Görüş Bildir

Kaçırılan Denizcilerle İlgili Yeni Açıklama: 'Korsanlardan Henüz Bir Haber Gelmedi'

Anasayfa > Gündem

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine Körfezi'nde kaçırılan gemi mürettebatıyla ilgili olarak korsanların henüz hiç kimseyle temasa geçmediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu olayla ilgili şunları söyledi:

'Yabancı bandıralı, ancak personeli tamamen Türk olan vatandaşlarımıza yönelik bir gemi saldırısı oldu, maalesef vatandaşlarımız korsanlar tarafından kaçırılmış durumda. Bir Azerbaycan Türkü vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

Dün akşam Gabon yetkilileriyle gemiye çıkıldı, gemi temiz, güvenlikle ilgili sıkıntı yok. Vefat eden Azerbaycanlı kardeşimizi Gabon'a getirdik, orada İslami şekillere uygun hareket edildi. Diğer ülkelerle de temasa geçtik, bizden ilave bilgi alıyorlar. Yaralı bir vatandaşımız vardı, onun da gerekli tedavisi yapıldı, zaten büyükelçimiz de başındaydı. 

Ancak hala korsanlardan bir haber gelmedi. Ne bizimle ne şirketle ne ailelerle bir temasta bulunmadılar, çünkü bazen ailelerle de temasa geçebiliyorlar. 

O bölgede gemiler, kendi güvenliklerini temin etmek için ilave tedbirler alıyorlar, daha önce de saldırıya uğradıkları için... Limandayken Gabonlular güvenliği sağlıyor ama seyrüsefer halindeyken saldırıyorlar. İnşallah vatandaşlarımızı sağ salim getiririz, ama bundan sonra gemi şirketleri de daha fazla güvenlik önlemi almalılar.'

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Liberya bayraklı Mozart isimli gemi, geçtiğimiz gün  Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutları tarafından saldırıya uğramıştı.

Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geminin dün saat 11.00'de Gabon'un Gentil Limanı'na demirlediğini duyurmuştu.

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?