Görüş Bildir
Haberler
İspanya: Dostumuz Türkiye, Solunum Cihazlarını İspanya'ya Gönderme Kararı Almıştır

etiket İspanya: Dostumuz Türkiye, Solunum Cihazlarını İspanya'ya Gönderme Kararı Almıştır

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, ülkesindeki iki özerk yönetim tarafından satın alınan solunum cihazlarının Türkiye'nin gösterdiği dayanışma sonucu İspanya'ya ulaştırılacağını açıkladı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Ajansı'nın haberine göre İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, İspanyol televizyonu Cuatro'ya yaptığı açıklamada, 'Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya gönderilmesi kararını almıştır.' dedi.

İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, 'Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir.' diye konuştu.

"Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir"

Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğünü aktararak, 'Olan şu ki, İspanya'daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir ama İspanya'daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece bize iletmişlerdir.' açıklamasında bulundu.

Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya'ya ulaşacağını kaydeden Laya, 'İspanya hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da İspanya'daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi gereken tek mesaj budur.' ifadelerini kullandı.

Laya, Twitter hesabından da Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Dost ve müttefik Türkiye'nin jestine teşekkür ediyoruz." paylaşımında bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun paylaşımı: "Dost İspanya’nın her zaman yanındayız" 👇

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

İspanya'nın Castilla y La Mancha ve Navarra özerk yönetimleri, önceki haftalarda bir Türk şirketinden 3 milyon avro karşılığında 150 adet solunum cihazı satın almıştı.

Ancak Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkede olduğu gibi Türkiye de sağlık ekipmanlarının ülkeden çıkışına kısıtlama getirmiş ve bundan dolayı bu cihazların İspanya'ya gönderilmesi süresi uzamıştı.

Detaylar için 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
430
304
136
34
19
12
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Turgut Özben

Ahahaha yemin ederim bizimle dalga geçiyorlar. Hani sınıfta saf bir çocuk olur da bunu kullanırsınya; pohpohlarsın, kanka falan çekersin elinden tostunu alır... Devamını Gör

Lestat

"Ülkede satılacak birşey kalmadı, herşeyi sattılar" derken aceleci davranmışız.

kelebek_

donumuzu da verek mi lazım olur kötü gün dostuyuz sonuçta hay amk ya