Japonya'da Bir Kalenin Altında Roma ve Osmanlı Sikkeleri Bulundu

 > -

Arkeologlar, Japonya’daki bir kalenin kalıntılarına gömülü halde Roma ve Osmanlı imparatorluklarına ait sikkeler bulundu.

Okinawa Adası’ndaki Katsuren Kalesi’nin altındaki toprakta bulunan dört bakır sikke, orijinallikleri kanıtlanana kadar bir şaka olarak görülüyordu. Zaman içerisinde aşınan sikkelerin tasarımını belirlemek zor olsa da, x-ray analizi İmparator I. Konstantin’in figürüne dair pek çok izin bulunmasını sağladı.

Araştırmacılar 17. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’na ait olması muhtemel altı sikkeye daha rastladı

2013 yılından beri devam eden kazıda araştırmacılar aynı zamanda 17. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’na ait olması muhtemel altı sikkeye daha rastladı. Roma sikkelerinin ise çok daha eski, milattan sonra 400 yılına ait olduğu tahmin ediliyor.

Japon kenti Uruma’daki eğitim kurulu, keşfi açıkladı ve sikkelerin Japonya’ya geliş öyküsünün hala muğlak olduğunu belirtti. Katsuren Kalesi’nin Çin ve diğer Asya ülkeleri arasındaki ticari ortaklıklar açısından önemli bir nokta olduğu bilinse de Avrupa ile bağlantılarına dair bir ize şimdiye kadar rastlanmamıştı.

Sikkeler Kasım ayının sonuna kadar Uruma kent müzesinde sergilenecek

CNN’e konuşan kurul sözcüsü Masaki Yokou, “Tuhaf ve ilginç bir buluş. Roma İmparatorluğu ve Katsuren Kalesi arasında idrek bir bağlantı olduğunu düşünmesek de bu keşif bu bölgesinin Asya’nın geri kalanıyla nasıl ticari ilişkiler kurduğunu tasdikliyor” dedi.

Sikkeler incelenecek ve ardından Kasım ayının sonuna kadar Uruma kent müzesinde sergilenecek.

Kültür Servisi, CNN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinJaponya
Görüş Bildir