Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte Karşınızda Kan İçerek Beslenen Şişkolar; Etiyopya'daki Bodi Kabilesi

-
Abone ol

Bodi ya da diğer adıyla Me'en kabilesi ilginç gelenekleriyle resmen "oha" dedirtiyor.

Bodi ya da diğer adıyla Me'en kabilesi Etiyopya'nın güneyinde, bölgenin en otantik yeri kabul edilen Omo vadisi yakınlarında yarı göçebe olarak hayatlarını sürdürmekte.

Onları ilginç kılan ise Haziran ayında Ka'el adını verdikleri yeni yıl törenleri için düzenledikleri geleneksel yarışma.

Aslında dışarıdan gelen insanlara pek de sıcak yaklaşmayan bu kabileye ilgili bilgilerimiz oldukça kısıtlıydı.

Taa ki Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue bu kabilenin arasına girip onları fotoğraflayana kadar...

Eric Lafforgue bu enteresan kabilenin ilginç yanlarını gün yüzüne çıkartıp tüm dünyayla paylaşmayı kendisi için bir görev bildi.

fotoğrafçının internet sitesi: http://www.ericlafforgue.com/

Lafforgue'dan edindiğimiz bilgilere göre Ka'el töreninde düzenlenen yarışmaya sadece bekar erkekler katılabiliyor.

Yarışmanın amacı "en büyük" olabilmek. Tabii ki mecazi anlamda değil. Hedef vücut ağırlığını en az iki katına çıkartabilmek.

Yarışma Ka'el töreninden tam 6 ay önce başlıyor ve yarışmacılar bu süre zarfında akıl almaz bir diyete başlıyor.

Bu diyette yarışmacılar 6 ay boyunca sadece süt ve kan içiyorlar.

Ayrıca bu süre zarfında seks yapmak da yasak.

Kan, Afrika'nın yüksek sıcaklığında çok çabuk pıhtılaşıp bozulduğu için yarışmacılar yaklaşık 2 litre kanı tek seferde tüketmek zorunda.

Dolayısıyla da çoğu zaman yarışmacıların midesi bunu kaldırmıyor ve kusmaya başlıyorlar.

Bu arada belirtmekte fayda var. Kan temini için hayvanları öldürmüyorlar. Sadece hayvanların boyunlarında bir delik açıp gerekli kanı sağladıktan sonra deliği kapatıp hayvanları istirahate bırakıyorlar.

Yarışma günü gelip çattığında ise yarışmacılar vücutlarını çamur ve kille kaplıyorlar.

Kafalarına da büyükçe bir tüy takıyorlar.

En sonunda da çadırlarından çıkıp köyün kutsal sayılan ağacının çevresinde tam 4 saat boyunca yürüyorlar.

Köyün yaşlıları ve diğer erkekleri de bu töreni izleyip birinciyi belirliyor.

Bu yarışma sonunda kazanan herhangi bir ödül elde etmiyor ancak kabile içerisinde ömür boyunca bir kahraman gibi itibar görüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
don-jon

kadınların meme uçları, erkeklerin penisinden daha büyük aq.

futursuz

Kadınların meme ucu, penisden daha mı ayıp?

Gizli Kullanıcı

Son fotoğraftaki, soldaki arkadaş hayat küsmüş a.q :)))

mihail-ivanovic-kutuzov

Orada doğsaydınız sizde kan içerdiniz, bunda garipsenecek bişey yok, farklı coğrafyalar farklı kültürler doğuracak tabiiki . Herkesin bizim gibi kuru pilav yemesini beklemek cehaletin göstergesidir.

naz-basdas

Alttaki yorumlara göre yazıyorum bu kültürse ve sözde kültür normalse(normal diyenler var) tekrar düşünsünler bence hadi bi hayvanı canlı canlı kesmek ve kanını içmek kültür diyelim peki nasıl normal buluyosunuz? (Ve herkes istediğini düşünsün ama böyle canice bişeykültür değil bence başka bişey...)

mihail-ivanovic-kutuzov

Bu sene kurban bayramı hangi ayda ?

naz-basdas

Sadece hayvanların boyunlarında bir delik açıp gerekli kanı sağladıktan sonra deliği kapatıp hayvanları istirahate bırakıyorlar.Bana göre bu cümle kurban bayramından daha kötü olduğunu gösteriyo..(sonuçta kurban bayramının esas amacını düşünürsek haberlerde gördüklerimizi saymıyorum...Hayvana zarar vermeden doğru düzgün bi şekilde kesilmesi lazım ama bu yöntem hem kesilen hayvanı korkutur bide doğada yaralı hayvan herşekilde daha dezantajlıdır ondan dolayı haberlerde gördüklerimizi saymassak kurban bayramından daha kötü :S)

pelin-aktsss

sonuç olarak sen o hayvanı hem kesiyorsun hem etini yiyorsun hem de kanını atıyorsun. Adamlar sana demiyor ki öyyk. Onlar sadece kanını alıyor, öldürmüyor ya da herhangi bir zarar vermiyor (ameliyat gibi düşün kalıcı bir hasar yok)

Görüş Bildir