Görüş Bildir
Haberler
İYİ Parti 'Andımız' İçin Kanun Teklifi Verdi

İYİ Parti 'Andımız' İçin Kanun Teklifi Verdi

İYİ Parti, ilköğretim okullarında öğrenci andı okunması için kanun teklifi verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Danıştay'ın okullarda andımızın okunmasını engelleyen kararına bir tepki de İYİ Parti'den geldi.

İYİ Parti milletvekilleri Fahrettin Yokuş, Ayhan Erel, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Çelik, İmam Hüseyin Filiz TBMM Başkanlığı’na ilköğretim okullarında öğrenci andı okunması için kanun teklifi sundu. 

İYİ Partili Nuhoğlu, Meclis'te, düzenlediği basın toplantısında, teklifin gerekçesini paylaştı.Anayasa'ya göre herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğuna dikkati çeken Nuhoğlu, Andımız'da geçen 'Türk' sözcüğüyle 'kafatasçılık, ayrımcılık ve bölücülüğün' kastedilmediğini söyledi.

Anayasa'da yer alan hükümlere uymanın her Türk vatandaşı için, öncelikle devleti yönetenler için mecburiyet olduğunu belirten Nuhoğlu, Türklükten hiç kimsenin rahatsızlık duymaması gerektiğini vurguladı.

"İstiklal Marşı bizim andımız değildir"

"İstiklal Marşı bizim andımız değildir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Bizim tek andımız İstiklal Marşı'mızdır. Bundan tavizimiz yok' dediğine işaret eden Nuhoğlu, şunları kaydetti:

'İstiklal Marşı'mız, bizim Türk milleti olarak milletimizi simgelemek için düzenlenmiş bir müzik parçasıdır. Bizim andımız değildir. Ümit ve cesaret veren, milletimizin hürriyet ve bağımsızlık mücadelesindeki ruhunu ve duygularını anlatması için bestelenmiş edebi bir metindir. Milletin bütünü tarafından okunur, okunduğu zaman ayakta saygıyla söylenir veya dinlenir. Andımız, kişiliğin oluştuğu, kimlik tanıma sürecinde olan çocuklarımızın millet olma şuurunu kazanmasına vesile olan önemli ve hedef belirleyici nitelikte bir metindir. Sadece ilköğretim okullarında okutulur. Milli birliği güçlendirmek amacıyla okutulan bu metin aynı zamanda toplumsal bağlılık ve aidiyet yeminidir. İstiklal Marşı'na taraftar olup Andımız'a karşı çıkmak ve 'İstiklal Marşı bize yeter' demek çelişkili bir durumdur. İstiklal Marşı, Andımız'ın alternatifi olamaz. İkisi birlikte varlığını sürdürmelidir.'

Erdoğan'ın "andımız" açıklaması 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
18
5
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Arma Subaşı

Andımızın kaldırılmasının sebebi Türk kelimesi değil, Atatürk kısmı.

Hayrettin Çelik

Atatürk ve Türk kelimesinden rahatsız olanlar Atatürk ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti nde ne işiniz var.