Görüş Bildir
Haberler
'İzleme Komitesi 5-6 Kişiyi Geçmeyecek'

'İzleme Komitesi 5-6 Kişiyi Geçmeyecek'

FreiGeist
18.03.2015 - 11:02 Son Güncelleme: 18.03.2015 - 15:51

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreci için oluşturulacak izleme heyetinin 5-6 kişiden oluşacağını açıkladı. Bazı isimlerin belirlendiğini söyleyen Akdoğan, bununla ilgili son kararı haftaya Başbakan Davutoğlu'nun vereceğini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Ajansı Editör Masası'nın konuğu olan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreciyle ilgili soruları yanıtladı. 

Çözüm sürecinin, AK Parti'ye duyulan güven sayesinde sürdüğüre işaret eden Akdoğan, 'Bu süreci Tayyip Erdoğan başlatmıştır. Ona duyulan güven sebebiyle büyük bir toplumsal destek oluşmuştur ve Hükümet'e duyulan güvenle bu süreç devam etmektedir' diye konuştu.

Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın açıklamalarına ilişkin, 'AK Parti kaybetsin de ülke batarsa batsın anlayışı. Zamanında Sayın Cumhurbaşkanımız için 'Muhtar bile olamaz' denmişti ama süreçte neler olduğunu hep birlikte gördük. Demek ki akıllanmamışlar' dedi.

Çözüm süreci kapsamında ortak noktalara vurgu yapılmasının önemine dikkati çeken Akdoğan, şöyle konuştu:

'Artık sürekli farklılıklara vurgu yapmak yerine birlikteliklere, ortak noktalara vurgu yapmak lazım. Birlikte nasıl bir gelecek inşa edeceğiz, buna vurgu yapmak lazım. Sürekli farklılıkları kaşımak yerine birliklere, ortak noktalara vurgu yapan bir dil kullanılması da gerekiyor. Özellikle sorunu sürekli kaşıyan ve konuşanların bunu artık yapması gerekiyor ve bu bekleniyor. Sen Türklerin kaygısını, batının hassasiyetini de dile getireceksin. Empati çift taraflı yapılır, tek taraflı empati olmaz.'

'İzleme Komitesi çalışmaları sürüyor'

İzleme Komitesi çalışmalarının sürdüğüne dikkati çeken Akdoğan, 'Devlet ne dediyse onu yapmaktadır, kesinlikle ikircikli bir yaklaşım içerisinde değildir. Ama bunların uydurmaları ve yalanlarıyla uğraşacak halimiz de yok. Bu konu üzerinde durduğumuz, çalıştığımız konulardan biridir. Sayısı 5-6'yı geçmemek üzere bir çalışma yapılmaktadır. Birtakım isimler de belirlenmiştir. Ama bu önümüzdeki hafta Sayın Başbakanımızın nihai kararını vereceği bir konu' diye konuştu.

'Saygısızlıklarını sineye çekecek değiliz'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Cemil Bayık'ın açıklamalarına dair soru üzerine, şunları kaydetti:

'Ben teröristim, istediğime hakaret edebilirim' diye bir anlayışa sahipse, kimse kusura bakmasın, Çözüm Süreci var diye bunların saygısızlıklarını sineye çekecek değiliz. Misliyle de gereken cevabı veririz. Bu şahıs, yetersizliği sebebiyle 30 yıldır kenarda duruyordu şimdi sanıyorum bir pozisyon elde etmiş. Bu olsa olsa Öcalan'ın kuru söğütten düdük yapabilme becerisini gösterir. Bunun ötesinde de bir anlamı olamaz.

Kandil üzerinden süreci sabote etmek isteyen, örgütü denklemde tutmak isteyen veya sürecin bu şekilde parçası olmak isteyen ülkelerin veya odakların etkili olduğu bir dış dinamiklerden söz edilebilir diye düşünüyorum.'

'Kabul edilen maddeleri gözden çıkardığımız anlamına gelmiyor'

Akdoğan, 'İç Güvenlik Paketi' tasarısının 63 maddesinin önergeleriyle İçişleri Komisyonu'na geri çekildiğini hatırlattı.

Çıkarılması gereken öncelikli yasalar bulunuduğuna dikkati çeken Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'İç Güvenlik Paketi komisyona geri çekildi. Bu, görüşülen ve kabul edilen maddeleri gözden çıkardığımız anlamına gelmiyor. Meclisin yoğunluğu ve bir süre sonra milletvekili listeleri açıklanacağı için Nisan'ın ilk haftasından sonra Meclisin çalışması zorlanacak. Bu arada çıkarılması gereken daha öncelikli yasalarımız da var. Bundan dolayı İç Güvenlik Paketi'nin 60 küsur maddesi nüfusla ilgili düzenlemeler, bunları çıkarmak için komisyona geri çekildi ve şu anda komisyonda bu işlem gerçekleşiyor. Genel Kuruldan geçen maddeleri geri çekmeye dönük bir irade söz konusu değil.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın