Japon Kadınların Hem Ucuz Hem Kolay Sağlık ve Güzellik Sırrı: Aç Karnına Su İçmek

-

Japon kadınları her zaman zarif ve sağlıklı vücutları ile bilinirler. Genetik bu durumda elbette önemli bir rol oynuyor ama bir çok insan Japon kadınlarının sabah rutinin bu sağlığı getirdiğine inanır. Çoğu Japon kadın sabah kalkar kalmaz aç karnına su içer ve bunun sebeplerini ve vücuttaki iyi etkilerini sizler için Lifehack'den derledik.

Kaynak: http://www.lifehack.org/449117/when-you-...

Japon kültüründe oldukça köklü olan bu su tedavisi alışkanlığının aslında tıbbi olarak kanıtlanmış çeşitli faydaları var.

Amerika ve batı ülkelerinin aksine Japon toplumu obezite ve şeker hastalıklarına pek rastlanılmıyor. İşte belki de bu yüzden onlardan öğreneceğimiz bazı sağlıklı yaşam tüyoları olabilir.

İlk olarak, su içmek neden önemli?

Öncelikle, vücudumuzun %70'si sudan oluşuyor, bu yüzden de vücudu taze ve çalışır halde tutmak için su deposunu dolu tutmak şart. Vücudun su ihityacı karşılanmadığı zaman, bunun çeşitli kısa vade ve uzun vade sağlıkla ilgili sonuçları doğar.

Uzun süre susuz kalmak, romatizmal eklem iltihabı, migren, anjin, kolit, dispepsi, hipertansiyon, obezite, hemoroit, meme kanseri, akciğer tüberkülozu, böbrek taşı, sinüzit ve rahim kanserine yol açabiliyor.

Yani vücudumuza gün içinde ihtiyacı olan suyu verirsek bu tür hastalıklardan korunmasına yardımcı olabiliriz.

Peki bu Japonların su kürü dediği şeyi nasıl yapabilirsiniz

Bu aslında bazı vücut rahatsızlıklarını, menstrüel bozuklukları ve gözle ilgili hastalıkları tedavi ettiği kanıtlanmış bir metod. Ayrıca bu su içme alışkanlıklarını kazandıktan sonra vücudunuzun gün boyunca çok daha canlı olduğunu hissedeceksiniz. 

  • Sabah kalkar kalkmaz 4 kez yaklaşık 160 ml su için.  

  • Sonraki 45 dakika hiçbir şey yemeyin.

  • Öğünlerinizden en az 30 dakika önce su için, kahvaltı, öğle veya akşam yemeği sonrasında en az 2 saat hiç su tüketmeyin.

  • Eğer boş mideye 4 bardak su içemiyorsanız, bir bardakla ya da rahat hissettiğiniz kadarla başlayabilirsiniz. Sonra yavaş yavaş 640 ml'ye kadar çıkabilirsiniz. 

Sonuçlarını ne zaman görürüm? 

Diyabet hastaları ya da tansiyon sıkıntısı çekenler için 30 gün, gastrit veya kabızlık için 10 gün, akciğer tüberkülozu için ise 90 gün sonra pozitif etkileri görebilir.

Sabahları aç karnına su içmenin en önemli faydaları nelerdir?

Detoks etkisi yaparak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Siz su içtikçe, bağırsaklarınızda doğal bir hareketlenme meydana gelmeye başlar. Gece boyunca vücudunuz kendini yeniler ve toksinleri atar. Sabah aç karnına su içtiğiniz taktirde bu zararlı toksinleri atmaya yardımcı olursunuz. Ayrıca yeterli miktarda su içmek kas ve yeni kan hücrelerinin üretiminin artmasına yardımcı olur.

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına sebep olur.

Sabah boş mideye su içmek metabolizma hızınızı en az %24 oranında arttırabilir. Bu ayrıca ciddi bir diyet programı takip eden kişiler için çok önemlidir. Hızlanmış bir metabolizma demek daha iyi çalışan bir sindirim sistemi demektir. Yani eğer sindirim sisteminiz daha iyi çalışıyorsa siz de diyetinize sadık kalmayı o kadar kolay başarabilirsiniz. Ayrıca sabah uyanır uyanmaz su içmek kolonu arıtır ve böylece besinlerin emilimi kolaylaşmış olur.

Sağlıklı kilo verme çabalarınıza destek olur.

media.mnn.com

Yukarıdaki etkilerin bir sonucu da toksinleri attıktan ve sindiriminizi hızlandırdıktan sonra kendinizi daha az acıkmış hissedecek olmanız. Ayrıca canınız sağlıksız besinleri çok daha az çekecek. Aşırı yemek yemenin verdiği ekstra kilolar da ortadan kalkmış olacak.

Mide yanması ve hazımsızlık sıkıntılarını hafifletir.

Hazımsızlık midedeki asitiditeni yükselmesiyle oluşur. Hissedilen ekşime ya da yanma hissi ise mide asidinin osefagusa (yemek borusu) doğru yükselmesidir. Boş mideye su içtiğiniz zaman, bu asitler aşağıya bastırılır ve sulanır; yani sorun çözülmüş olur. Bu bir bakıma midenizi kahvaltıya hazırlamış olur.

Cildin sağlıklı ve ışıltılı olmasına katkı sağlar.

Dehidrasyon ciltte kırışıklıkların ve derin gözeneklerin erken ortaya çıkmasına sebep olur. Bir araştırmaya göre, boş mideye 500ml su içmenin derideki kan dolaşımını hızlandırdığı ve böylelikle cilde parlak bir görünüm kazandırdığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında gün içinde de su içmeye devam etmek toksinlerin atılmasına sebep olduğu için cilt de ışıltılı olacaktır.

Parlak, pürüzsüz ve sağlıklı saçlara sahip olmak için su içmek gerekli!

Yeterince su içmemek saç sağlığınıza da etki edebilir. Yeterli miktarda su tüketmek ise saçlara içten sağlık kazandıracaktır. Bir saç telinin her birinin hemen hemen çeyreği sudan oluşur. Bu yüzden yetersiz su içmek kırık saç tellerine ya da incelmeye sebep olur.

Böbrek taşlarının ve mesane enfeksiyonlarının önlenmesinde büyük rol oynar.

Boş mideye su içmenin böbrek taşlarına sebep olan astileri de sulandırdığı bir gerçektir. Ne kadar çok su içerseniz (tabiki sağlık bir üst limite kadar) toksinlerin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonlarından o kadar iyi korunursunuz.

Ve son olarak elbette bağışıklık sistemi için su içmenin önemi göz ardı edilemez.

Boş karnına su içmek ayrıca lenf sisteminin de temizlenmesi ve dengelenmesine yardımcı olur, bu da güçlenmiş bir bağışıklık sisteminin en önemli yapıtaşlarından birini oluşturur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise sizi çeşitli hastalıklardan ve sık sık hasta olmaktan korur.

Gördüğünüz gibi uyanır uyanmaz su içmenin bol bol faydası var. Hem de hayatınızda para harcamadan yapabileceğiniz harika bir pozitif değişiklik!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Değil Japon kadını, kadın bile değilim ama kırk yıldır ta ilkokuldan beri yaparım. Rivayete göre genç ve sağlıklı görünüyomuşum :)

ayna-efendi

sabah kalkınca hemen bir bardak su içerim iyi oluyor

corpse-bride

sanırım yaşımı göstermememin sırrı bu bilinçsiz olarak yapıyordum alışkanlık olarak görüyordum sadece :)

Görüş Bildir