denıyor bılımsel olarak hıc olmasaydı da kadın magdur olmasaydı barı. kırmızı kusagıda ..... bıktık su gerıcı adetlerden

cerenyaman

ve namuscular piste çıksın lütfen

Başlıklar

BilimEvlilikİlginç BilgilerYunanistankadınlar
Görüş Bildir