Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İyilik Kalpten Gelir! Gördüğünüz An İçinizi Isıtacak Sokak Sanatçıları

46PAYLAŞIM

İyilik kalpten gelir, göremeyiz ama hissederiz. İyilik bazen küçük detaylarda saklıdır; bir iltifat, bilge bir söz, tatlı bir bakış... Gezegenimiz bize ilham verecek ve motive edecek güzel insanlarla dolu. Bu sanatçılar, kimseye hesap vermeden sadece kendi iyilikleri için dünyayı güzelleştirmeye karar vermişler.

Sanatlarıyla dünyayı değiştiren 9 sanatçıyı sizler için derledik.

1. German Crew

German Crew adı verilen 13 kişilik sokak sanatçısından oluşan ekip, kirli gri duvarları boyamaları için Palmitas şehrine davet edildi. Arkadaşlar 20,000 metrekarelik ''kanvas'' üzerine çalışmak durumunda kaldı.

Bütün işin bitmesi sanatçıların tam 5 ayını aldı ancak sonuç buna değerdi.

1808 insanın yaşadığı 209 ev gök kuşağının renklerine büründü. Ev sahipleri bu dönüşümü beğeniyle karşıladı. Ama en önemlisi, evlerin parlak renkleriyle, şehirdeki suç oranında ciddi bir azalma gözlemlendi: Pratikte sıfır suç!

2. Patrick Commecy

Fransız sanatçı Patrick Commecy ve ekibi, binaların duvarlarına gerçekçi müraller çiziyorlar ve dünyayı daha canlı ve parlak bir yer haline getiriyorlar.

Kimseden yardım almadan tek başlarına bu işi yapıyorlar.

Ekip, göz zevkini bozan bir yapı görünce fırçayı boyayı kapıp, sokakları galerilere çeviriyorlar. Sıradan evleri ne hale getirdikleri görülmeye değer.

3. Jeff Hanson

Beyninde onu kör edebilecek bir tümör bulduklarında Jeff Hanson sadece küçük bir çocuktu. Jeff kemoterapi tedavisi görürken, annesi sanat aracılığıyla onu oyalıyordu. İşte Jeff sanatçı olmaya böyle karar verdi. Sadece nesnelerin gölgelerini ve renklerini ayırt edebilmesine rağmen, kendi iş stilini yarattı. Jeff 21 yaşındayken, ünlü bir sanatçı oldu. Şimdi Hanson'ın bir eserinin ortalama değeri 4.000 dolar ediyor.

Eserlerinden birkaçı, Warren Buffett ve Elton John gibi ünlülerin koleksiyonunda bulunuyor.

Jeff Hanson, 19 yaşındayken, 20 yaşına geldiği zaman hayır kurumuna 1 Milyon dolar bağışlayacağına dair kendine söz verdi. Ve yaptı da! Jeff, 100'den fazla hayır kurumuna bağış yapmaya devam ediyor. Bunların arasında beyin tümörlü çocuklar da var...

4. Martina Billi

Martina Billi, İtalya'nın en yeni artistlerinden. Florentine Akademi Güzel Sanatlar bölümünde okuyor. Billi'ye göre, ona ilham veren şey doğanın ta kendisi!

Martina'nın eserlerinde çizilen karakterler genelde hayvanlardan oluşuyor.

Martina, eserlerini kanvas veya kağıt üzerine değil, o kullanmasa çöpe gidecek olan tahtalar üzerine resmediyor. Sevgi, iyilik ve doğa onun sanatının vazgeçilmez parçaları.

5. Agnes Kasparkova

Agnes Kasparkova, 91 yaşında Çekoslavakyalı bir sanatçı.

Kasparkova, Çek Cumhuriyeti'ndeki küçük köyü Luca'yı ilginç bir yer haline getirmek istedi ve sonuç gerçekten çok güzel!

Geçtiğimiz 40 yıl boyunca her ilkbahar ve yaz mevsiminde, evlerin dış cephelerine bazı şekiller boyadı ve bu sayede köyüne güzelliği getirdi. Agnes, ulusal renkler kullanarak köyüne bir dönüşüm geçirtmek istedi.

Köyün bütün sakinleri Agnes'in eserlerine bayılıyorlar. Agnes artık ünlü bir ressam!

En ilginç kısım ise şu; eserini resmederken ne yaptığını öngöremiyor ve bittiğinde nasıl görüneceği ona da sürpriz oluyor.

6. Roberto Mamani Mamani

Bolivyalı sanatçı Roberto Mamani Mamani bir Aymara (Güney Amerika yerli kavmi) sanatçısı ve eserlerinde de Aymara gelenekleri ve sembolleri çok sık görülüyor.

Mamani Mamani, kendisini sanata teşvik eden kişinin büyükannesi olduğunu ve kültürel kökenini sanatsal bir şekilde yaşatmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Sanatçı, devlet tarafından yoksul kimselere verilen evlerin duvarlarına fügürler boyuyor. Mamani Mamani, rengarenk boyalı evlerinden başka hiçbir şeyleri olmayan insanlarla bir şey paylaşabildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor.

7. Jan Vorman ve Lego Döşeme İşi

Birçoğumuz gri ve monoton şehirlerden uzak kalmayı tercih ederiz fakat Alman sanatçı Jan Vorman bunu değiştirmek istiyor. Öncelikle sanatçı, legonun, yetişkinlerin hayatlarındaki en sıradan şeyleri temsil ettiğini fark etmiş: evler, arabalar, iş yerleri... Ama legonun her şeyi daha çekici kıldığını düşünüyor. Bunu sebebi ise rengarenk olması.

Jan Vorman, lego döşeme işini tasarlamış ve dünyayı gezerken legolarla binaları ''restore etmiş''.

8. Tyree Guyton

Büyüdüğü yer olan Heidelberg, Detroit Sokağı'na döndüğünde Tyree Guyton, buranın mahvedildiğini, uyuşturucu ve açlıktan geçilmediğini fark etti. Guyton'ın büyükbabası bir silah yerine bir fırça edinmesini önerdi. İşte Heidelberg Projesi böyle yaratıldı ve mahalledeki insanların hayatları sanat aracılığıyla gelişmeye başladı.

Terk edilmiş evler, paslanmış arabalar, televizyonlar, elektrikli süpürgeler ve buzdolapları parlak renklere bürünmüş.

Heidelberg turistlerin dikkatini çekmeyi başardı ve Tyree Guyton, birçok uluslararası ödül kazandı.

9. Gothenburg'un ''Övünç Tramvayları''

''Övünç Tramvayları'', Gothenburg hükümetinin desteğiyle genç sanatçıların ünlü tramvayları boyamalarıyla hayata geçirilen bir proje. Ressamlar, gök kuşağının renklerini kullandı ve Gothenburg sakinleri, EuroPride boyunca şehirde gezinen gökkuşağına hayran kaldılar.

Peki sizin hayatınızda iyilikleriyle size ilham veren birileri var mı? Hikayenizi yorum kısmında bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Harika

poponheppipimdedursun

ben de ülkemizin güzel bir insanından bahsedeyim size o zaman. nazife bilgin hazar.

seherlilestiremediklerimizden

Çok güzelmiş <3

taylan43

Dünya sanatla, sanatçılar ile güzel... Türkiye'de bunlara izin veren var mı acaba? Ne olur sanki İstanbul'da bir mahalle bu şekilde boyansa...

djem

çok güzel

doctor-what

onedio bugün niye bu kadar iç açıcı lan, neyse üzümü ye bağını sorma bugün ard arda çok tatlı galeriler yağıyor maşallah :)

Görüş Bildir