Görüş Bildir
Haberler
'IŞİD'in Yıllık Petrol Geliri 500 Milyon Dolar'

'IŞİD'in Yıllık Petrol Geliri 500 Milyon Dolar'

FreiGeist
15.10.2015 - 09:05 Son Güncelleme: 15.10.2015 - 11:19

Financial Times'ta Irak Şam İslam Devleti örgütünün petrol gelirlerine inceleyen bir araştırma yer alıyor. 'IŞİD A.Ş.'nin içinde' başlıklı haberde, 60'tan fazla ülkenin dahil olduğu uluslarası koalisyonun bir yılda 10 bin 600'den fazla saldırı düzenlemesine rağmen, IŞİD'in savaş gelirlerini kesemediği belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ana geliri petrol olan örgütün kontrolü altında tuttuğu bölgelerde günde 34 bin ila 40 bin varil petrol ürettiği, bunun da günlük 1.53 milyon dolarlık bir gelir anlamına geldiği bildiriliyor.

Gazetenin konuştuğu Batılı diplomat ve istihbarat yetkilileri de, uluslararası koalisyonun saldırılarının IŞİD'in finansal gücünü kırmakta başarısız olduğunu kabul ediyor.

IŞİD'in petrol üretimini hava saldırılarına adapte ederek ticareti sürdürdüğüne, bunun dışında vergi, haraç ve tarihi eser kaçakçılığından da ciddi şekilde gelir elde ettiğine dikkat çekiliyor.

Haber şöyle devam ediyor:

'Koalisyonun rafineri ve petrol boru hatlarını hedef alan saldırılarına rağmen IŞİD'in petrol ticaretini sürdürebilmesi, düşmanlarının örgütü güçsüz bırakma amacının zorluklarını gözler önüne seriyor. IŞİD'in finansal durumu, ABD ve müttefiklerinin 11 Eylül saldırılarının ardından finansal gücünü kırdığı El Kaide'ninkiyle tezat oluşturuyor. IŞİD ihtiyaç duyduğu paranın büyük kısmını, hükmettiği topraklar içinden elde edebiliyor'.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Yanlış hedefleri vurmak yerel halkı cihatçılara yaklaştırır'

Bölgedeki kaynaklar petrolün yüzlerce derme çatma kuyudan çıkarıldığını belirtiyor. Bu kuyulardan onlarcasının IŞİD ile bağlantısı olmayan Suriyeliler tarafından işletildiği ve tırlarla sevkedildiği; yerlilere ait petrol tırları ile IŞİD'e ait tırları ayırt etmenin de çok zor olduğu, bu nedenle tırların vurulamadığı belirtiliyor.

Batılı bir diplomat, 'Bir tır şoförünü yanlışlıkla öldürürseniz, bir ailenin daha cihatçılara katılmasına neden olursunuz. Toplumu radikalleştirme riskiyle karşı karşıyasınız' diyor.

Uzmanlara göre petrolün IŞİD kontrolü altındaki alanların dışına çıkmasını engellemek de yararsız çünkü IŞİD bu petrolü kendi toprakları içinde satarak çok büyük paralar kazanıyor.

Financial Times, uluslararası koalisyonun bu duruma çözüm oluşturmak için Suriye'de IŞİD dışındaki gruplara ucuza petrol sağlamayı düşündüğünü yazıyor.

Gazeteye konuşan Batılı yetkililere göre 'IŞİD'in ekonomisi bir noktada tıkanacak ancak bunun ne zaman olacağını kimse bilmiyor'...

IŞİD’in iç yazışmaları sızmıştı

Cihatçı örgütler konusunda sahadan çalışmalar yürüten akademisyen ve araştırmacı Aaron Y. Zelin’in ‘jihadology.net sitesinde yayınlanan yazıya göre IŞİD’in Deyr ez-Zor kentindeki mali kayıtları ele geçirildi.

Aymen Cevad el-Tamimi’nin yayınladığı belgelere göre IŞİD gelirinin yüzde 44.7’sini kontrol altına aldığı yerleşim bölgelerinde el koyduğu yerlerden ve kestiği haraçlardan sağlıyor.

İkinci sırada ise tahmin edildiği gibi petrol geliyor. IŞİD gelirinin yüzde 27.7’sini petrol ve benzim satışından, yüzde 23.7’sini de vergilerden elde ediyor. Yüzde 3.9’la elektirik gelirisi ise dördüncü sırada.

Paranın yüzde 43.6’sı savaşçılara

Belgelerde IŞİD’in bu gelir dağıtımını nasıl yaptığı da gözler önüne seriliyor. Buna göre harcamaların yüzde 43.6’lık bölümü savaşçıların maaşlarına ayrılıyor. Asker maaşlarını yüzde 19.8 ile askeri üs harcamaları, yüzde 17.7’yle sosyal hizmetler, yüzde 10.4’le İslami polis maaşları takip ediyor.

Sağlık harcamalarına yüzde 5.7’lik bir bölüm ayrılırken, paranın yüzde 2.8’i de medyaya yatırılıyor.

Kaynak: Financial Times & BBC Türkçe | Diken

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
3
0
0
0
0