Görüş Bildir
Haberler
İtalya'da 'En Az 3 Çocuk' Projesi: Ailelere Tarım Arazisi ve Faizsiz Ev Kredisi Verilmesi Planlanıyor

İtalya'da 'En Az 3 Çocuk' Projesi: Ailelere Tarım Arazisi ve Faizsiz Ev Kredisi Verilmesi Planlanıyor

Batuhan
31.10.2018 - 13:25 Son Güncelleme: 01.11.2018 - 10:02

İtalya'da doğum oranlarının gittikçe azalması üzerine hükümet harekete geçti. Oldukça tanıdık gelen plan '3 çocuk' yapmayı teşvik ediyor. 2019 yılı bütçe tasarısına eklenen maddeyle, üçüncü çocuğunu dünyaya getiren ailelere tarım arazisi ve faizsiz ev kredisi verilmesi gündemde. Muhalefet partileri ise uygulanacak bu planı 'ortaçağ yöntemi' olarak nitelendiriyor

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC Türkçe'de yer alan habere göretasarı onaylanırsa, 2019, 2020 ve 2021 yılları içinde 3. çocuğunu yapacak ailelere 20 yıllığına tarım arazisi verilecek. Bu ailelere, araziye yakın bir yerde ilk evlerini satın almaları için de 200 bin Euro'ya kadar faizsiz ev kredisi verilecek

Planın amacı tarımsal alanların sosyo-ekonomik kalkınmasını desteklemek

Planın amacı tarımsal alanların sosyo-ekonomik kalkınmasını desteklemek

Plana, devlete ait arazilerin yanı sıra, sanayileşme ve refah oranı kuzey bölgelere göre daha düşük olan Güney İtalya'daki terk edilmiş ya da ekili olmayan araziler de dahil edilecek. Teşvik planı, 'demografik büyümeyi ve tarımsal alanların sosyo-ekonomik kalkınmasını desteklemek' amacıyla hazırlandı.

İtalya doğum oranı en düşük AB ülkelerinden biri

İtalya doğum oranı en düşük AB ülkelerinden biri

Avrupa Birliği'nin istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, kadın başına düşen 1,34 çocuk oranıyla İtalya halen İspanya ile birlikte doğum oranı en düşük AB ülkesi. AB genelinde doğum oranı ortalaması ise 1,60. İtalya'da 1970'te 900 binin üzerinde doğum kaydedilirken 2016'da bu sayı 473 bine geriledi. Ekonomik krizin hissedilmeye başlandığı 2008 yılından 2016'ya kadarki 8 yılda doğum sayısı 100 binin üzerinde düşüş gösterdi.

Hazırlanan plan tepkilere yol açtı

Hazırlanan plan tepkilere yol açtı

İktidardaki popülist 5 Yıldız Hareketi-Lig hükümetinin doğum oranlarındaki düşüş sorununa çözüm önerisi ise İtalya'da tepkilere de yol açtı. Teşvik planına karşı çıkanlar, hükümetin ailelere toprak vermek yerine istihdamı ve kalkınmayı artırıp çocukların eğitimine yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Ortaçağ yöntemlerine benziyor'

'Ortaçağ yöntemlerine benziyor'

Muhalefetteki Demokratik Parti'den milletvekili Chiara Gribaudo, hükümetin teşvik planını 'Ortaçağ yöntemlerine' benzetti. Gribaudo, 'Ülkemizin demografik düşüşünün hepimiz farkındayız ama bu Ortaçağ yöntemlerine benzeyen ve ancak Aile Bakanı Lorenzo Fontana'ya mantıklı gelebilecek yöntemin, tarımsal gelişmeyi ya da doğum oranını artırmayı destekleyen uygulamalarla alakası yok' dedi.

'Çocukla tarım arazisinin ne alakası var?'

'Çocukla tarım arazisinin ne alakası var?'

Sosyal medyada yapılan bazı yorumlarda da, tarım arazilerinin çok çocuklu aileler yerine bu işten anlayan kooperatif ve işletmelere verilmesinin daha anlamlı olacağı belirtildi. Bir Twitter kullanıcısı 'Çocukla tarım arazisinin ne alakası var? Tabii, anne-baba ve çocukların toprak işlemeye dönmesini amaçlamıyorsanız!' diye yazarken, bir başkası da 'Bu faşist bir düzenleme, vatan ve toprak için çocuk yapmaya çağırıyor' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
29
26
6
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Oğuzhan Tekden

"Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla.". Malum bizdekiler gibi halkının yüzde 85'i asgari ücretle çalışırken ve asgari ücret 1600 lirayken 3 çocuk yapın de... Devamını Gör

victor shole

Kesinlikle katılıyorum. Tasarı illaki olacaksa bu şekilde olmalı. Bizdeki gibi yap üç çocuğu mevlam kayıra mantığı kesinlikle yanlış.

Çağdaş Kara

türkiyeyi alın oraya 1 senede 2 katına çıkarır

Melike Tok

Önce bizimkiler söyledi.Sonra Putin şimdi de İtalyanlar ve İspanyollar çıldırdı :)))Bizim beylerin kalanı da Rusya'ya gitsin .Türkiye İtalya ve İspanya nüf... Devamını Gör