Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsmi Duyulduğunda Yabancı Bir Ülkenin Şehriymiş Hissi Yaratan 17 Yöremiz

-
Abone ol

İsimlerini sıkça duyduklarımıza alışsak da ilk kez duyduklarımızı garipseyebiliyoruz, ne de olsa Aşağı Ayrancı, Yenişehir, Bozhöyük isimlere daha aşinayız.

1. Elbistan

Arabistan topraklarında develeriyle ünlü bir yer ismini çağrıştırıyor ama ülkemizin güzide illerinden Kahramanmaraş'ın bir ilçesi.

2. Batman

Batman mı yabancı geliyor yoksa kahraman olan Batman mi Türkçe geliyor ondan emin olamıyoruz aslında.

3. Florya

Bu Bakırköy semtinin ismi ise sanki Bahamalar, Miami civarında bir sahil ismi gibi.

4. Dragos

İstanbul semti olsa da Game of Thrones dizisine koysak sırıtmaz. Khaleesi'nin ejderhalarının mevki edindiği, Westeros'a komşu olan bir yer olsa cuk diye oturabilirdi.

5. Bomonti

Şişli civarlarındaki Bomonti'ye yolunuz düştüğünde aklınıza takılmış olabilir. Gerçekten de adını Bomonti Bira Fabrikası'ndan almış. Yani boşu boşuna böyle bir fikir edinmemişiz.

6. Riva

Bu Beykoz semtinin ismini ilk defa duyanlara Estonya, Slovenya yöresinde bir şehir ismi desek inanabilecek çok kişi var.

7. Roboski

Bizim doğumuzda(Şırnak) bulunsa da Avrupa'nın kuzeydoğu ülkelerinin isimlerini daha çok andırıyor. (Resmi adı Uludere'dir bildiğiniz gibi)

8. Costal

Bu Samsun yöresine ise insanın "Kostal" diyesi geliyor.

9. Kapadokya

Bir ara "Acaba sadece yabancıların verdiği bir isim mi ki?" diye düşünmenize neden olmuş olabilir. Türkçe bir isim olmasa da kaynağı bu topraklar. Bu isim geçmişte bölgede kurulmuş olan Kapadokya Krallığı'ndan geliyor. Onun da eski ismi Katpatuka imiş, bu da Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi manasına gelirmiş.

10. Tarabya

Yine böyle bir Batı kokan bir isme sahip bu Sarıyer'deki mahallemiz. Tavernalarıyla, balık lokantalarıyla "terapi" etkisi yapıyor; ki gerçekten de adı terapi anlamındaki Therapia'dan geliyormuş.

11. Azdavay

s672.photobucket.com

Karşınıza böyle bir tabela çıktığında Rusya'nın ortalarına gitmişsiniz hissi oluşabilir ancak Kastamonu'nun bir ilçesi.

12. Kalamaki

Kuşadası'ndaki bu yöremiz ise Yunan adası ismi gibi. Gerçekten de Yunancada "pipet" anlamına geliyormuş.

13. Digor

Kars ilçesi de Bizanslılar mı desek Yüzüklerin Efendisi dünyasına ait bir yer mi desek, ne desek bilemiyoruz ama haritadaki diğer ilçelerden çok farklı durduğu ortada. Muhtemelen Ermenilere dayanan bir kaynağı var.

14. Olimpos

Her ne kadar Bizans, Yunan imparatorluklarından kalma isimlere aşina olsak da Olimpos ismi tam anlamıyla Yunanistan'da bir yer imajı veriyor. Oysa bize ait, ülkemizde önemli bir yer. Yurt dışında birine söyleseniz hemen Yunanistan akla gelir.

15. Avanos

Nevşehir'in bu güzel ilçesi de Aşağı Ayrancı, Yenişehir gibi isimlere sahip değil. Bilmeyenlerin yurt dışı sanması olası.

16. Amed

Amedspor ile birlikte Suriye, Irak gibi ülkelerden duyduğumuz bir şehir ismini çağrıştırmıştı.

17. Belgrad Ormanı

İsmi ilk duyulduğunda "Avrupa'nın doğusunda bir orman herhalde" diye düşünenlerin sayısı az değildir. Oysa İstanbul'da. Ama yine de ismi gerçekten de Sırbistan'dan geliyormuş. Kanuni zamanında Belgradlılar bu bölgeye yerleştirilmiş.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

amed ne ulan?? amed diye şehirmi var?? oranın adı diyarbakır...

suitup

dragos Villalardan oluşan bir semt ve aslında eskiden maltepeye aitti ama kartallılar bizden aldılar bu semti. zaten ilçe haritasına bakarak kartallıların sanki maltepeyi işgal ediyormuşcasına kendine kattığı bir semt olduğu belli olmaktadır.

queen-of-the-alaska

dragos çok cool yalnız

sari-lacivert

Amed değil Diyarbakır roboski değil Uludere amk burası T.C

murat-kececi1

Şarkikarağaç var shalkesıfırdört efekti veriyor mesela

Görüş Bildir