Görüş Bildir

İsrailli Rakibiyle Eşleşmemek İçin Tokyo 2020'den Çekilen Cezayirli Judocuya Ceza

Anasayfa > Spor

Uluslararası Judo Federasyonu (IJF), İsrailli bir rakiple karşılaşmamak için Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda çekilen Cezayirli judocu Fethi Nourine'nim lisansını askıya aldı. Cezayir Judo Federasyonu da sporcunun akreditasyonunu geri çekti.

Cezayirli judocunun kararının, olimpiyatların 'felsefesine tamamen aykırı' olduğunu vurgulayan IJF yetkilileri, 'Her türlü ayrımcılığa karşı katı bir politikamız var, sporda dayanışmayı temel bir ilke olarak teşvik ediyoruz' dedi.

73 kiloda mücadele eden Fethi Nourine, Filistin'e destek vermek amacıyla son 32 tur mücadelesinin olası eşleşmesinde rakibi olacak İsrailli Tohar Butbul ile karşılaşmamak için oyunlardan çekilmişti.

Tohar Butbul 

Son 64 turda Suudi Arabistanlı Muhammed Abdalrasool ile 26 Temmuz'da karşı karşıya gelmesi beklenen Nourine, aynı kilodaki İsrailli rakibiyle olası son 32 turu eşleşmesinde karşı karşıya gelmeme kararı almıştı.

'Filistin'in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük'

'Filistin'in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük'

 Fethi Nourine

Kura çekiminin ardından açıklamada bulunan Nourine, 'Filistin'in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük' ifadelerini kullanmıştı.

2019'da Nourine, Tokyo'da düzenlenen Dünya Şampiyonası müsabakalarından aynı gerekçeyle çekilmişti.

Euronews Türkçe

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
72
45
13
11
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?