Görüş Bildir
Haberler
İskoçya'da Bir Çatı Katında Osmanlı Padişahlarına Ait Portreler Bulundu

İskoçya'da Bir Çatı Katında Osmanlı Padişahlarına Ait Portreler Bulundu

İskoçya'da nesillerdir aynı ailede olan bir evin çatı katında beş Osmanlı padişahına ait yağlı boya tablolar bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sotheby's müzayede evi tarafından yapılan duyuruda tabloların 17. yüzyılda yapılmış olduğu kaydedildi. Tabloların neredeyse 100 senedir gün yüzüne çıkmadığı açıklandı. Bulunan altı tablo arasında bir adet Kanuni Sultan Süleyman portresi de bulunuyor. 

Çatı katında bulunan diğer padişah tabloları, 1. Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat ve 2. Bayezid'e ait. Aynı koleksiyonda, Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timurlenk'in de bir tablosu bulundu.

Geçen yıl Sotheby's tarafından yapılan açık artırmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın bir portresi 350 bin sterline satılmıştı.

👇

'Müthiş bir keşif'

'Müthiş bir keşif'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre altı hükümdara ait koleksiyon, İskoçya'nın Jedburgh kasabası yakınlarında 18. yüzyılın sonlarında yapılan ve Lothian Markizi'ne ait bir malikanede keşfedildi.

Tabloların buraya gelmeden önce Edinburgh'taki Newbattle Abbey'de 1700'lü yıllara kadar sergilendiğine ilişkin kayıtlar bulunuyor.

Newbattle Türkler'i olarak satışa çıkarılan koleksiyon, ailenin erken nesil bir üyesi tarafından 1723 yılında satın alındı.

Sotheby's İskoçya müdürü olan David Macdonald, portrelerin müthiş bir keşif olduğunu söyledi.

Müzayede evi koleksiyona 50 ile 70 bin sterlin arasında fiyat biçiyor.

Kanuni Sultan Süleyman'a ait tabloda 43 sayısı yer alıyor. Hükümdarın Irak'ı topraklarına kattığı seferdeki yaşına atıf için bu sayının koyulduğuna inanılıyor.

Yağlı boya tablolarda isimler Latince yer alıyor. Bir arada satılacak olan koleksiyondaki en büyük parça 63,5 x49 cm büyüklüğünde.

En küçük ise 57,1 x 44,3 cm.

Tabloların kim veya kimler tarafından yapıldığı belirtilmedi.

Ancak koleksiyonun tarihi, 16. yüzyıl tarihçisi Paolo Giovio'nun çalışmalarına dayandırılıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
21
12
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Beliz Önder

diğer tabloları bilemem ama kanuninin gerçek resmi bu değil gerçek portresi 1559 da kanuninin huzuruna bizzat çıkan ve onunla görüşme fırsatı yakalayan Danim... Devamını Gör