IŞİD Palmira'yı Geri Aldı

0PAYLAŞIM

Suriye'de Humus'un doğusundaki antik kent Palmira'ya son birkaç gündür saldırılarını artıran IŞİD, şehrin kontrolünü yeniden ele geçirdi.

IŞİD'in yayın organı Amaq, kısa süre önce şehri geri aldıklarını açıkladı. 

Al Jazeera'de yer alan habere göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, antik kentin yeniden IŞİD kontrolüne geçtiğini doğruladı.

Cumartesi günü Rusya'nın hava saldırılarıyla püskürtülen IŞİD, 8 Aralık'ta beklenmedik bir şekilde tarihi kent Palmira'ya yeniden saldırılar düzenlemeye başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Pazar günü 64 hava saldırısıyla IŞİD mevzilerini vurduklarını ve en az 300 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Perşembe günü kentin dışındaki bazı petrol tesislerini ele geçiren IŞİD, Rusya'nın hava saldırıları düzenlemede kullandığı T4 havalimanının kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor.

IŞİD, 20 Mayıs 2015'te yoğun çatışmaların ardından tarihi Palmira antik kentinin kontrolünü sağlamıştı.

Kent geçen Mart ayında rejim güçleri tarafından geri alınmıştı...

Binlerce yıllık geçmişe sahip kentteki tarihi eserlerin akıbeti endişe konusu olmuştu.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), IŞİD'in tahrip ettiği tarihi kentin büyük zarar gördüğü tespitini yapmıştı.

BM güvenlik güçlerinin koruması altında bölgeye giden UNESCO heyeti, Palmira'daki büyük heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını açıklamıştı.

Suriye'deki iç savaştan önce Palmira, ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biriydi. Her yıl binlerce turist, antik kenti görmek için bölgeye akın ediyordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir