Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İSİG: Taner Yıldız’ın Bakanlığında En Az 797 Maden İşçisi Can Verdi

 > 
107PAYLAŞIM

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Taner Yıldız'ın Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekerek, Bakan Yıldız'ın görev süresince en az 797 maden işçisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Paylaşılan rakamlara göre;

  • 2009 yılının son sekiz ayında 62,

  • 2010 yılında 105,

  • 2011 yılında 77,

  • 2012 yılında 61,

  • 2013 yılında 95,

  • 2014 yılında 386,

  • 2015 yılının ilk üç buçuk ayında ise 11 maden işçisi yaşamını yitirdi.

Bakan Yıldız'ın istifa etmesinin yetmeyeceğini ve yargılanması gerektiğini söyleyen İSİG, enerjinin özelleştirilmesi başta olmak üzere enerji işçilerinin haklarına karşı birçok saldırı yapılırken iş cinayetlerinin toplu katliam boyutlarında yaşandığını vurguladı.

İşçilerle ilgili bu duruma "Son altı yılda 797 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bu ölüm düzenine, milyonlarca emekçinin mahkûm edildiği güvencesizlik ve açlık düzenine emeğin hakları bayrağını kaldırarak direnmek, yok sayılan işçilerin kavgasını büyütmek görevimizdir..." diyerek dikkat çeken İSİG, Başta Bakan Taner Yıldız ve Soma A.Ş.'nin patronu Alp Gürkan olmak üzere tüm sorumluların yargılanmasını istedi.

Kaynak: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir