Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'a İki Yeni Metro Hattı Geliyor

İstanbul'a İki Yeni Metro Hattı Geliyor

Hande öçalan
12.08.2015 - 20:18 Son Güncelleme: 13.08.2015 - 11:11

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataköy-İkitelli ve Dudullu-Bostancı metroları için eylül ayında ihale yapılacağını bildirdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre Topbaş, kentin Anadolu ve Avrupa yakalarında iki önemli metro hattı için ihale aşamasına geldiklerini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Ataköy-İkitelli ve Dudullu-Bostancı metroları için eylül ayında ihaleler yapılacak' ifadesini kullanan Topbaş, Ataköy-İkitelli hattı ile Basın Ekspres yolu güzergahının Marmaray ve Olimpiyatköy-Bağcılar metrosu ile entegre raylı sisteme kavuşacağına dikkati çekti. Topbaş, bu şekilde Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinin hattan istifade edeceğini aktardı. Topbaş, Anadolu Yakası'ndaki Dudullu-Bostancı metrosunun ise Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye'den geçeceğini anlatarak, bu hattın da Marmaray, Kadıköy-Kartal Metrosu ve Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy metrosu ile entegre olacağına işaret etti.

Ataköy-İkitelli 13,3 Kilometre, Dudullu-Bostancı 14,2 Kilometre

Ataköy-İkitelli 13,3 Kilometre, Dudullu-Bostancı 14,2 Kilometre

Açıklamaya göre, 14 Eylül'de ihalesi yapılacak Ataköy-İkitelli Hattı 13,3 kilometre uzunluğunda olacak ve saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıyacak. Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşak, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi istasyonlarından oluşacak hattın yolculuk süreleri; Ataköy-İkitelli arasında 19,5 dakika, Yenikapı-Çobançeşme arasında 20 dakika, Kirazlı-Ataköy arasında 15 dakika, İkitelli-Bahçelievler arasında 20 dakika olacak. Uzunluğu 14,2 kilometre olan Dudullu-Bostancı Hattı ise 10 Eylül'de ihale edilecek. Saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıma kapasiteli metro hattı, Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türk-iş Blokları, İmes, Modoko, Dudullu, Yukarı Dudullu istasyonlarından oluşacak. Hatta yolculuk süreleri; Dudullu-Bostancı arasında 21 dakika, İçerenköy-Taksim arasında 38 dakika, İMES-Kadıköy arasında 23 dakika, Modoko-Eminönü arasında 26 dakika, Kayışdağı-Kadıköy arasında 18 dakika olacak.

Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Şu otogara bir el atsanız diyorum artık. Her tarafı sidik kokuyor ve dilencilerle dolu. Şöyle bir futuristik bir şey yapsalar hiç fena olmaz.

Pasif Kullanıcı

Sirkeci-Halkalı tren yolunu kapattınız. Boş duruyor (detayına inmeyeyim). Haydarpaşa da aynı şekilde. Bu 2 tren yolunun, şehrin merkezi yerlerinden geçen, ö... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Metrobüs rezaletini niye devam ettiriyorsun(Şu gereğinden fazla para vererek aldığın metrobüsler). Oraya raylı sistemi niye getirmiyorsun Kadir Abi?