Görüş Bildir
Haberler
İYİ Partili Ensarioğlu, Yeni Akit'e Konuştu: 'Öğrenci Andı Herkese Hitap Etmiyor'

İYİ Partili Ensarioğlu, Yeni Akit'e Konuştu: 'Öğrenci Andı Herkese Hitap Etmiyor'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu, Akit gazetesine verdiği demeçte, Danıştay kararıyla okullardan kaldırılan öğrenci andı için 'herkese hitap etmiyor' dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener öğrenci andının kaldırılmasına çok sert tepki göstermişti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu, AKP'ye yakın Yeni Akit'e konuşup Öğrenci Andı'nın geri getirilmesine karşı olduğunu belirti.

Yeni Akit'in sürmanşetinden 'Bu sözler İP'i karıştıracak. Öğrenci Andı herkese hitap etmiyor' başlığıyla verdiği habere göre Ensarioğlu, 'Öğrenci andı gelsin demiyorum. Geri geldiği zaman bizim bölgemizde tepki oluşuyor, gelmediği zaman ise başka yerlerde' dedi.

"Bölgemizde tepki alıyor"

"Bölgemizde tepki alıyor"

Ensarioğlu şunları kaydetti:

Öğrenci Andı ile ilgili partimin bir görüşü var. Andın ırk üzerinden söylenmesi tepkiler alıyor. Bazı şeyler yıllarca alışagelmiştir ve bunu tartışmak onu başka yere sürükler. Bakıldığı zaman bir ırk üzerine yapılan bir and olarak görülüyor. Bulunduğum bölge itibariyle tepki alıyor. Bu konuyla alakalı bir şey yapılmalıdır. 

Öğrenci Andı kaldırıldığı zaman birileri tepki gösteriyor. Kaldığı zaman da bir kesim tepki gösteriyor. Bu konuda uzlaşıp farklı bir konuma getirmek lazım diye düşünüyorum. Öğrenci Andı geri gelsin demiyorum. Geri geldiği zaman bizim bölgemizde tepki oluşuyor. Gelmediği zaman ise başka yerlerden tepki geliyor. O yüzden bunu toplumu ötekileştirmeden ortak nokta bulmamız lazım. Bu and herkese hitap etmiyor. O yüzden her partiden veya sivil toplumdan görüş alınarak yapılmalı diye düşünüyorum. Bizim artık bu tür şeylerin üzerinden siyaset yapmak değil de ortak noktayı bulup orada birleşmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızı kucaklaştırmalıyız. 20 yaşından beri siyasetin içindeyim ve Öğrenci Andı ile ilgili düşüncem hep bu olmuştur. Partimin görüşü beni bağlar ama Türkiye geneli için bazı şeyler çok hassas ve oturup konuşmalıyız”

Yeni Akit'in sürmanşetinde yer alan Salim Ensarioğlu röportajı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Akşener: "Andımızın sözleri ağır gelenler elbette yasaklamak ister"

Akşener: "Andımızın sözleri ağır gelenler elbette yasaklamak ister"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Danıştay'ın okullarda öğrenci andının okunmasını iptal etmesinin ardından düzenlediği grup toplantısında karara sert sözlerle tepki göstermişti:

'Bu ülkede, Mustafa Kemallere idam fermanı yazanlar oldu. Bu ülkede, milletin meclisinin üzerine ordu gönderenler oldu. Bu ülkede, milletine terörist diyenler oldu. Bu ülkede, Andımızı yasaklayanlar oldu. Aslında buna çok da şaşırmıyoruz. Çünkü onları anlayabiliyoruz. Andımızın sözleri ağır gelenler, elbette andımızı yasaklamak ister. Küçüklerini korumak yerine, onlara göz dikenler, elbette andımız okunmasın ister. Oy hesabı dışında, büyüklerini sayıdan saymanlar, yaş almışına, emeklisine sahip çıkmayanlar, elbette andımız duyulmasın ister. Yandaşını milletinden çok sevenler, yükselme ve ileri gitme idealini içine sindiremeyenler, elbette andımız bilinmesin ister. ‘Büyük Atatürk’ dendiğinde, kaşıntı tutanlar, çalışmak yerine, çalıp, çırpanlar, elbette andımız hatırlanmasın ister. En önemlisi de, Türk demenin bir ayırma değil, bir birliktelik arzusu olduğunu görmek istemeyenler, son bağımsız Türk devletini, uçuruma sürükleyenler, elbette andımızın son cümlesinde şaşkına döner

Ama o arkadaşlar hiç kusura bakmasın, bizler hala buradayız. Türk Devleti hala burada. Cumhuriyet hala burada. Çünkü bu topraklarda, milletini ve memleketini özünden çok sevenler, kendilerini ve koltuklarını, özünden çok sevenlere karşı, her defasında galip gelmiştir. Her zaman da galip gelecektir!'

İYİ Parti milletvekilleri 'Andımız'ın yeniden okutulması için kanun teklifi vermişti 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
77
32
7
6
5
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Atatürk Samsun'a ayak basarken de bunu söyleyebilecek miydin delikanlı? Koskoca Osmanlı, Cumhuriyet için savaşa savaşa geriye 13 milyon kişi kaldı-kalmadı. O... Devamını Gör

salvatore

o değil de andımızı kaldırıyolar ama din derslerinde sadece müslümanlık öğretiliyor.

vprometheusv

:D , işlerine nasıl gelirse işte.

papa-3.-jb

Önce elektrik faturalarınız ödeyin bölge olarak sonra halkın egemenliği hakkında belki bir şeyler söyleme hakkınız olur.