Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadını Kendine Verilen Bir Emanet Olarak Görmenin Yaratacağı 10 Sıkıntı

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgecan'ın hunharca katledilmesinin ardından, "kadına şiddet uygulamak, Allah'ın emanetine ihanet etmektir." açıklamasında bulundu. Hz. Muhammed'in veda hutbesinde geçen "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız...." sözlerine istinaden sarf edilmiş bir söz olduğunu zannediyorum. Bu söze dayanarak Feministleri dinden aforoz etmesini neye bağlıyor bilmiyorum ancak kadınları bir insan, bir birey olarak değil de kendisine verilmiş bir emanet olarak görmenin bazı sıkıntılar doğurabileceği inancındayım. Hele ki Türk kültüründe "emanet" kelimesinin algılanma biçimini düşündükçe.

Kadını kadın olarak kabul etmek varken, ona emanet muamelesi yapmak...

1. "Emanet malın canı tez olur", "emanet, güle güle gider, ağlaya ağlaya gelir", "emanet eşeğin yuları gevşek olur", "emanet ata binen tez iner", vb. sözler Türk'lerin emanete bakış açısı bakımından ipuçları veren sözlerdir.

2. Kelime anlamı olarak "korunmak için birine veya bir yere bırakılan şey" anlamına gelen emanetin kadın için kullanılması, kadına şey muamelesi yapmaktır.

3. Kadını emanet olarak görmek, baştan onun korunması gereken bir şey olduğunu, kadının kendisini koruyamayacağını kabul etmektir.

4. Emanet koruyup kollanılması gereken bir şeydir, bu da özgürlüğünü kısıtlamaya kendinde hak görmek demektir.

5. "Kaide olarak vedia sözleşmesi ücretsizdir. Ancak taraflar, bunun ücretli olmasını aralarında kararlaştırabilirler", başlık parası özel hükümlere mi dahil?

6. Emaneti alan kimse, emaneti verenin izni olmadıkça, borçlar Kanunu hükümlerine göre emaneti kullanamaz. Düzenlenmesinde "kullanmak" olan bir şeyi kadını tanımlarken kullanmak ne kadar da doğru!!

7. Argoda bıçak, silah, uyuşturucu, vb. yakalanması tehlikeli şeylere verilen isim olan emanetin kadın için de kullanılması son derece ilginç.

8. Eskilerin "emanetin gözü yaşlıdır" demesi, belki de kadının bugünkü halini açıklamaktadır.

9. Başrolünü Kadir İnanır'ın oynadığı emanet filminden çıkarılan birkaç ders;

-Kadının yeri evidir, dışarı çıkarsa belaya bulaşır.

-Lafa karışan kadın o.ospudur.

-Kadınlara hitapta isim yerine bacı, ana, kadın, helalim, vb. zamirler kullanılmalıdır.

https://eksisozluk.com/entry/27578012

10. Devlete emanet edilen çocukların fuhuş için pazarlandığı, ceza evindeki çocukların tecavüze uğradığı bir ortamda sizin emanetiniz olmayı REDDEDİYORUZ!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-kucukondr

Sen bi şöyle gelsene; (Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim] "Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, vadettiğinde vaadinden döner, kendisine bir şey emanet edildiğinde emanete hıyanet eder." (Tirmîzî, Îman, 14) Nisa Suresi, 145. ayet: Muhakkak ki münafıklar, ateşin en aşağı tabakasındadırlar. Ve onlar için asla bir yardımcı bulamazsın. Tevbe Suresi, 68. ayet: Allah, erkek münafıklara da, kadın münafıklara da ve (bütün) kafirlere, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşini vadetti. Bu, onlara yeter. Allah onları lanetlemiştir ve onlar için sürekli bir azap vardır.

ahmet-kucukondr

Siz emanete bu şekilde bakıyorsunuz diye İslam'da bu şekilde bakılmasını emretti diye bir şey yok, şu saçma sapan feminist zihniyetten çıkıp olaya objektif bakın yoksa çenenizi kapatın. Benim dinimde kadın gülden değerlidir, sizde din yok ki kural olsun kural yok ki ortada gül veya güzellik olsun. Kısaca Allah'ın laneti siz ve sizin gibiler üzerinde olsun.

ahmet-kucukondr

Şimdi İslam'da bir emanetin ne kadar değerli olduğunu anlatmaya kalkışsam satırlar biter söz bitmez, sana şöyle en küçüğünden bir şey yazayım beynin varsa görme veya duyma yetisine de sahipsindir, ha yoksa ki olduğunu sanmıyorum bu yüzden araştırmadan çamur atmışsın hem bunu hem Allah'ın kadınlar hakkında ki ayetlerini hem de Peygamber efendimiz (S.A.V)'in kadınlar hakkında söylediği güzel sözleri oku/dinle. İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. Müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur.

arsiment

Hz Muhammed(s.a.s) bu hadisi naklettiğinde o devirde kadınlara zaten mal gibi bakılıyodu hatta insan yerine bile konulmuyodu kız çocuklar utanç verici görülüp diri toprağa gömülüyodu şimdi gelmiş islamın kadınları şerefli kılıp korunup savunanulmasına burun kıvırıyosunuz öyle mi asıl günümüde kadınlar podyumlarda, fuarlarda ve bi çok alanda mal yerine konulup göze hitap eden varlıklar olarak kullanılmasına karşı çıkman gerekirken çamuru islama atman senin mallığını ortaya koymaktadır asıl

gamze.k

aşağıda kadınla erkek kanun önünde eşit ama sosyal olarak eşit değildir bıdıbıdı diye devam eden malları görüyoruz o zaman bilimsel olarak açılayalım evrimsel olarak ilk çağlarda kadınlar toplayıcı erkekler avcıydı binlerce yılda erkeklerin avcılık yeteğini bedenlerine yansıdı ve daha kaslı olmalarını sağladı aslında araştırmalar bulunan fosillerinde erkek ve kadının bedenleri arasında fiziksel farkın olmadığı yönünde o zaman ilk çağlarda kadını toplayıcı olmaya iten faktör neydi kadınların dikkat seviyesi erkeklerinkinden daha çok yönlüdür örneğin erkekler bir ağaçlık bir mmanzaraya bakar orman der kadınlar tek tek detayları görür ağaçlığa bakınca orma demez tek tek kayın ağacı söğüt ağacı filan diye algısal olarak kategorize eder beyin olarak çok yönlü algısı olduğundan tehlikeyi daha hızlı farkeder ve güvenliiğini sağlamaya çalışır bu yüzden hiçbir zaman avcılık gibi riskli işlere girmez daha uzun yaşar ve evrimsel olarak kadınlarının kaslarının geişmeme sebebi budur

ahmet-kucukondr

Bilimsel olarak açıklayacaksak senin övdüğün feminist zihniyet olmayacaktı, çünkü kadınların hepsi doğduğu dakikada gömülmüş olacaktı ve geriye kalan doğurucular da ölüp kadın cinsiyeti son bulacaktı. Ama senin bilerek veya bilmeyerek inkar ettiğin Allah, sana merhamet etmiş ki bu güne kadar getirmiş. Şimdi sen ise ona baş kaldıran mide bulandırıcı yaratığın tekisin...

Görüş Bildir