Görüş Bildir
Haberler
'İthal Edilen Tohumlarda GDO’ya Rastlandı' İddiası

'İthal Edilen Tohumlarda GDO’ya Rastlandı' İddiası

Batuhan
03.03.2021 - 08:51

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, GDO’lu pamuk tohumu üreticisi uluslararası firmaların ithalat izni alabilmek için baskı yaptıkları iddiasını gündeme getirerek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye hayvan yemi amaçlı mısır ve soyaya izin verildiğini hatırlatarak 'pamuk tohumlarında GDO’ya rastlandığı iddialarını' sordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, , “Bu durumun bulaşmadan kaynaklandığına ilişkin bilgiler verilse de GDO’lu pamuk tohumlarının ülkeye nasıl girdiği veya nerelerde üretildiği bilinmemektedir. Alınan tüm tedbirlere rağmen GDO’lu pamuk tohumu ve pamuk yağı söylentileri bile ülkemizi, tohum ve pamuk üreticilerimizi uluslararası piyasada zor durumda bırakacaktır” dedi.

"İthalata ödenen döviz miktarı 2 milyar doları geçmiştir"

"İthalata ödenen döviz miktarı 2 milyar doları geçmiştir"

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Bakırlıoğlu, pamuğun önemli bir tekstil merkezi olan Türkiye için stratejik bir ürün olduğuna işaret etti. Bir zamanlar önemli bir üretici konumunda olan Türkiye’de yanlış politikalar sonucunda yıllar içinde pamuk ekim alanları ve üretimin neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirten Bakırlıoğlu, şunları kaydetti:

“Bu süreç içerisinde Türkiye, dünyadaki önemli ithalatçı ülke konumuna gelmiştir. Son dönemlerde destekleme ile üretim ve ekim alanları artmış olmasına rağmen geçen sene münavele uygulamasından dolayı üretim yüzde 40 azalmış, ithalat yüzde 40 artmıştır. İthalata ödenen döviz miktarı 2 milyar doları geçmiştir. Azalan üretim, ithalatın artması demektir.”

Bakırlıoğlu, Türkiye’nin dünyada GDO’lu pamuk üretiminin olmadığı 3 ülkeden birisi konumunda bulunduğunu, GDO’lu pamuk üretimi ve ithalatının yasak olduğunu vurguladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
9
5
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

"Ekonomik bağımsızlık olmadan tam bağımsızlık düşünülemez". Mustafa Kemal Atatürk. Yukarıda ekonomik bağımsızlığını yitirmiş bir ülkenin, birkaç inşaat şirke... Devamını Gör