İsviçre'ye Bakış Açınızı Değiştirecek 22 Acayip Bilgi

 > -
Abone ol

İsviçre'yi çakısıyla, çikolatasıyla, bağlantısızlığı, bankalarıyla biliyoruz biz, en mutlu insanların ülkesi, zenginlikler diyarı diye biliyoruz... Peki başka?

1. İsviçre dünyanın en liberal silah yasalarından birine sahip, 8 milyonluk ülkede 2.3 - 4.5 milyon silah mevcut.

2. Bu kadar silah olunca insan vukuat bekliyor ama dünyada en düşük suç oranına sahip ülke aynı zamanda.

3. 8 milyonluk nüfusun %23'ünü yabancılar oluşturuyor.

4. Haliyle ülkede konuşulan diller de çok çeşitli, ülkenin Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere dört resmi dili var.

5. Economist Intelligence Unit'in, çalışma, suç seviyesi, yaşam kalitesi, sağlık hizmetleri, mutluluk gibi kriterleri göz önüne alarak hazırladığı ülkelere göre yaşam kalitesi endeksinde İsviçre "yaşanacak en iyi ülke"

İsviçre'nin 8.22 puanla birinci olduğu listede Türkiye 5.95 puanla 51. sırada.

6. 3000 metreden daha yüksek 208 dağın bulunduğu ülkede, 4000 metrenin üzerinde de 24 dağ bulunuyor.

7. Evet bunu doğru biliyorsunuz, ülkenin ana ihraç malı çikolata.

8. İsviçre'de, nükleer bir savaş tehlikesine karşın ülkenin tüm nüfusunu barındırabilecek barınaklar mevcut.

9. Ayrıca otoyollar, bir savaş durumunda kullanılmak üzere bariyerleri sökülerek kolaylıkla uçak pistine dönüştürülebiliyor.

Bağlantısızlar ama tedbirsiz değiller vesselam.

10. İsviçre'de trafikte aşırı hız cezaları gelirinizle orantılı olacak şekilde kesilir.

Mesela Ferrari ile hız yaptığınızda ödeyeceğiniz ceza, aynı hızı daha ucuz bir araçla yaptığınıza ödeyeceğiniz cezaya nazaran çok daha yüksektir. Çünkü Ferrari'si olan adam zengindir.

11. İsviçre dünya üzerinde doğrudan demokrasi ile yönetilen tek ülkedir.

Yani herhangi bir vatandaş herhangi bir kanuna dava açabilir ve anayasa'da değişiklik teklifinde bulunabilir.

12. Bu doğrudan demokrasi "Confoederatio Helvetica" (Latince) olarak bilinir.

İsviçre'nin internet domain adının CH olmasının sebebi bu latince ibaredir.

13. Tekrar çikolata konusuna dönecek olursak, Bern'de yılda 7 milyon kutu Toblerone üretilmektedir.

14. 2010 verilerine göre İsviçre'de bir öğretmenin yıllık geliri 120 bin dolardır.

Türkiye'de bu rakam ortalama 11 bin dolar civarındadır. Tabi ya orada hayat da pahalı, evet tabi kesin öyle.

15. İsviçre'de 18 yaşına gelen erkekler için askerlik hizmeti zorunlu!

Ve İsviçre'nin askerlik uygulamaları tüm erkeklerin silahlarını evde saklamalarını ve her an savaşa hazır olmalarını gerektiriyor. Bağlantısız, barış sever, pasif insanların ülkesi ha?

16. Bern'de mazisi 500 yıl öncesine uzanan bir çuval dolusu bebek yiyen bir adam heykeli var.

Bu heykelin yapılış amacının kimse bilmiyor.

17. İsviçre'de devlet başkanı yok!

Onun yerine devlet başkanının görevlerini üstlenen 7 üyeli bir konsey var.

18. Anayasası buna göre düzenlenmediği için İsviçre'nin bir başkenti de yok.

Bern var diyeceksiniz, o de facto (fiiili) başkent.

19. Cenevre'de kara mayınlarının ne kadar kötü olduğunu temsilen üç ayaklı dev bir sandalye heykeli mevcut.

20. 1802 yılında İsviçreliler "Stecklikrieg" adını verdikleri bir iç savaşa tutuşuyorlar.

Bu iç savaşı ilginç kılan ise, Napolyon ülkedeki tüm silahları aldığı için savaşın sadece sopalarla yapılmış olması.

21. İsviçre çakısının İsviçre'de yapılmayan tek parçası "tirbuşon" kısmı.

Bu kısım Japonya'dan ithal.

22. Ve son olarak yine aklınızdaki pasif, sakin İsviçreli imajını yıkmak istiyoruz: İsviçre ordusu ülkedeki köylerin orta yerinde "ülke evleri" adını verdiği, ustalıkla gizlenmiş evlerde tam donanımlı barınakları her an kullanıma hazır durumda tutuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-emirhan-usta

bu yüzden pahalı diyorlar ama kendi vatandaşları için uygun mesela mediamarkt.ch ye girin birde meadimark.tr ye girin bir ps4 bakın isviçrede ps4 pro 1tb 399 chf yani 2.303 türk lirası fakat türk yani mediamarkt.tr de 3.700 türk lirası olduğu gözüküyor ve birde bunun bir diğer ucuz olma sebebi avrupa teknolojinin merkezi olması ben,m babamda 10-15 yıl isviçrede kaldı bundan biliyorum HADİ EYW

tc-emirhan-usta

merhaba İSVİÇREYE pahalı diyorlar fakat bize göre pahalı mesela orda bir insan 5500 chf maaş alıyor . burdada 5500 tl maaş alıyor 1 chf yani frank ile bir su aldın burdada 1 tl ile su aldın ne kaldı 5499 chf frank kaldı. bizde ise 5499 tl kaldı yani bize göre pahalı yani şöyle hee diyeceksiniz ben byunları nerden biliyorum benim abim isviçrede yaşıyor ve bende 30 hazirandan itibaren isviçreye gitcem abimden isviçre hakkında bilgiler alıyorum ve bunu ise bana abim söyledi..Sen 5000 chf nakit maaş aldın tğrkiyede ise 5000 tl maaş aldın ikisindede 1 çıkarıyoruz ve 4999 kalıyor yani, aynı hiç bir fark yok tabii oranın insanlarına göre bize göre fark var.nasıl fark var diyeceksiniz.ösöyle açıkliyim biz isviçreye gitcez örnek veriyorum ahmet isvçreded parası olması için bir miktar parayı chf (franka) çeviriyor 1000 tl çeviriyor 1000 frank için 5.771,85 çeviriyor fark burda işte harcayınca aynı para gidiyor ama gitmek için fazla vermemiz gerekiyor

yasar-guvenc

4 milyon nüfüs bok gibi gelir tabi standart yuksek olacak suan Turkıyede ısvıcre nufusu kadar yarak surıyelı dolu

kurtali1983

arkadaşım isviçrenin nüfusu 2017 sayımında 8.5 milyondu. Emin ol bir ülkenin standartlarının yüksek olması nüfusuyla hiç alakalı degil. Eğer öyle olsaydı 300 mil. olan abd bizden daha kötü durumda olması gerekirdi. Abd başka bir şey mi diyorsun 82 milyonluk Almanya var aşağı yukarı halkı bizimle aynı standartta olmalıydı. Daha böyle bir sürü nüfusuyla ters orantılı ülke sayabilirim sana ama gerek yok. Bir ülkenin refahını yükseltip kaliteli yaşam stadartlarını yükseltmek hiç öyle kolay bir iş degil. Öngülerin olacak yıllar asırlar sonrasını hesaplayabilecek yöneticilerin olacak... Keşke 1000 karakterle sınırlama olmasa da bu tarihlerde içviçrede neden güzel güzel yaşanabildiğini kaç yıllar öncesinden inşa ederek buralara gelmişler yazabilsem.

kamilkarabiber

İçeriği hazırlayan kimse çok yanlış ve eski bilgi var. Yorumlara yok çok pahalı falan diyenler içinde doğru fiyatlar Türkiye'den pahali benz'n, elektrik ve bazi temel yaşam ürünleri hariç ama maaşlar Türkiye'nin kat ve kat üstünde yani boşuna çabalamayın her türlü bizden iyi yaşıyor adamlar hemde her türlü! O İsviçrede yaşayıp şikayet eden arkadaşsa dönsün geri uğraşmasın yazık eziyet çekiyor garibim hahahaha! Şaka maka gidebilen gitsin görülmesi gereken, sakin, doğal güzelliği çok olan ve demokrasinin gerçekten işlediği bir ülke.

hakan-kucukbingol

Lan adam halen çıkıp demiyor mu, "Şu an isviçredeyim herşey Türkiye'nin 10 katı fiyatına. Hayat gerçekten çok çok pahalı. Maaşların da 10 katı olması olağan". Lan İsviçre'de asgari ücretle çalışan bir adam 2500 CHF alıyor, adam bu parayla markette 5 CHF olan diş macunundan 500 tane alabiliyor. Bizde asgari ücret 1500 TL, bu parayla 18 liralık diş macunundan 83 adet alabiliyorsun. İsviçre'de bir litre benzin 2 CHF dolaylarında. Adam maaşıyla 1250 (BİN İKİ YÜZ ELLİ) litre yakıt alıyor. Burada litresi 5,84 TL ve bir asgari ücretli maaşının tamamıyla 257 litre yakıt alabiliyor. Sen nasıl bir akıl yoksunusun. Böyle düşünen birinin orada yaşıyor olması, yaşıyor olabilmesi... Sana oksijen veren ağacın dalındaki yaprağın gözeneklerini ... neyse.

Görüş Bildir