Görüş Bildir
Haberler
İsyan Sonucu Öldürülen İlk Osmanlı Padişahı Hangisidir? İşte Osmanlı'da Öldürülen İlk Padişah..

İsyan Sonucu Öldürülen İlk Osmanlı Padişahı Hangisidir? İşte Osmanlı'da Öldürülen İlk Padişah..

Elif Ateş
12.01.2022 - 11:57

Dünya üzerinde en uzun süre hüküm süren devletlerden biri de Osmanlı İmparatorluğu'dur. Osman Gazi tarafından 13.yy'ın sonlarında kurulan devlet, 14.yy ile birlikte yeni fetihler ile sınırlarını genişletmiştir. Özellikle 1453 yılında alınan Konstantinopolis ile büyük bir imparatorluk haline gelmiştir. Osmanlı bu dönem ile birlikte yükselme dönemine girmiş, Avrupa, Asya ve Afrika'da bulunan pek çok yeri ele geçirmiştir. Peki, isyan sonucu öldürülen ilk Osmanlı padişahı hangisidir? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Osmanlı İmparatorluğu kurulduğu dönemden yıkıldığı döneme kadar, 624 yıl boyunca Osmanlı Hanedanı tarafından yönetilmiştir. Bu hanedan ismini kurucusu olan Osman Bey'den almaktadır. İlk dönemlerde hanedan tarafından devleti yönetilen kişilere gazi veya bey unvanı verilmekteydi. Sonraki dönemlerde ise padişah, sultan gibi isimler ile anılmışlardır. Osmanlı Devleti'nin asırlar boyunca ayakta kalmasının en büyük sebebi padişahlardır. Çoğu zaman padişahlar ve şehzadeler arasında taht mücadeleleri de yaşanmıştır. Bu mücadeleler sırasında bazıları ise öldürülmüştür. İsyan sonucunda ölen ilk Osmanlı padişahı hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

İsyan Sonucu Öldürülen İlk Osmanlı Padişahı Hangisidir?

İsyan Sonucu Öldürülen İlk Osmanlı Padişahı Hangisidir?

İsyan sonucu öldürülen ilk Osmanlı padişahı II. Osman'dır. Babası I. Ahmed annesi ise Mahfiruz Sultan'dır. Genç Osman'ın şehzadelik dönemi ile ilgili bilgiler oldukça azdır. Annesi Mahfiruz Sultan'ın saraydan çıkarılıp eski saraya yollanmasından dolayı Kösem Valide Sultan himayesi altında büyümüştür. I. Ahmed vefat edince tahta çıkması gereken kişi en büyük oğlu olan II. Osman'dı. Ancak onun yerine amcası I. Mustafa tahta çıktı. Bu durum Genç Osman üzerinde ağır etkiler bıraktı. I. Mustafa'nın padişahlığı ise akli dengesinin bozuk olduğu gerekçesi ile 96 gün sürebildi. Amcası tahtan indirilince Genç Osman, devletin yeni padişahı oldu. II. Osman, amcasının tahta çıkaran Sofu Mehmet Paşa'yı ve onunla işbirliği yapanları görevden aldı.

Saltanatı boyunca birçok sefer düzenledi. Lehistan seferindeki başarısızlıktan dolayı, askeri alanda yeni düzenlemeler getirdi. Kapıkulu Ocakları'na verilen fazla maaşları kesti. Bu durum paraları alan zabitlerin II. Osman'a düşman olmasına yol açtı. Yeniçeri ve Sipahi ocaklarını kaldırmayı planladı. Bunların yerine ise Anadolu, Mısır, Suriye Türklerinden oluşan bir ordu kurmaya karar verdi. II. Osman'ın yeni ordu kurmak istemesi yeniçeriler tarafından oldukça ters karşılandı. 

O sıralarda Lübnan'da çıkan bir isyanın haberini alan padişah, bunu fırsat görerek Anadolu'ya geçme kararı aldı. Ancak bu gidişi devletin ileri gelenleri tarafından engelledi. En son çare olarak Hacca gideceğini duyuran II. Osman, 500'e yakın yeniçeriyi ve sipahiyi yanına alarak hazırlıklara başladı. II. Osman'ın hem Şehzade Mehmeti öldürmesi hem de devşirmeler dışında yeni bir ordu kurmak istemesi yeniçerilerin ayaklanmasına sebep oldu. Ulemalar ve yeniçeriler II. Osman'ı yakalayıp, Yedikule Zindanlarına hapsettiler. Burada ise boğularak öldürüldü.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın