Görüş Bildir

etiket İsmi Duyulduğunda Yabancı Bir Ülkenin Şehriymiş Hissi Yaratan 17 Yöremiz

Haberler
> İsmi Duyulduğunda Yabancı Bir Ülkenin Şehriymiş Hissi Yaratan 17 Yöremiz

İsimlerini sıkça duyduklarımıza alışsak da ilk kez duyduklarımızı garipseyebiliyoruz, ne de olsa Aşağı Ayrancı, Yenişehir, Bozhöyük isimlere daha aşinayız.

1. Elbistan

1. Elbistan

Arabistan topraklarında develeriyle ünlü bir yer ismini çağrıştırıyor ama ülkemizin güzide illerinden Kahramanmaraş'ın bir ilçesi.

2. Batman

2. Batman

Batman mı yabancı geliyor yoksa kahraman olan Batman mi Türkçe geliyor ondan emin olamıyoruz aslında.

3. Florya

3. Florya

Bu Bakırköy semtinin ismi ise sanki Bahamalar, Miami civarında bir sahil ismi gibi.

4. Dragos

4. Dragos

İstanbul semti olsa da Game of Thrones dizisine koysak sırıtmaz. Khaleesi'nin ejderhalarının mevki edindiği, Westeros'a komşu olan bir yer olsa cuk diye oturabilirdi.

5. Bomonti

5. Bomonti

Şişli civarlarındaki Bomonti'ye yolunuz düştüğünde aklınıza takılmış olabilir. Gerçekten de adını Bomonti Bira Fabrikası'ndan almış. Yani boşu boşuna böyle bir fikir edinmemişiz.

6. Riva

6. Riva

Bu Beykoz semtinin ismini ilk defa duyanlara Estonya, Slovenya yöresinde bir şehir ismi desek inanabilecek çok kişi var.

7. Roboski

7. Roboski

Bizim doğumuzda(Şırnak) bulunsa da Avrupa'nın kuzeydoğu ülkelerinin isimlerini daha çok andırıyor. (Resmi adı Uludere'dir bildiğiniz gibi)

8. Costal

8. Costal

Bu Samsun yöresine ise insanın 'Kostal' diyesi geliyor.

9. Kapadokya

9. Kapadokya

Bir ara 'Acaba sadece yabancıların verdiği bir isim mi ki?' diye düşünmenize neden olmuş olabilir. Türkçe bir isim olmasa da kaynağı bu topraklar. Bu isim geçmişte bölgede kurulmuş olan Kapadokya Krallığı'ndan geliyor. Onun da eski ismi Katpatuka imiş, bu da Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi manasına gelirmiş.

10. Tarabya

10. Tarabya

Yine böyle bir Batı kokan bir isme sahip bu Sarıyer'deki mahallemiz. Tavernalarıyla, balık lokantalarıyla 'terapi' etkisi yapıyor; ki gerçekten de adı terapi anlamındaki Therapia'dan geliyormuş.

11. Azdavay

11. Azdavay
s672.photobucket.com

Karşınıza böyle bir tabela çıktığında Rusya'nın ortalarına gitmişsiniz hissi oluşabilir ancak Kastamonu'nun bir ilçesi.

12. Kalamaki

12. Kalamaki

Kuşadası'ndaki bu yöremiz ise Yunan adası ismi gibi. Gerçekten de Yunancada 'pipet' anlamına geliyormuş.

13. Digor

13. Digor

Kars ilçesi de Bizanslılar mı desek Yüzüklerin Efendisi dünyasına ait bir yer mi desek, ne desek bilemiyoruz ama haritadaki diğer ilçelerden çok farklı durduğu ortada. Muhtemelen Ermenilere dayanan bir kaynağı var.

14. Olimpos

14. Olimpos

Her ne kadar Bizans, Yunan imparatorluklarından kalma isimlere aşina olsak da Olimpos ismi tam anlamıyla Yunanistan'da bir yer imajı veriyor. Oysa bize ait, ülkemizde önemli bir yer. Yurt dışında birine söyleseniz hemen Yunanistan akla gelir.

15. Avanos

15. Avanos

Nevşehir'in bu güzel ilçesi de Aşağı Ayrancı, Yenişehir gibi isimlere sahip değil. Bilmeyenlerin yurt dışı sanması olası.

16. Amed

16. Amed

Amedspor ile birlikte Suriye, Irak gibi ülkelerden duyduğumuz bir şehir ismini çağrıştırmıştı.

17. Belgrad Ormanı

17. Belgrad Ormanı

İsmi ilk duyulduğunda 'Avrupa'nın doğusunda bir orman herhalde' diye düşünenlerin sayısı az değildir. Oysa İstanbul'da. Ama yine de ismi gerçekten de Sırbistan'dan geliyormuş. Kanuni zamanında Belgradlılar bu bölgeye yerleştirilmiş.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
820
421
233
104
80
77
26
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sertaç Gönültaş

amed ve roboski diye bir yer yok zaten. bizim memlekette de bölge halkı köyü eski ismiyle dile getiriyor ama bazı andaval terörist ve onların yancıları gibi ... Devamını Gör

asosyolog

amed değil diyarbakır

Cukurova

Aynı şey amk ne tatavasını yaptık ya.

Roboski? Amed? kıçınızdan şehir mi uyduruyorsunuz?