İsrail'de Nuh'un Gemisini Tasvir Eden Mozaik Bulundu

 > -

İsrail’in kuzeyinde yer alan Galilee bölgesindeki Huqoq köyünde, 5.yüzyıldan kalma bir sinagogun zemininde, iki ayrı mozaik panelinde Nuh’un Gemisi’ni ve Kızıldeniz’in ikiye ayrılmasını tasvir eden mozaikler bulundu.

İlk panelde, üç büyük semavi dinin kutsal kitabında da anlatılan “Nuh’un Gemisi” tasviri yer alıyor. Mozaikte; aslan, leopar, yılan, ayı, fil, keçi, koyun ve devekuşu çiftlerinin geminin hemen yanı başında durduğu bir betimleme bulunurken; diğer panelde ise, Kızıl Deniz’in ikiye ayrılması, Firavun’un ordusu, Mısır ordusundan bir askeri yutmaya çalışan devasa balık, boğulan askerler ve atlar ile ters dönmüş at arabaları gibi oldukça canlı betimlenmiş detaylar yer alıyor.

Araştırmacılar, Geç Roma İmparatorluğu Dönemi’ne tarihlendirilen sinagogun zeminini süsleyen bu mozaik panellerinin, kaliteleri ve içerikleri bakımından bugüne kadar bölgede bulunmuş en büyüleyici ve nadir bulgular olduğunu söylüyor.

Nuh’un Gemisi’ni betimleyen mozaiklerin benzerleri de bugüne kadar yalnızca Ceraş ve Adana’daki Misis Antik Kenti’nde bulunmuştu

Antik sinagoglarda bugüne kadar Kızıldeniz’in ikiye ayrılmasını betimleyen, biri Suriye’deki Dura Europos’ta diğeri İsrail’deki Wadi Hamam’da olmak üzere, yalnızca iki mozaik bulunmuştu. Fakat bu mozaikler paramparça ve oldukça kötü durumdaydı. Nuh’un Gemisi’ni betimleyen mozaiklerin benzerleri de aynı şekilde bugüne kadar yalnızca Ceraş (Ürdün) ve Adana’daki Misis Antik Kenti’nde (Türkiye) bulunmuştu.

Huqoq’taki sinagog Geç Roma İmparatorluğu dönemine, 5.yüzyıla tarihlendiriliyor. Arkeologlar, daha önce sinagogda İncil’de anlatılan efsanevi hikâyeleri betimleyen mozaikler bulmuştu. 2012 yılında bulunan mozaiklerden birinde kahraman Samson’un tilkilerin kuyruğuna meşale bağladığını anlatan hikâyenin tasviri yer alırken, bir diğerinde yine Samson’un Gazze’nin kapısını taşıdığını anlatan hikâyeyi resmeden mozaik bulunmuştu. 2013-2014 kazılarında bulunan üçüncü mozaik ise İncil’den bir hikayeyi betimlemeyen tek mozaik olarak kayıtlara geçirilmişti.

Nuh’un gemisi ve Kızıldeniz’in ikiye ayrılması tasvirleri oldukça nadir

Mozaikte filler ve askerlerin eşlik ettiği, Büyük İskender ve büyük Musevi rahibi olduğu düşünülen iki önemli erkek figürünün toplantısı tasvir edilmişti. Uzmanlara göre mozaiklerin yapıldığı dönem düşünüldüğünde Nuh’un gemisi ve Kızıldeniz’in ikiye ayrılması tasvirleri oldukça nadir. Ayrıca bu mozaikler, sahip oldukları yüksek kalite bakımından daha önce bulunan mozaiklerden ayrılıyor.

Kazı sırasında ayrıca 2300 yıllık olduğu düşünülen çömlekler ve sikkeler de bulundu

aktuelarkeoloji.com.tr

Bu değerli mozaiklerin yanı sıra kazı ekibi, Huqoq’ta 2300 yıllık olduğu düşünülen çömlekler ve sikkeler de buldu. Buluntular bu antik köydeki yaşama dair oldukça önemli bilgiler sağlıyor. İbadet için yaptırdıkları büyük ve gösterişli sinagog köy halkının oldukça varlıklı olduğunu gösteriyor. 4.yüzyılda, Roma İmparatorluğunun resmi dininin Hristiyanlık olmasından sonra Musevi topluluklarının düşüşe geçtiği hatta yok olduğu düşünüldüğünde, Huqoq’taki bu sinagog oldukça önemli ve nadir bir örnek teşkil ediyor.

Aktüel Arkeoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaGazzeİsrailMısırSuriye
Görüş Bildir