İzmir'de Deprem Mağdurları İçin Yeni Kampanya: 'Bir Kira Bir Yuva'

 > 
18PAYLAŞIM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremzedeler için başlatılan kampanyayı duyurdu. "Bir Kira Bir Yuva" adı verilen kampanyayla depremde evi yıkılan veya oturulamayacak hale gelen vatandaşlara kira yardımı yapılacak. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, depreme ilişkin son gelişmeleri basın toplantısıyla açıkladı.

Başkan Soyer, depremde evi yıkılan veya ağır hasar alan vatandaşlar için "askıda kira" kampanyasını başlattıklarını duyurdu. 

Kampanyanın adını 'Bir Kira Bir Yuva' olarak açıklayan Başkan Soyer, kış aylarında çadırda yaşamanın depremzedeler için zor olacağını vurguladı. Kampanya kapsamında 5 aylık kira bedelinin 10 bin TL olarak belirlendiğini belirten Soyer, "Sistemde bir seçenek daha var: 'Evim kullanılsın.' İzmir'in sayfiyesinde pek çok ev kış aylarında boş kalıyor. Boş evlerini kullandırmak isteyen vatandaşlarımızla, ihtiyaç sahibi olanları buluşturacağız." dedi.

"7 milyon liralık yardım alışverişi yapıldı"

Soyer, arama-kurtarma faaliyetleri ve depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Arama kurtarma çalışmalarına Türkiye’nin her yerinden gelen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Hepsine minnettarız. Onların işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Arama kurtarma çalışmalarında bazen dramatik durumlarla karşılaştık. 2 itfaiye eri kendi ailesini kurtardı enkazdan.

Dün pandemi döneminde açtığımız "halkın bakkalı" uygulamasını İzmir depremi için başlattık. Dün inanılmaz rakamlara erişildi. 7 milyon liranın üzerinde bir alım 24 saat dolmadan gerçekleşti. Bu destek için teşekkür ediyorum. Çok daha organize bir şekilde yürüyoruz. İhtiyaçlar çeşitlendi ve bunları karşılama noktasında koordinasyon sağlıyoruz. Tıkır tıkır işleyen bir sistem kuruldu.Bu sorun 3-5 günde bitebilecek bir sorun değil. Devamlılığı gerekiyor.

"14 binada acil yıkım gerekiyor"

11 bin 97 binada hasar tespit çalışması gerçekleşti. Tüm kurumlardan teknik görevliler dahil edildi. 730 bina az hasarlı, 119 bina orta hasarlı, 124 bina ise ağır hasarlı olarak tespit edildi. Bunların 8 i yıkılmış durumda 14'ünün de acil yıkımı gerekiyor.

Sahada arama kurtarma personeli sayısı 2 bin 95'e ulaştı. Toplam personel sayımız 2 bin 309 artarak 8 bin 533'e ulaştı. İş makinalarımızın sayısı 312'ye yükseldi. Moloz kaldırma çalışmaları da devam ediyor.

Toplamda, 73 bin 231 kase çorba, 136 bin öğün yemek, 9 bin 460 litre süt, 216 bin litre su, 24 bin 453 de bebek maması dağıtıldı. 

3 ayrı noktada çamaşırhane, 87 farklı noktada seyyar tuvalet, 57 ayrı noktada ise duş kurduk. Vatandaşlarımız için şarj istasyonlarını kuruyoruz. İnternet erişim noktalarının sayısını artıyoruz. Gündelik hayatta ihtiyaç olan her şeyi sağlamaya çalışıyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir