İzmir Valiliği'nden Onur Yürüyüşü'ne Yasak

 > -

Konak Kent Konseyi girişimiyle İzmir’de düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü, İzmir Valiliği tarafından ‘terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat’ alındığı gerekçesiyle yasaklandı.

Fotoğraf: İzmir 2015 Onur Yürüyüşü / Kaos GL

BirGün'den Onur Kılıç'ın haberine göre söz konusu yasak kararı Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu'nun imzasını taşıyor.

Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu'ya gönderilen ve karara gerekçe gösterilen "bir takım ihbarlar ile istihbari bilgiler" ise şöyle:

  • Eylem boyunca terör örgütleri adına hareket eden bazı kişi veya grupların kitle arasına sızdırılarak kitleyi kışkırtabilir, toplumun huzur ve sükununu bozmaya yönelik provakatif eylemlerde bulunabilir.

  • Eylem esnasında yasadışı terör örgütlerini övücü sloganlar atılabilir. 

  • Yasadışı örgütlerin sözde bayrağı ile bez parçaları açılabilir. 

  • Toplanan kitle içerisine sızan bazı kişi ve gruplar tarafından çevrede görev alan emniyet güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına taş, sopa, molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ile saldırıda bulunulabilir...

Dünü ve Bugünüyle, Nedir Bu Bizde Anlamsız Şekilde Müdahale Gören Onur Yürüyüşü? - onedio.com
Dünü ve Bugünüyle, Nedir Bu Bizde Anlamsız Şekilde Müdahale Gören Onur Yürüyüşü? - onedio.com

"Ciddiyetsiz, hukuksuz ve diktatöryal bir yasak"

Kaos GL

Konuyla ilgili konuşan Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu şunları söyledi: 

"Valiliğin aldığı kararı ciddiyetsiz, hukuksuz ve tam da bu donemin ruhuna uygun bir diktatöryal yasak olarak değerlendiriyoruz. 

Her gün her yerde hak gaspına uğrayan eşcinsel bireylerin, yılda bir kez kendilerini barışçıl ve özgürce ifade edilmelerine vesile olan bu yürüyüşün yasaklanması iktidarın bu insanlara karşı ne derecede tahammülsüz olduğunun bir göstergesi. 

Demokratik rejimlerde ayrımcılığa uğrayan yurttaşların seslerini duyurmasının önündeki engeller ortadan kaldırılır. Bizde ise bizzat iktidar duvar örüyor. Toplumu her gün ayrıştıran, her yerinden bölmeye çalışanın kim olduğu bellidir. 

Terör şüphesi baskıcı rejimlerin toplumu sindirmedeki en önemli yasakçı argümanlarından biridir. 

Bize ulaştırılan kararda terör örgütü lehine slogan atılacağı istihbaratının ‘kısmen’ doğrulandığı yazıyor. Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla hak kaybına uğrayan yurttaşların demokratik protesto hakkının engellenmesi kabul edilemez. Sessiz kalmayacağız, sesimizi daha çok duyuracağız."

BirGün

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselİzmirTerör
Görüş Bildir