Japonya'da İnsanlar Neden Evlerinin Duvarlarına Şişe Şişe Su Diziyor?

635PAYLAŞIM

Japonya’yı hiç ziyaret etme fırsatı buldunuz mu, bilemiyoruz. Ama olur da bir gün yolunuz düşerse ve Japonya sokaklarının her bir köşesinde su dolu pet şişeler görürseniz, bu ne diye sormayın. Bir garip Japon adetine daha sizin için açıklık getiriyoruz. Hazırsanız, başlayalım…

Japonya sokaklarında, hemen hemen her evin önünde plastik su şişeleri var. Hatta yalnızca evlerin girişinde değil, bahçelerde ve arabaların önünde de bu su şişelerinden bulunuyor.

Peki, nedir bu şişelerin hikmeti?

Herkesin merak ettiği bu konu, The Japan Times yazarlarından Alice Gordenker’e de sorulmuş. Gordenker ise aklımızdan geçen “Bu Japonlar yine ne değişik işlere kalkıştı acaba?” sorusuna şöyle cevap vermiş:

"Japonya’da pet şişeler ‘petto botoru’ adıyla biliniyor. Pet şişe, polietilen tereftalat adlı plastik malzemeden üretildiği için bu isimle anılmaya başlanmış. Yani İngilizce’de ‘evcil hayvan’ anlamına gelen ‘pet’ sözcüğü ile uzaktan yakından alakası yok."

Japonlar, bu plastik şişeleri suyla doldurup dışarıya koyduklarında ise şişeler ‘nekoyoke’ yani ‘kedi korkutan’ adını alıyor. Eve dadanan kedileri korkutmak için şahane bir yöntem!

"Teoride, su şişelerinden yansıyan ışığın kedileri ürkütüp kaçırması ve bahçelerdeki çiçeklere zarar vermelerini önlemesi gerekiyor. Ancak işin sıkıntısı şurada: Şişeler kesinlikle işe yaramıyor!"

İlk başlarda kediler bu şişelerden ürküyor, evet. Çünkü bölgelerinde bir anda beliriveren yabancı bir cisim söz konusu. Siz olsanız, bir anda evinizin ortasında biten şeyden korkmaz mısınız?

"Ancak şişelerin korkutuculuğu çok kısa sürüyor ve bunların yalnızca bir şişe olduğunu, herhangi bir tehlikeye yol açmadığını anlayan kediler ise sonradan bu şişeleri oyuncak niyetine kullanmaya başlıyorlar." (Yaşasın, yeni bir oyun arkadaşı!)

Şişelerin işe yaramaması bir yana, kedileri kaçırayım derken evinde yangın çıkaranlar da cabası…

Takamatsu’da kedilerin gazabından kurtulmak için bahçesine nekoyoke şişeleri koyan bir adam, kendisini daha büyük bir derde sürüklediğini fark edememiş. Güneş ışınlarını evdeki tek bir noktaya odaklayan ve sonrasında evde yangın çıkartan şişe, bize göre kediden daha büyük bir bela ama yine de siz bilirsiniz sevgili Japonlar…

Yani olur da evinizin dışına su dolu pet şişeler koymaya falan kalkarsanız, aman diyelim tedbiri elden bırakmayın!

Bir bakmışsınız, evin yerinde yeller esiyor... Bırakın, kediler keyifli keyifli dolansın bahçelerinizde. Hem onlar neşelensin hem de siz bu sevimli hayvanları görüp mutlu olun. Herkes kazansın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
charming

kedilerde sizin boklu evinize bayılıyodu zaten

bariss17

Japonlar bu kadar salak mıydı ya ?

Gizli Kullanıcı

Kesin yakın akrabalık derecemiz var.

domalt-trump

Kedinin yaklaşmasını istemediğiniz yere sirke dökün, arkalarına bakmadan kaçıyor keratalar. Japonların yukarıda ki işlemi kedi kovmak için yapacak kadar aptal olduklarını sanmıyorum. Feng Şui gibi suya manevi anlam yükleyen bir inanış/gelenek olabilir. Adamlar budist sonuçta.

lbr

Japonlar bu sefer tutturamamışlar. (iyiki de)

Görüş Bildir