Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kabul Edilseydi Türkiye Tarihini Değiştireceği Kesin Olan, Atatürk'ün Bir Osmanlı Sultanına Evlilik Teklifi

823PAYLAŞIM

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in küçük kızı olan Sabiha Sultan 1894 yılında doğmuş.

Sabiha Sultan sarayda batılı prensesler gibi büyütülmüş.

Birçok talibi olmuş. Şahlar, prensler... Bunlardan biri de dönemin Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal.

Bir iddiaya göre Mustafa Kemal ve Sabiha Sultan hiç görüşmüyorlar. Mustafa Kemal aracılarla evlilik teklifini iletiyor.

Teklif önce Sultan Vahdettin'e geliyor. Vahdettin ''Böyle bir kararı tek başıma alamam'' diyor ve kızına soruyor.

Enver Paşa - Naciye Sultan evliliği gibi bir evlilik istemeyen Sabiha Sultan teklifi reddediyordu.

Bir iddiaya göre de son halife Abdülmecid Efendi’nin Fenerbahçe Kulübü’nün başkanlığına getirilmiş olan yakışıklı oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi’ye aşıktır ve Mustafa Kemal Paşa’nın evlilik talebini reddeder.

Sabiha Sultan ve Şehzade Ömer Faruk Efendi 1920 yılında evlendiler.

Mustafa Kemal'in Sabiha Sultan'a deli gibi aşık olduğunu iddia edenler de var.

Tarihçi İlber Ortaylı'ya göreyse Sabiha Sultan ve Mustafa Kemal görüşmüş, Sabiha Sultan Paşa'yı çok beğenmiş ama bu iş daha sonra olmamıştır.

Bir başka iddiaya göre ise Sultan Vahdettin, kızının Mustafa Kemal'le evlenmesini istiyor ama Mustafa Kemal 'Ağza bile alınmasın'' diyerek reddediyordu.

Bazılarına göreyse Mustafa Kemal, Sabiha Sultan'ı o kadar sevmişti ki evlatlık edindiği Sabiha Gökçen'e adını vermişti.

Tam olarak gerçeği belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz ama bu evliliğin bir şekilde gerçekleşmediğini biliyoruz. Belki gerçekleşse tarih bambaşka şekilde yazılırdı.. Peki sence?

Mustafa Kemal ve Sabiha Sultan evlenselerdi tarihte nasıl bir gelişme olurdu?

Mustafa Kemal, Osmanlı sadrazamı olur, Kurtuluş Savaşı gerçekleşmezdi
Mustafa Kemal, Osmanlı ordusu ile işgalcilere karşı savaşırdı.
Osmanlı Devleti bugün de var olurdu.
Başka başka şeyler olurdu.
Bilmiyorum, kafam yandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
csa

Varsayımlarla tarih konuşmak nafile bir heves ama Atatürk hakkında aptal ve basit ders kitapları dışında güvenilir kaynaklardan çok okuduğum için şunu söyleyebilirim ki Atatürk gibi bir dahinin bu evlilik teklifinin ardında ülkeyi kurtarma yolunda kurduğu bir planın ilk adımlarından birini atma amacı var gibi. Yani bu teklifi olmayınca başka türlü bir yol haritası çiziyor belki de kendine.

ali-osman-basara

Vahidettin ile yapılan Almanya gezisinden sonra Vahidettin tarafından bizzat teklif edilmiştir. O dönem padişaha sormadan kuş uçurulmaz. Subay nasıl olurda padişahın kızına evlenme teklif eder ?

sait-yilmaz

kıvır yavrum kıvır. vahdettin o zamanlar padişah değil şehzade. herkes şehzade kızlarına evlenme teklif edebilirdi. osmanlı geleneği buna müsaade ediyordu.

huseyinadiguzel

Arkadaşlar... değil Sabiha Sultan 5-6 tane daha sultan verseler ATATÜRK yine Türkiye Cumhuriyet'ini kurardı... ve tam şuan olduğu devrim ve inkilaplarla ! siz nasıl tarih okudunuz ! hiçmi okuduklarınızdan anlamadınız ? ATATÜRK aşırı idealist ve güçlü bir kişilikti... Mustafa Kemal Atatürk kadınlara zaafı olan birisi değildi (saçma sapan iddalar var bunlarda ne maksatla yapılıyor belli) farzedelim ki bu idda gerçek... şunu bilin ki hiç birşey Atatürk'ü devrimden alı koyamazdı

sait-yilmaz

bence de kurardı. zira tc ingiliz projesidir

karaozonur

Ula piç ozaman siktir git bu ülkeden göt

odunq

Atatürk tarafından söylendiği rivayet edilen "ordular yönettim, meclisler yönettim, savaşlar yaptım, kazandım ama, bir kadını yönetemiyorum." sözü vardır ya.. gerçekse de yalansa da çok bomba bir tespit..

dnz.yildz.01.94

bence sultanla evlensede yine istediklerini yapıp bu ülkeyi yine aynı şekilde kurardı ama eğer padişah damadı olsaydı osmanlı soyunu nasıl sürgün ederdi o ayrı mesele...

Görüş Bildir