İzmir'de Onlarca Kişiye Mezar Olan Apartmanların Yıkılma Nedenleri Ortaya Çıktı: Kolonlar Kesilmiş, 2005 Depremindeki Çatlaklar Kapatılmış...

 > 
460PAYLAŞIM

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında gerçekleşen ve 134 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından, yıkılan bazı binalarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 94 kişinin ifadesi alındı.

Soruşturmada, binaların yıkım nedenine ilişkin şok edici ihmaller ortaya çıktı...

Başlatılan soruşturmada 94 kişinin ifadesi alındı

Arama kurtarma çalışmaları dün sona eren ve enkaz kaldırma aşamasına geçilen İzmir depreminde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında binaların yıkılma nedenleri ile ilgili bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Sabah'tan Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre, 94 kişinin ifade verdiği soruşturmada, yıkılan binalardan 6'sıyla ilgili ihmaller gözler önüne serildi. 10 şüpheliden 8'i göz altına alınırken, 1'i aranıyor, 1'i ise hayatını kaybetti.

Yılmaz Erbek Apartmanı: Market tadilatında kolon kesilmiş, dış duvar yıkılıp camekana çevrilmiş

Yılmaz Erbek Apartmanı'nda 9 can kaybı yaşandı. Müteahhit M.Y., apartmandaki marketin sahibi R.Y. ve binanın fenni mesulü N.B. gözaltına alındı. 

Binanın alt katında 9 işyerinden, 7'si birleştirildi. Bu yapı R.Y.'ye 2002'de kiraya verildi. Marketin yapmış olduğu tadilatta bir kolon kesildi, dış duvar yıkılıp camekana çevrildi. Ruhsat 2006'da alındı.

Yağcıoğlu Apartmanı: Bodrumdaki depo bölünerek kömürlük haline getirildi, yağmur suyu pompayla tahliye edildi

11 can kaybının yaşandığı Yağcıoğlu Apartmanı'nda müteahhit Ş.A. ve fenni mesul O.A. gözaltında. 

Bodrum katında bulunan soğuk hava deposu bölünerek kömürlük haline getirildi. Yağmur yağdığında suyla doluyor. Su pompayla tahliye ediliyor.

Emrah Apartmanı: 2005 depremindeki çatlaklar kapatıldı

Emrah Apartmanı'nda 30 can kaybı var. Müteahhit M.U. aranıyor. Fenni mesul T.A. gözaltında. 

Binada 28 hane 6 işyeri bulunuyor. Bir işyerinde tadilat gerçekleştirildi ancak herhangi bir tahribat yaşanmadı. 2005'te depremde oluşan çatlaklar kapatıldı.

Barış Sitesi: Yapı planına uymayan şekilde bina girişi ve yönü değiştirildi

Barış Sitesi'nde 10 can kaybı var. Müteahhidi A.İ. hayatta değil. Binanın fenni mesulü E.İ. gözaltında. 

İlk yıllarda yapı planına uygun olmayacak şekilde bina giriş ve yönü değiştirildi. B, C ve D bloklardaki hasarın altta bulunan otoparktan kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Doğanlar Apartmanı: 2018'deki testte 3. dereceden sıvılaşma tespit edildi, bina sakinleri yüksek maliyetten ötürü yenilemeyi reddetti

Doğanlar Apartmanı'nda 14 can kaybı yaşandı. Müteahhit Ç.D. gözaltında. 

2018'de yapılan testte 3. dereceden sıvılaşma tespit edildi. Bina sakinleri yenilenmeyi, maliyetin yüksek olmasından dolayı oy çoğunluğu ile reddetti.

Rıza Bey Apartmanı: 2005 depreminde aşırı sallandı ancak binada oturulmaya devam edildi

En çok konuşulan, en acı son dakika haberlerinin geldiği bina ise Rızabey apartmanı. İzmir depreminde burada tam 34 can kaybı yaşandı. 

Müteahhidi H.Ö. gözaltına alındı. 2005'teki depremde bina aşırı sallandı ancak binada oturulmaya devam edildi. Binanın yıkılması, kullanılan malzemeye bağlanıyor.

İzmir'de Deprem Mağdurları İçin Yeni Kampanya: 'Bir Kira Bir Yuva' - onedio.com
İzmir'de Deprem Mağdurları İçin Yeni Kampanya: 'Bir Kira Bir Yuva' - onedio.com
İzmir Depreminde Hayatını Kaybeden Ali Kayğusuz'a Nişanlısının Vedası ve Yazdığı Satırlar Hepimizi Ağlattı - onedio.com
İzmir Depreminde Hayatını Kaybeden Ali Kayğusuz'a Nişanlısının Vedası ve Yazdığı Satırlar Hepimizi Ağlattı - onedio.com
Gözyaşları Sel Oldu: İzmir'deki Depremin Enkazından Seda Dinçer'in Cenazesine Ulaşılınca CNN Türk'ün Spikeri ve Muhabiri Gözyaşlarına Boğuldu - onedio.com
Gözyaşları Sel Oldu: İzmir'deki Depremin Enkazından Seda Dinçer'in Cenazesine Ulaşılınca CNN Türk'ün Spikeri ve Muhabiri Gözyaşlarına Boğuldu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir