Kablosuz Şarj İle Drone Uçuşu Artık Sonsuza Kadar Uzayabilecek

19PAYLAŞIM

Günümüzün en ilgi çekici teknolojik oyuncakları drone'lar gün geçtikçe farklı özellikler ile sosyal hayatın her alanında yer alıyor. Bir diğer taraftan da hem askeri hem de sanatsal çalışmalar açısından drone'lar çok büyük önem taşıyor. Son gelişmeler drone'lar açısından en büyük sorun olan havada kalma süresini kısıtsız uzatabiliyor.

Drone teknolojisi günümüzün en çok ilgi gören konularından birisi.

Ancak bu teknoloji drone'ların ağırlıkları ve pil ömürleri sebebiyle sınırlı erişim sorunu ile karşı karşıya.

Bu sorun üzerine akademik çalışmalar başladı.

Imperial College of London'daki akademisyenler sonsuz uçuşun sırlarını çözüp, drone'ların havada kablosuz bir şekilde şarj edilebilmesini sağladılar.

Sistem aynen bu şekilde işliyor.

Dr. Samer Aldhaher'in çalışmaları sonuç verdi ve çalışan bir prototip ortaya çıktı.

Imperial College of London'dan Dr. Samer Aldhaher'in uyguladığı modelde hava aracına alttan yaklaşan kablosuz şarj ünitesi sürekli enerji ikmali sağlıyor ve sonsuz uçuşun sırrı böyle çözülüyor.

Buluşun çıkış noktası geleneksel yöntemlerden geliyor.

Bilindiği üzere savaş uçaklarının fiziksel yapıları gereği sınırlı miktarda yakıt alabiliyorlar ve harekatlarını daha uzun kılabilmek için havada yakıt ikmali yapıyorlar. Böylece pilotaj ve ikmal koşulları elverdikçe uzun süreler harekat devam edebiliyor. Bu yaklaşımın farklı bir versiyonu olan wireless teknolojisi ile drone'ları havada şarj etmek mümkün.

Şu anki teknolojide tek bir sorun gözüküyor.

Drone'nun kendisine enerji aktaran üniteden fazla uzağa gidememesi şu anki modelin sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla drone, bu enerji kaynağına bağlıyken çok uzağa gidemiyor.

Bu noktadan sonra istenilen koşulları sahip sonsuz uçuş çok yakında olabilir.

Bu teknolojinin kullanımı ile birlikte farklı kullanım şekilleri de mümkün olacak ve inanıyoruz ki çok yakında kısıtsız sonsuz uçuşun yolu açılmış olacak.

Bu gelişme birçok açıdan bir devrim olacak gibi görünüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrec

Dostum o zaman aynı teknolojiyi elektrikli araçlara da uygulayın ! yol kenarlarına belirli mesafelerle bu cihazlardan yerleştirin yada baz istasyonları gibi yaygınlaştırın 10 numara 5 yıldız bir fikir ama bunun için uzun bir zaman gerekli :) bu arada dronlara bayılıyorum. bu teknoloji gelişirse yeni mobeselerimiz olabilirler

Görüş Bildir