Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmirlilerin Şu Sıralar Eğlencenin Dibine Vurduğu "İzmir Fuarı"nın Dünü ve Bugünü

113PAYLAŞIM

Bu yıl 85. kez kapılarını ziyaretçilerine açan İzmir Fuarı tüm hızıyla devam ediyor. 26 Ağustos'ta açılan, 4 Eylül'de kapanacak olan Fuar, İzmirlilerin akınına uğramakta.

Bilgiler, Fuar'ın resmi İnternet sitesinden ve Vikipedi'den derlendi. Keyifli okumalar.

Her yıl ağustos ayının sonunda, eylül ayının başında 10 gün süreyle açık kalan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Türkiye'nin Fuarlar Birliği'ne üye tek genel ticari fuarıdır.

Teknolojinin ve yenilikçiliğin ön plana çıktığı sektörler olan otomotiv, elektrik, elektronik, iş makinaları, gıda ve ambalaj makinaları gibi uzmanlaşmaya dayalı faaliyet alanları fuar etkinlikleri içinde ağırlıklı bir yer işgal etmektedir.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın doğuşu, 17 Şubat 1923'te (henüz Cumhuriyet ilan edilmemişken) Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle İzmir'de toplanan İzmir İktisat Kongresi'ne uzanır.

İktisat Kongresi ile eşzamanlı olarak bir ticari ürünler sergisi düzenlenmiş, sergi mekanı olarak İkinci Kordon'da Osmanlı Bankası'nın deposu olarak kullandığı Hamparsumyan binası seçilmiştir.

Burada, el tezgahı ve küçük sanayi ürünleri; Isparta, Kula, Gördes, Uşak kilim ve halıları, yağ ürünleri, sabunlar, makarna ve unlu yiyecekler, kolonyalar, helvalar, ihraçlık pamuklar, ayakkabı, mobilyalar, deri ürünleri, tarım araçları, kiremit, tuğla, maden örnekleri, tütün, sigara, şarap örnekleri, kereste çeşitleri sergilenmiştir.

İzmir İktisat Kongresi Sergisi'nden sonraki ilk sergi Eylül 1927'de, "9 Eylül Mahalli Sergisi" adı altında Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nde açılmıştır.

İzmir Ticaret Odası'nın teklifi ve İzmir Valisi Kazım Dirik'in kararı ile açılan sergide 71 resmi kuruluş, 195 yerli firma ve 9 ülkenin 72 kuruluşunun ürünleri sergilendi. Sergiyi 80 bin 744 kişi gezdi.

İkinci 9 Eylül Sergisi Eylül 1928'de yine aynı binada ve uluslararası düzeyde gerçekleşti. Sergiye 155'i yabancı olmak üzere 515 firma katıldı.

1935 İzmir 9 Eylül Panayırı dönemin İktisat Vekili Celâl Bayar tarafından açılmıştır. 311 bin kişinin gezdiği panayır, bugünün organize uluslararası fuarının öncüsü oldu.

Fuar alanının temeli, evvelce 1922 İzmir Yangını'nda kül olmuş mahallelerin bulunduğu ve sonraki yıllarda şehrin ortasında bir pislik ve derbederlik yuvası haline gelmiş bulunan bugünkü yerinde 1 Ocak 1936'da törenle atıldı.

360 bin metre karelik alanın Kültürpark haline getirilmesi ve yılın belirli bir ayında bu alan üzerinde uluslararası bir fuarın gerçekleştirilmesi planlandı.

Kültürpark alanının düzenleme çalışmaları, dönemin İzmir Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz'un ve gazeteci sıfatıyla Moskova kültürparkını gezmiş olan yardımcısı Suat Yurtkoru'nun yönetiminde olağanüstü çabalarla, proje aşamasında da dönemin Moskova Belediye Başkanı Bulganin tarafından görevlendirilen mimarların tasarımı çerçevesinde 1936 yılında tamamlanmış; bu tarihten itibaren İzmir Uluslararası Fuarı Kültürpark'ta açılmıştır.

İzmir, Kültürpark ve Fuar adeta özdeşleşmiştir.

Lozan Kapısı önünde yapılan coşkulu törene Mısır, Yunanistan ve Sovyetler Birliği'nden 48 yabancı kuruluş, 32 vilayet pavyonu ve 45 yerli kuruluş katıldı. 1937 İzmir Enternasyonal Fuarı, diğer yıllara göre çok daha büyük bir coşkuyla hazırlandı.

Açılışı İktisat Vekili Celâl Bayar yaptı. Fuar'ın en büyük özelliği Kültürpark'ın sürekli bir kurumuna dönüşecek olan Paraşüt Kulesinin açılışı oldu. 104 yabancı şirketin katıldığı Fuar'da 424 yerli kuruluş temsil edildi. Bu rakamlar 1938 yılında fuarına 140 yabancı, 46 devlet kurumu ve 527 yerli kuruluşun, 60 bin metre kare fuar alanının eklenmesiyle hazırlanan ve açılışını Başvekil Dr. Refik Saydam'ın yaptığı 1939 fuarına 574 yabancı şirket. 27 devlet kurumu ve 333 yerli şirket katılmasıyla giderek arttı.

1940 yılında sürmekte olan II. Dünya Savaşı yüzünden katılımın olmayacağı ileri sürülmesine karşın, yerler çok önceden kiralandı ancak fuar zararla kapatıldı.

Açılışı Ticaret Vekili Nazmi Topçuoğlu yaptı. 30 Ağustos tarihinde Milli Piyango ilk kez fuarda çekildi. Fuara 243 yabancı, 463 yerli şirket katıldı.

Savaşa karşın 1941 yılında Fuar hazırlıkları eksiksiz gerçekleşti. 1942 fuarı ise sürmekte olan savaş gerekçesiyle Hükümet kararı ile açılamadı.

1943 İzmir Enternasyonal Fuarı Başvekil Şükrü Saraçoğlu himayesinde açıldı. Ziyaretçi sayısı bir milyon kişiyi aştı. 1944, 1945, 1946 İzmir Enternasyonal Fuarı, "milli mahiyette" açılabildi. Uluslararası fuarlar 1947 yılından itibaren kesintisiz ve giderek önem kazanarak devam etti.

1950'lerden itibaren büyük rağbet görmeye başlayan Fuar gazinoları çok kanallı televizyonlar dönemine kadar Türkiye eğlence hayatının zirvelerinden ve referanslarından biri olarak kalmışlardır.

Fuar Göl Gazinosu, Mogambo Gazinosu, ismini Zeki Müren'in verdiği Manolya Bahçesi bu gazinoların en önemlilerindendir. Safiye Ayla, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Gönül Yazar, Sezen Aksu, Tanju Okan ve daha pek çokları, isimleri İzmir Fuarı ile özdeşleşmiş sanatçılardır. Günümüzde de Fuar günlerindeki müzik faaliyetleri daha ziyade açık hava konserleri ağırlıklı olarak sürdürülmektedir.

İzmir Fuarı'nın bu yılki ana teması "İnovasyon", sloganı ise "Gelecek İzmir'de!"

Onur konuğu şehir Manisa iken, onur konuğu üye ise Malezya. 42 farklı ülke Fuar'a katılıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğlence,

Tiyatro,

İnovasyon, teknoloji,

Sanat,

Sinema,

Caz geceleri,

Adrenalin,

Dans gösterileri,

Sokak gösterileri,

Konserler,

ve dahası İzmir Fuarı'nda.

Karnaval havasında geçen İzmir Fuarı milyonlarca ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor.

İzmir Fuarı, bu yıl da kültür ve eğlenceye bol bol doyulan bir organizasyon olmaya devam ediyor.

Ziyaret için son günün 4 Eylül olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cimengozlunuz

hele bir de kitap fuarına gidin siz o kadar güzel ki şu an bunu yazarken aklıma oranın kitap kokusu geldi be

emrec

çocukluğum Fuar'ın yanında bir mahallede geçti. küçükken stantlar yollara kuruluyordu. saatler öncesinden gidip bilet gişelerinde sıra bekliyordum. o kadar kalabalık oluyordu ki yolda düzgün yürüyemiyordum. sonradan ne olduysa stantlar kapalı alan içine alındı bir havası kaçtı ziyaretçi sayısı azaldı. sanırım eğlenmeyi unutmuştuk. Gazinolara zamanın büyük solistleri gelirdi inanılmaz bir büyüsü vardı. halen o denli eğlenceyi coşkuyu hiç bir yerde göremiyorum.

izmirli-italyan

Nisanda bir tek kitap fuarına gidiyorum...Oradaki duygu başka hiçbir yerde yok bana göre ^_^

buket.brntrk

Canım İzmir'im...

novemberrain

Fuara bir de Nisan ayında gidin. Adeta kitap kokuyor her yer. :')

Görüş Bildir