Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avusturyalı İtfaiyecilerin Suriyeli Mülteci Çocukların Yüzüne Kattığı Gülümseme

 > 
142PAYLAŞIM

Avusturyalı itfayeciler, Avusturyalı siyasetçilerin AB zirvesinde aldığı kararların aksine yani 40.000 Suriyeli mültecinin reddedilmesinin ardından hüzün dolu yüzleri biraz olsun gülümsetti.

Avusturya'nın kuzeyinde çoğunluğu Suriyeli olan 78 mültecinin konakladığı okulun bahçesine ilginç ziyaretçiler geldi.

Pazartesi günü hava sıcaklığı 36'ya yükselince Avusturyalı itfayeciler hortumlarını bu sefer kötü bir yangına değil, Suriyeli mülteci çocukların üzerine doğrulttu. Sırf yüzleri gülsün diye...

İtfayecilerden Lukas Reisinger, “Mülteci çocuklara giysi ve yemek götürmüştük fakat havanın ne kadar sıcak olduğunu hatırladık. Yakınlarda bir göl var ama oranın varlığından haberdar olmayabilirler diye gölü, çocukların ayağına getirdik." diye anlatıyor.

Suyun boş yere kullanıldığını söyleyip bu durumu eleştiren Avusturyalılar da elbet çıkmış fakat itfayeciler, bir çocuğun gülümsemesine hiçbir şeyin değişilmeyeceğini söylüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
misslucy

bencede çok iyi yapmışlar bizim yapamadığımızı

gwen-ryder

Bunlar bizim ülkedekilerle aynı mülteciler mi? Durumları baya iyi görünüyor. Sevindim onlar adına

kespir

laf edenler olmuş bende avrupaya meraklı deilim ama her avrupalı aynı değildir adamlar ne güzel iyi bişey yapmış ve bunu kötülüyosunuz lan yazıklar olsun

karekafa

Türkiye'de mülteciler kamplarda tutulmayıp halkla beraber yaşamaya bırakılıp, çoğunun işine, evine bazen de canına (daha ucuz işçi diye Türkiye Vatandaşını işten çıkarıp Suriye vatandaşı çalıştırmak, 3 aile birleşip bir evi piyasanın daha üzerinde tutabiliyor diye içindeki kiracıyı çıkarıp Suriye vatandaşına kiralamak) mal olduğu için Türk halkı Suriye mültecilere çok sıcak davranamıyor maalesef. onun dışında eminim ki mültecilerin düştüğü duruma, ailelerinden, evlerinden barklarından, işlerinden, arkadaşlarından, topraklarından koparılmalarına içimizde üzülmeyen yoktur.

ultrasoner

Tamam hükümetin yaptığı politikalar yanlış, bu kadar karmaşık bir düzeni kimse istemiyor. Yeri geliyor dışlıyoruz, ötekileştiriyoruz. Ama bazen vicdan "dur, bu ufacık çocukların ne günahı olabilir ki" diyor ? Sanırım ihtiyacımız olan birazcık empati. Allah kimseyi vatanından uzaklarda sığıntı gibi yaşatmasın.

Görüş Bildir