İslam Devrimi ile Gelen Bütün Yasaklardan Önce İran'ın Nasıl Bir Ülke Olduğunu Biliyor musunuz?

1.9bPAYLAŞIM

Şimdiki haliyle neredeyse hiç alakası olmadığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

Kaynak: Kanal Extra

Tarihini bilmeyenler için söyleyelim, İran İslam devrimi 1979 yılında gerçekleşti. Yani öyle sanıldığı gibi çoook da eski bir tarih değil.

Ayetullah Humeyni önderliğinde yapılan bu devrimle birlikte de özellikle kadınlar için büyük değişiklikler ve yasaklar getirildi.

Öncesinde baş örtüsü isteğe bağlı kullanılsa da kadınlar çoğunlukla kot pantolon, mini etek ve tişört gibi modern kıyafetler giymeyi tercih ediyordu.

Özellikle topuklu ayakkabıları sıkça tercih ediyor, günlük stresten uzaklaşmak için sıkça alışverişe gidiyorlardı.

Aile ve arkadaşlar cuma pikniklerinde bir araya geliyordu ve hatta bu bir gelenek halini almıştı.

Peki ama ne oldu da İslam devrimine zemin hazırlandı?

Bunun için ilk olarak 1963 yılındaki Beyaz Devrim'e gidebiliriz.

Bu süreçte altyapı çalışmaları hızlandı, kara ve demir yolları inşa edildi, endüstriyel gelişim hedeflendi ve toprak reformu gerçekleştirildi.

Ancak Şah Rıza Pehlevi'nin otokratik yönetimini güçlendirmesi, muhalefet üzerindeki baskısı ve petrol gelirinin topluma eşit şekilde dağıtılmaması şaha karşı hareketlerin güçlenmesine sebep oldu.

Bu süreçte de Ayetullah Humeyni dini bir lider olarak hükümet karşıtı olarak ortaya çıktı. En başından beri şahın planlarını kınadı, ülkeye ahlaki yolsuzluk geldiğini ve hükümetin İsrail'e boyun eğdiğini iddia etti.

1964'te tutuklanarak Irak'a 15 yıllık bir sürgüne gönderildi.

Rıza Pehlevi'nin reformları Ayetullah Humeyni'nin tepkisini daha çok çekmiş, bir de ABD askeri personeline verdiği dokunulmazlık hakkı bardağı taşıran son damla olmuştu.

Hatta bu durum Ayetullah Humeyni taraftarlarının sayısını bir hayli artırdı. 1968 yılında da şah karşıtı gösteri ve saldırılar artmıştı.

Tüm bu saldırıların artmasıyla Humeyni 1979 Şubat'ında istediği desteği alarak ülkeye döndü ve İslami Devrimi gerçekleştirdi.

Bu devrim ile kız çocuklarının evlilik yaşını 9'a indirdi, kocaların da eşlerini mahkeme izni olmadan boşamasına izin verdi. Kadınları yargıdan ve laik öğretmenleri de eğitim sisteminden uzaklaştırdı.

Böylece adım adım Batılılaşmakla suçlanan İran bugünkü halini almış oldu.

Videonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Her Türlü Zıtlığı İçinde Barındıran ve Hayatı Sorgulattıran Ülke Hindistan ile İlgili 15 Gerçek - onedio.com
Her Türlü Zıtlığı İçinde Barındıran ve Hayatı Sorgulattıran Ülke Hindistan ile İlgili 15 Gerçek - onedio.com
Zulme, İşgallere ve Saldırılara Tanık Olan Kudüs'ü Önemli ve Tartışmalı Bir Şehir Haline Getiren Sebep Ne? - onedio.com
Zulme, İşgallere ve Saldırılara Tanık Olan Kudüs'ü Önemli ve Tartışmalı Bir Şehir Haline Getiren Sebep Ne? - onedio.com
Yüzyıl Savaşları'nda Ortaya Çıkıp Efsanelere Konu Olan ve Avrupa Tarihini Değiştiren Kız Çocuğu: Jan Dark - onedio.com
Yüzyıl Savaşları'nda Ortaya Çıkıp Efsanelere Konu Olan ve Avrupa Tarihini Değiştiren Kız Çocuğu: Jan Dark - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Ataütürk'ün half inkilabına "Bir gece de cahil kaldık" diyen şeref yoksunları iyi okusunlar bu olayı.. Bir gece de cahil kalmak , kadınların bütün haklarının ellerinden alınması , Çağdaş bir ülkeyi 1400 yıl önceye geri götürme başarısıdır İran devrimi..

selot

en acısı da ne biliyor musun? bu iğrenç devrim için zamanında en önde iranlı kadınlar koşmuştur. o kadınlar da irandaki orta direk maddi durumu ve eğitimi çok az olan kadınlardı. cehaletten neye evet dediklerini bilmiyorlardı. sonuçu görüyoruz. ülkemizde de maalesef bu kadın tipinden çok var mitinglerde bağrıyorlar "reis'in götündeki kıl olayım die". bakalım bizdeki cahil kadınlar yüzünden bizim başımıza daha neler gelecek. bi ülkeyi batırmak istiyorsan kadınlarını cahil bırak, gerisini toplum halleder.

bseozyrt

Onu yapabilselerdi eger Menderes'in döneminde yaparlardı.. Neyseki TR nin hep şeriata ve dine karşı büyük bir altyapısı olmuştur. Çok şanslıyız bunun için. Bu gün İran şartlarında olsaydı burda degil yaşamak başımı çevirip bakmazdım bu ülkeye.. Ülkem benim için var olacak , ben onun için degil..

aslozer

Keşke Humeyni'nin cenazesinden de söz edilseydi. Kefeninden parça alabilmek için kalabalıkların yerlerde sürüklediği cenazesinden...

halil-aksoy1

İran'ın en üzücü durumu; YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULMAK... bunu bir çok İranlı arkadaşımın ailesinden duydum. Milli servetimiz boşa gidiyor, mualefet yapılmıyor, ve daha refah yaşamak istiyorduk, derken cehenneme düştük diyorlar. Muhalefet yapamıyoruz derken İnsan Haklarından mahrum kaldılar...

tek-yol-islam

Dinimi çok severim fakat onların bu yaptıkları insanları dinden soğutmak oldu büyük bir günah insanı dinden çıkarmak

musikisinas-vito

Çok gariptir ki orada da solcular, liboşlar ve diğerleri "eski faşist" düzene karşı Siyasal İslamcılarla omuz omuza ayaklandı ve günün sonunda sümüklü mendil gibi kenara fırlatıldılar. Bundan ders almayıp Türkiye'de de aynı zokaları yutmaları çok da komik olmadı maalesef, pek çok trajedi doğurdu.

artankara

Kadınlara çarşaf giyme zorunluluğu geldiğinde buna itiraz eden kadınlara, proleter kadın ne giydiğini umursamaz bunlar burjuva tavırlar çarşaf zorunluluğuna karşı çıkmayın diyebilecek kapasitede bir sol kitle düşün. Kendilerini o kadar akıllı görüyorlardı ki İslamcılar tarafından manipüle edildiklerini bile anlamadılar, Şah gitsin yeter ki, nasıl olsa İslamcılar ülkeyi idare edemez akabinde sosyalist devrimle biz geliriz diye düşündüler ama gelen rejimin ne kadar acımasız olabileceğini kavrayamadılar, çoğunun sonu rejim tarafından öldürülmek oldu. Kibirleri sonları oldu bizdeki bir kesimde aynı kibirleri sayesinde kolayca manipüle edilebiliyorlar.

Görüş Bildir