Janjanlı Ortamları ve Yenilen Kazıklarıyla Meşhur Pavyonlarla İlgili İlk Kez Duyacağınız Gerçekler!

-

Pavyonlar, eğlence hayatının bir parçası. Elbette herkesin eğlence anlayışı aynı olacak diye bir kural yok. Ama hayatımızda bir pavyon gerçeği var. Sevmeyeni olduğu kadar müptelası da bir hayli fazla olan pavyonları şöyle bir ele alalım dedik. İsterseniz bunları şöyle loş ışıklı bir yerde konuşalım, buyrun...

1. Pavyonlar, erkeklerin (özellikle mutsuz erkeklerin) rehabilitasyon alanıdır. Küçük bir servet karşılığında dünya dertlerini unutmak isteyenler sayesinde döner bu ticarethaneler.

Kimisi de sadece eğlence olsun diye gider. Yani birazdan "Yoo biz dertten değil neşeden gidiyoruz" diyecek olanlar için de yapmış olalım bu açıklamayı. Sonuçta bir sürü para ödemiyor musunuz beyler? Ödüyorsunuz!

2. Pavyonda çalışan emekçi konsomatris kadınlar kimisine göre adeta bir psikolog, kimisine göre de bir filozof gibidir.

Onların gördüğü kadar insan çeşidini herhalde hiçbirimiz iş hayatında görmüyoruz. Haliyle bazı şeyleri hepimizden daha iyi analiz edebiliyorlar. Bu arada pavyonda çalışan yüksek tahsilli kadın oranının oldukça fazla olduğunu biliyor muydunuz? Adamı bilgileriyle döverler, neye uğradığınızı şaşırırsınız beyler haberiniz olsun.

3. Özellikle Ankara pavyonlarında kaşık havası oynamak önemli bir gelenektir. Bunun için hazırda ekip ve ekipman bulunur.

Sırf oynamak için pavyona giden insanlar var. Çünkü galiba orası da bir nevi dans stüdyosu gibi. Yani herkes salsa, tango için kursa gidecek değil. Kimisi de kaşık oyunu alanında kendini geliştirmek isteyebilir. Olamaz mı? Olabilir...

4. Pavyonda kazıklanmak bir gelenektir. Ne istediğini bilmeyen pavyon müşterisi, dükkanın (!) velinimetidir, göz bebeğidir.

Garsonlar müşteri tipini 2 km öteden tanıdığı için eylem planına geçmek onların saniyesini alır. Masaya gelen kuru yemişten, garsonun kül tablasını boşaltmasına kadar olan tüm hizmetin bir bedeli vardır.

5. Sahnede dans eden kadınlara eşlik etmek ekstraya girer. Bunun bedeli mekandan mekana değişir.

Yani yerinizde duramayıp kendinizi piste atmanız gayet normal ama bedava değil. Bunu bilmeden piste atlayan beylere geçmiş olsun diyoruz.

6. Pavyonlar, aynı zamanda kendi fenomenlerini de yaratan yerlerdir. Bu konudaki en bilinen örnek SARI TUTKU'dur.

Sarı Tutku, Ankara pavyonlarında ismi duyulup, Yotube'da videoları izlenme rekorları kıran bir dansçı. Kendine has bir tarzı ve elbette bir dansı var. Onun ünü, artık yaşadığı şehrin sınırlarını da aşmış durumda.

7. Pavyona gitmek, erkekler arası bir tür bağımlılıktır. Bir kere giden genellikle gittiğiyle kalmaz.

Artık bunun nasıl bir açıklaması var onu tam olarak bilemiyoruz. Erkeklere bu soruyu sorduğumuzda "Ortam çok eğlenceli ya" diyorlar. Eğlenceli olan başka yerleri örnek verdiğimizde de "Yok o başka, bu başka. Öyle değil" diye cevap veriyorlar. Net bir sonuca ulaşamadık. (Bilenler yazsın)

8. Normal içkilerin dışında çalışan kadınların içmesi için menüde bulunan içeceğe BAYAN İÇKİSİ denilir.

Pavyona gidip "Bayan değil kadın!" diye düzeltemediğimiz için jargonu bu şekilde kabul etmek durumundayız. Çalışan kadınlara viski ya da şampanya ısmarlanmadığı sürece bu içki otomatik olarak gelir.

9. Yanar-döner meyve tabağı, masaya bol hesap bırakan müşterilere gönderilen bir jesttir, tabiri caizse kıyaktır.

"Senin ödediğin hesapla orta ölçekli bir aile bir ay doyar abicim" demenin meyveli hali de budur. Herkese göndermezler, potansiyeli olan müşterilere mutlaka müessese tarafından ikram edilir. Kimisi de "karşı masaya" jest olsun diye gönderir.

10. İlçelerden bağını bostanını, arsasını sattıktan sonra büyük şehirdeki pavyona koşarak giden birçok insan vardır. Bu kişiler genellikle "Muhtar" olarak isimlendirilir.

Demek ki bir muhtar yaşanmışlığı var ama biz olayın tamamını net olarak bilmiyoruz. Koca tarla parasını küçük bir masada yiyen insanlar sadece filmlerde görülmüyor olsa gerek. Evdeki zavallımların da haberi yok tabi...

11. Her şey para demek değildir; çalışan kadınları sadece parasıyla yanında oturtabileceğini düşünenler genellikle çok tatlı(!) sürpizlerle karşılaşır.

İşte buna hayat dersi derler, daha fazla konuşmaya gerek yok.

12. Nice ciddiyetle başlayan iş toplantıları ve pazarlıklar, janjanlı pavyon ortamlarında nihayete bağlanır.

Bu bizim bir kültürümüzün parçası mı yoksa bir kısayol tuşu mu bilinmiyor. Ama söylenene göre "pavyonda bağlanmayacak iş yoktur". Erkeklerin böyle ilginç bir ar-ge yöntemi var.

13. Kendini ortama fazla kaptıranlara 150 TL'lik peluş oyuncak ittirilmesi de bu camianın mizah anlayışlarından biridir.

Erkekleri kandırmak işte bu kadar kolay diyeceğim, erkek bireyler kızacak. Tamam da bu peluş oyuncakları kim alıyor o zaman beyler? Gelin artık itiraf edin, şurda biz bizeyiz.

14. Pavyon, gazino, müzikhol gibi yerler her zaman vadedileni verecek diye bir kural yoktur. İçeri girene kadar neyle karşılaşılacağı bilinmez.

Bunları göze almadan pavyona gitmek herhalde saflıkların en büyüğü olur diyebiliriz. Yoksa rahmetli Amy Winehouse'un sahneye çıkmasını bekleyerek bir ömür içeride kalabilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekrem-karakaya1

En Sondaki Afişe Amy Winehouse resmini mi yapıştırmışlar yoksa ikizi felan mı ? :)

su_anki_id

Pavyon bir tür statü göstergesidir..müdavimleri birbirini bilir, sürekli takıldıkları bayanları vardır, aynı bayana takılan iki kişi o gün mekandaysa, bahsedilen olgu barizleşir..bide, "bi gecede pavyonda bi ev parası bıraktım" cılar vardır..durumları genelde ii olmayıp, bi şekil eline yüklü para geçen bu malların ! Yıllar önce dinlediklerini yıllar sonra gerçekleştirip anlatma hırsları(eziklikleri) vardır

su_anki_id

Tarlayı satıp çanta dolusu parayla pavyonda soluğu alan muhtarların ! İcabında müessese ikramı içkilerle sarhoş edilip, koftiden yanımdaki baayaana baktın hesabıyla dövülerek derelere kıymetli çantaları darp edilerek atıldığı, gülünerek anlatılan hikayelerdendir..uyandırimm

cahar-acar

Yaşım daha 19 ıraklı müşteriler gelmişti. bizim abileride aldım totalde 6 kişiyiz arabaya bindik inegölden bursaya gidiyoruz hesapta adamları eğlendiricez sonra 2 3 konteyner siparişi kitleyip göndericez. neyse arap şükrüde bir açılış yaptık. ordan bir pavyona geçtik hayatımda gördüğüm belkide en boktan en kasvetli yerlerdi o pavyon. orda 1 saat geçirdikten sonra kavga edip çıktık sonra başka bi pavyona sonra başka birine en son bursanın meşhur huzur denen pavyonuna girdik. oturduk adamlarla ben tabi içmiyorum. bunlar içti içti bayağı 2 saat falan. ben müşterileri aldım otellerine bıraktım bi geldim bizim abi bi kons almış yanına nerdeyse karının içine giricek. karıyı kaldırdım hesap istedim amına kodumun yerinde hesap bi geldi 5 kişinin 2 saatte içtiği içki ücreti masaya gelen kons un o benim otele gidip geldiğim yarım saattekinden daha az.

sari-lacivert

Benim tanıdığım bi hatun vardı viski diye elma suyu rakı diye sulandırılmış süt koyarlarmış tarlada ürününü satan buraya gelir bizde ellerinden alırız derdi la amk millet ellemek için servet veriyor bunlara yokluğu anlayın işte siz

mine-akar1

ar-ge derken? aksldldşdf

Görüş Bildir