Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşten Çıkarılıp Kendini Boşlukta Hissedenlerin Mutlaka Uygulaması Gereken 15 Öneri

Anasayfa > Iq

İşten çıkarıldığınız zaman büyük bir boşlukta hissedebilirsiniz kendinizi, bu gayet doğal.

Genelde, işten çıkarılma sinyallerine karşı duyarsız oluruz. 'Aman canım, bana ihtiyaçları var, listede adımın 'a'sı bile yoktur' deriz.

Ulusal düzeyde iş yeri uzmanlığı yapan Lynn Taylor, 'İşten çıkarılma haberi, kişinin öz güvenine ciddi anlamda darbe vurur' açıklamasında bulunmuş Businnes Insider'a.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/what-t...

Başlangıçta yaşanan şaşkınlık atlatıldıktan sonra, panik, depresyon ve kızgınlık gibi çeşitli hislerin yaşanmasının da gayet normal olduğunu eklemiş.

İş hayatının önde gelen bir başka uzmanı Tyler Parris ise bu durum için şunları söylüyor, 'İşten çıkarılmanın akabinde, kendinizi toparlamaya odaklanmalı, silkelenmeli ve uzmanlığınıza dair hayatınızdaki konumunuza dikkat etmelisiniz. Böylece vakit kaybetmeden, en iyi yaptığınız işe devam edersiniz.'

İşte, Businnes Insider'dan,  böyle bir haber aldığınızda 'Yıkılmadım, ayaktayım!' demenize yardımcı olacak 15 öneri:

1. Derin bir nefes alın. Oooh, çok güzel.

1. Derin bir nefes alın. Oooh, çok güzel.

Taylor diyor ki, 'Böyle bir haberin ardından paniğe kapılmak çok kolay, kapılır ve abartırsanız da, sonrasında pişman olabilirsiniz.'

The Execu-Search Grubu'nun CEO'su Edward Fleischman da, eski çalışma arkadaşlarınız ve patronlarınızla iyi geçinmeye bakmanızı öğütlüyor, çünkü daha sonra onların bağlantılarına ve sağlayabilecekleri referanslara ihtiyaç duyabilirsiniz. Sakin olun ve anlık bir sinirle pişman olacağınız bir şey söylemeyin.

Taylor, sessiz ve kendinizle baş başa kalabileceğiniz, düşüncelerinizi toparlayabileceğiniz bir yer öneriyor bu gibi durumlarda. Derin nefes alarak, küçük çaplı meditasyonlara dahil olarak ya da doğa yürüyüşüyle duygularınızı fiziksel anlamda kontrol edilebilir seviyeye çekebilirsiniz.

2. Durumu kişisel algılamayın. "Aman Tülaaaay, zaten bana karşı garezleri vardı." Yok yok, öyle değil.

2. Durumu kişisel algılamayın. "Aman Tülaaaay, zaten bana karşı garezleri vardı." Yok yok, öyle değil.

İşten çıkarmalar çoğu zaman bireysel sebeplerden gerçekleşmez.

'Duruma iyi yanından bakmak neredeyse imkansız olsa da, şunun unutulmamasında fayda var, toplu işten çıkarmalar sizi doğrudan hedef almaz' diyor Taylor.

'Sizin ve iş arkadaşlarınızın başına bunun gelmesine dair sizi aşan ve kontrolünüzde olmayan sebepler var.' diye de ekliyor. 'Bu tarz bir terslik yaşadığınızda, tersliğin kendisinden ziyade onunla nasıl başa çıktığınız önemli.'

3. Hemen, her şeye imza atmayın.

3. Hemen, her şeye imza atmayın.

İnsan Kaynakları sizden bir tür iş sonu kağıdı imzalamanızı isterse, alın ve evinize götürün, imzalamadan önce sakin kafayla, güzelce bir okuyun.

İmzanız belki sadece kağıdı teslim aldığınıza dairdir ya da belirli bir süre veya süresiz olarak şirkete herhangi bir dava açmayacağınızı garantiliyordur. O yüzden, üşenmeyin ve okuyun.

4. "İnsan Kaynakları" bölümüyle tüm detayları görüşün.

4. "İnsan Kaynakları" bölümüyle tüm detayları görüşün.

Danışmanlık şirketi Vaco Memphis'te yönetici ve işe alım uzmanı olan Shane Davis, İK yetkilisine bazı sorular yöneltmenizi öneriyor:

'Tazminat alacak mıyım?', 'İşsizlik yardımı olacak mı?', 'Sağlanan özlük haklarıma ne olacak?'

5. İş yerindeki bilgisayarınızdan önemli dosyalarınızı alın.

5. İş yerindeki bilgisayarınızdan önemli dosyalarınızı alın.

Haberi alıp masanıza döndüğünüzde, bilgisayarınıza erişim hakkınız devam ediyorsa, rehberinizi, kişisel dosyalarınızı, aylık performans çizelgenizi, yani daha sonra ihtiyacınız olabilecek  kişisel tüm belgelerinizi alın.

6. Referans talep edin.

6. Referans talep edin.

İş arkadaşlarınızdan ya da patronlarınızdan aranızın iyi olduğu isimler varsa, gelecekte yapacağınız iş başvuruları için referans isteyebilirsiniz. Eğer onların iletişim bilgilerine sahip değilseniz, şimdi sormanın tam zamanı.

7. Ailenizden güvendiğiniz birini ya da yakın bir arkadaşınızı arayın.

7. Ailenizden güvendiğiniz birini ya da yakın bir arkadaşınızı arayın.

'Sessizce, tek başınıza bu süreci atlatmanız şart değil' diyor Taylor. 'Böyle zamanlarda, sizi anlayabilecek bir yakınınızı, arkadaşınızı aramanız, üzüntününü biraz olsun hafifletecektir.'

Ufku geniş, gerektiği yerde, gerektiği şekilde size destek olabilecek insanlarla konuşun.

İnsan kaynakları uzmanı Laura MacLeod, bu kişilerle görüşürken, seçici olmanız gerektiğini belirtiyor.

'Sadece sizi gerçekten anlayabilen kişilerle görüşün, iş olanaklarından bahsedip, geçiştirmelik öğütlerde bulunacaklarla değil.'

8. Mağduru oynamayın. "Ay nasıl kıydılar banaaa, kredi borcu bekliyor, Mercedes'in taksidi var, amaaan, yazık değil mi bana?!"

8. Mağduru oynamayın. "Ay nasıl kıydılar banaaa, kredi borcu bekliyor, Mercedes'in taksidi var, amaaan, yazık değil mi bana?!"

İşinizi kaybetmek yıkıcı bir etki yaratabilir ancak mağduru 'oynamak' insanları sizden uzaklaştırmakla kalmaz, sizin de ileriyi görememenize sebep olur.

'Mağduru oynamaya meyilli insanlar, diğerlerine karşı pasif-agresif karakter özellikleri sergilemekte' diyor Manfred F. R. Kets de Vries 'Mağdur Sendromunun Mağduru Musunuz?' adlı çalışmasında. 

'Kendini hırpalayan, neredeyse mazoşistik ölçüde davranışlardan söz ediyoruz. Mağdur tarzı artık bir yaşam tarzı olmuştur, bir tür olumlama. 'Sefil durumdayım, öyleyse varım!''

9. Ani kararlardan kaçının. "Sinir oldum yani, dur ben saçımı bir kazıtayım! Mahmut aaabiii, sıra var mı?"

9. Ani kararlardan kaçının. "Sinir oldum yani, dur ben saçımı bir kazıtayım! Mahmut aaabiii, sıra var mı?"

Kariyer Yönetimi Danışmanlık Şirketi Keystone Associates'in yardımcı başkanı Penny Locey, anın gerginliğine kapılarak hayatınıza dair önemli değişikliklere adım atmamanızı öneriyor. 

Hiçbir aile gezinizi iptal etmeyin, araya birilerini sokmayın ya da saçınızı kestirmeyin.

10. Bu konuyla ilgili konuşmak istemeyeceğiniz zamanlar için hazırda uygun birkaç cümleniz olsun.

10. Bu konuyla ilgili konuşmak istemeyeceğiniz zamanlar için hazırda uygun birkaç cümleniz olsun.

Şunun gibi bir şey deneyebilirsiniz:

'Çalıştığım şirket ofisi kapattı. Şu an etkin olarak araştırmalarım ve bağlantı kurma sürecim devam ediyor. Detaylara giremeyeceğim ama bir gelişme olursa, ilk sizin haberiniz olur. İlginiz için teşekkür ederim.'

11. Hemen, her yerde duyurmayın bu ayrılığı.

11. Hemen, her yerde duyurmayın bu ayrılığı.

'İlk andaki şaşkınlığınız geçince, bir tür haber verme dürtüsü ortaya çıkar.' diyor Taylor.

'Sanki sosyal medyada herkese haber vermeniz gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz, onlardan size yeni bir iş bulmaları gerektiği alt mesajıyla birlikte. Ancak böyle yaparak, bir sonraki adımınızı düşünmek için kendinize zaman vermemiş olacaksınız.'

Taylor, duygusal çöküntünüzü çok da belli etmeden, ortalık durulmadan bu sürece dahil olunmamasını öneriyor.

12. Önemli başarımlarınızın bir listesini çıkarın.

12. Önemli başarımlarınızın bir listesini çıkarın.

'İşten çıkarılınca güvensizlik yaşamak ve bunun uzun süreli olacağını zannetmek gayet doğal. Şunu unutmayınız ki, çalıştığınız süreçte, oraya çok şey kattınız.'

Taylor bununla birlikte, başarımlarınızın listesini hazırlamanızı ve sizi işe alınabilir kılacak önemli özelliklerini de notlarınıza eklemenizi tavsiye ediyor.

13. Küçük bir tatil kaçamağı fena olmaz hani.

13. Küçük bir tatil kaçamağı fena olmaz hani.

Zihninizi dinlendirmek için en son ne zaman izne ayrıldınız? İster arkadaşlarınızla tatile gitmek olsun, ister hafta sonunuzu dağ bisikletine ayırmak olsun, işten çıkarılmak stres atmanız için ortaya çıkan iyi bir fırsat.

İş uzmanları, yeni bir işe başlamadan önce zihnen dinlenmiş olmak adına tatil yapılmasını öneriyor. 

Tabii, iş aramak da, iş sahibi olmak kadar yorucu olduğu için, haksız da sayılmazlar. Yeni bir iş arayışına girişmeden önce, kendinize bir iyilik yapın ve sakin kafayla hayata devam etmek için çeşitli etkinlik fırsatlarını kaçırmayın.

14. Duygularınızı iyi yönlendirin.

14. Duygularınızı iyi yönlendirin.

Parris, sakinleştiğiniz zaman, duygularınızı doğru yönlendirmenin ve anlamlandırmanın önemini vurguluyor.

Önce bu duyguları kabullenmekle başlayın. 

Sonraysa 'bu duygularla ne yapacağınıza ve onlara en verimli şekilde nasıl karşılık vereceğinize karar verin. İlgilenilmemiş duygular zamanla birikir, dolayısıyla, kendinize hiç yakıştıramayacağınız şekilde dışa vurmaya başlarsınız.'

15. Büyük resme odaklanın.

15. Büyük resme odaklanın.

'İş kaybetmek cidden iç karartıcı. Ne kadar zorlu gözükürse gözüksün, kariyerinizin geneline, devamlılığına ve edindiğiniz tecrübeye odaklanın.' diyor Taylor.

Bunu bir ayrıcalık olarak bile değerlendirebilirsiniz çünkü bu olay, önceliklerinizi daha iyi belirlemek, kariyer odağınızı daha rahat sorgulayabilmek ve uzun vadeli planlarınızı detaylı bir şekilde gözden geçirebilmek için büyük bir fırsat.

Ayrıca, unutulmamalıdır ki, günümüzde başarıya ulaşmış birçok insan, daha önce dibi görmüş olanlardır.

'Bu tecrübenin, kariyerinizi bir üst seviyeye taşıyabilmeniz adına bir basamak olduğuna dair inançlı olun. Böylece bunun gerçekleşmesi adına ilk adımı atmış olacaksınız.'

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
9
7
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Frame Madrock

Mercedesin taksitini düşünen pezevenk nasıl bir işten kovulmuş bide tatile gidiyo vay amk. Bak koçum burdan doooğru işkura işsizlik ödeneği için bırak hayal ... Devamını Gör