İTÜ'de "Müzik Haramdır" Bildirisi Dağıtıldı, Konservatuar Öğrencileri Cevap Verdi: "İnadına Sanat İnadına Özgürlük"

 > -
Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü girişinde, "Söyleyeni ve dinleyeni dinden çıkaran şarkı sözleri" ve "Müzik neden haramdır?" başlıklı bildiriler dağıtıldı. Dağıtılan bildiriler sonrasında İTÜ Konservatuvar öğrencileri "İnadına sanat inadına özgürlük" başlıklı bir duyuruda bulundular. 

"Müzik neden haramdır?"

İTÜ kampüsünde dağıtılan ve tepkilere neden olan bildiride, müziğin neden haram olduğu ve şarkı sözlerinin insanı dinden çıkaracağı anlatılıyor. Bildiride ayrıca İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Selami Şahin ve Nükhet Duru gibi isimlerin şarkılarından örnekler de veriliyor.

Dağıtılan bildirinin ardından, İTÜ Konservatuvar öğrencileri de bir bildiri hazırladılar:

"İnadında sanat, inadına özgürlük"

"Sanata ve sanatçıya yönelik baskıların son yıllarda hızla artması biz İTÜ Konservatuvar öğrencilerini sanat alanlarını ve sanatı her zaman savunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Gelinen süreçte sanatın, sanatçının ve sanat alanlarının yasaklanması, konserlerin ve müziğin olduğu tüm alanlara yönelik tehditlerin artması, bizleri bu alanları yaşamı var etme gücü olan sanat ile savunmanın ve sahiplenmenin daha önemli olduğunu göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde okulumuzda dağıtılan "Müzik Haramdır"  başlıklı bildiriyi dağıtan faşist gerici anlayışı kabul etmiyoruz ve bu anlayışa karşı yaşamımızın her yerinde sanatı var etmeye çalışacağız. İnadına şarkılar, türküler söyleyeceğiz, inadına müziği ve sanatı tüm çocuklara öğretmeye çalışacağız. Bizler sanat ile yaşamı örgütleyeceğiz. Geleceği hep birlikte ellerimizle kurma gücümüz var ve bizler bu gücü sanat ile yaygınlaştıracağız."

"Üniversitemizde bildiriyi dağıttıkları ve zihniyeti biz çok iyi tanıyoruz. Bir dünya şairi olan Nazım Hikmet’in mahpus edilmesinden, Ruhi Su’nun tedavisinin önüne geçilmesinden ve bu hastalığından kaynaklı ölmesinden, Hasret Gültekinlerin, Nesimi Çimenlerin, Muhlis Akarsu ve diğer insanların barbarca yakılmasından, Fazıl Say konserine satırla saldırı yapılmasından, piyanist Dengin Ceyhan’ın tutuklanmasından, Erdal Erzincan’ın TRT de yasaklanmasından ve tüm sanat alanlarının kapatma tehdidinde olmasından tanıyoruz. Sanat alanlarını bu zihniyete karşı savunacağız. Sanat Her Yerde. Müzik Her Yerde."

Müzikli protesto.

İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Ahmet Kaya gibi sanatçıların şarkılarında bulunan bazı sözlerin dinden çıkardığı belirtilen bildiri, konservatuvar öğrencileri tarafından üniversitenin Maçka'daki binası önünde müzikle de protesto edildi.

İTÜ'de dağıtılan bildiri sosyal medyada da tepki gördü...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir