Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da Yepyeni Bir Restoran Algısı: 'Ek Biç Ye İç' ile Restoranda Tarım

 > -
Abone ol

Her geçen gün daha da küçülen yeşil alanlarımızda kendimize nefes alacak alanlar ve sağlıklı besinler yaratmaya çalışıyoruz. 

Ancak özellikle iş hayatının getirdiği "hızlı yemek yeme" alışkanlığı hem sağlığımızdan hem de aslında dolaylı yoldan da olsa yaşam alanlarımızdan alıp götürüyor.

İstanbul'da "Ek Biç Ye İç" ekibi tarafından açılan restoran, alıştığımız restoran algısını yerle bir ediyor.

Bir proje olarak doğan Ek Biç Ye İç, aslında 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde vücut buldu. Sürdürülebilir kentsel tarımı öğretmeye, yaymaya ve paylaşmaya odaklanan Ek Biç Kütüphanesi ziyaretçilerden oldukça ilgi yoğun ilgi gördü.

Bienal boyunca herkesin kendi eliyle ektiği otlar, bireyleri kent bahçecililiğine davet etti ve sonunda yalnızca bir Bienal projesi olmaktan çıktı.

Başlangıçta bir Bienal projesi olarak var olan "Ek Biç Ye İç", sürdürülebilir bir işletme yaratmaya kadar vardı...

Benzer bir proje olarak Londra'da doğan Farmshop projesi, ekibin ilham kaynağı olmuş.

Arzuladıkları şey, kentlilik algısını değiştirebilmek ve kapitalist düzenin dayattığı tüketim politikasını olabildiğinca azaltabilmek...

Restorana girdiğinizde, diğer işletmelerden bir farkının olmadığını düşünesenizde biraz içeriye doğru geçtiğinizde tüm algınız değişiyor.

Sağlıklı pek çok yiyecek seçeneğinizin yanı sıra, tarım yapabileceğiniz bahçeciklerle karşılaşıyorsunuz.

Aynı zamanda, restoranda herkesin katılabileceği atölyeler de gerçekleşiyor.

"Uygulamalı Öğrenme" ya da "Yaparak Öğrenme" amaçlı atölyelerde, herkesin evindeki balkonda, çatılarda, hatta pencere önünde bile uygulanabilecek tarımsal işler gösteriliyor.

Bunun yanı sıra "Atma Kullan" atölyeleri de düzenleniyor.

Bu atölye ile de çöpe atılacak eşyaların nasıl yeniden kullanılabileceği öğretiliyor.

Restoranda bütün meyve sebzelerin her mevsimde yetişmesi dikkat çekiyor, bir de bu işletmede kahve yok!

Kahve yerine farklı bitkilerden oluşan çaylar bulunuyor.

Restoranı kuran ekipte pek çok farklı meslekten insanlar yer alıyor. Hepsinin amacı ortak: doğadan uzaklaşan kentli bireylerin doğayla olan bağını tazeleyebilmek!

sosyologtan perma kültür tasarımcısına, biyologtan işletmeciye pek çok farklı meslekten insan bir araya gelmiş ve bu nefis işletmenin içerisinde, sizleri bekliyor...

"Kendin Pişir, Kendin Ye" kültüründen aldığınız keyfi alabilir misiniz bilmiyorum, ama "Ek Biç Ye İç" ile hem rahatlayıp hem sağlığınıza kavuşacağınıza eminim...

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ferit-cicek

Kahve yoksa "tırt" bir mekandır benim için

donnie-darko

Işık altında sebze yetiştiriyoruz biz doğal ürün, çevreciyiz biz Greenpeace destekçisiyiz -.- Solaryuma giden insan = ışık altında yetişen meyve-sebze fark ?

koala-neco

Haberlerde görmüştüm özel bir ışık altında yetiştiriyorlar bunun neresi doğal mk ? bu bildiğin seracılık, sanki pazardan aldığımız meyveyi sebzeyi fabrikada yapıyolar asıl onlar bağdan bahçeden geliyor daha doğallar -.-

gollum

Bu projelerde dikkat çekilmek istenen şey şu: gelecekte insan nüfusunu doyurmaya yetecek kadar tarım alanı olmadığından su, toprak ve diğer tarım gereçlerinin geri dönüştürülebilir olması amaçlanıyor. Hatta apartman dairesi gibi bir yerde böyle kat kat sıralanmış raflarda büyük bir bahçede yetiştirilen sebze, meyveleri yetiştirerek alandan inanılmaz bir tasarruf sağlıyorlar. Yani seralardan farklı bir çok avantajı var. Bununla ilgili çok güzel belgeseller vardı ve gerçekten ilginç fikirler ortaya çıkıyor. Bence insanların gelecekte başlarına gelebilecekler konusunda bilinçlendirilmeye başlanması güzel olmuş ama yinede etsiz yaşanmaz :)

sciencesoldier

güzel bir uygulama bunun yaygınlaştırılması lazım

Görüş Bildir