IŞİD, Avrupa'nın Merkezinde Terör Üssü Kurdu İddiası

 > -

IŞİD'in Balkanları da tehdit eder hale geldiğine dair son iddia İngiliz Sunday Mirror gazetesinden geldi. Gazete, IŞİD'in Bosna'da Osve köyü yakınlarında bir yer satın aldığını yazdı. Haberde, militanlara eğitim verilen köyün, Batı'ya karşı terör saldırıları için üs olarak kullanabileceği iddia edildi.

Haberde Osve'nin, Suriye, Irak ve Kuzey Afrika'dan gelen militanlar tarafından kullanılan Akdeniz'e yakınlığı dolayısıyla kritik önemde olduğu belirtildi. Bu sebeple de güvenlik servislerinin köyün IŞİD tarafından eğitim kampı olarak kullanıldığına ve Batı'ya karşı terörist saldırılar için de üs görevi görebileceğine inandığı kaydedildi.

12 MİLİTAN SURİYE'YE GİTTİ, 5'İ ÖLDÜ

Haberde Osve'de 12 IŞİD militanın eğitim alıp savaşmak için Suriye'ye gittiği ve bunlardan 5'inin öldüğü belirtildi.

'ÜNLÜ' IŞİD MİLİTANLARI KÖYDE ARAZİ SAHİBİ

Gazeteye konuşan antiterör uzmanı Cevad Galijasevic'e göre, ancak sarp yollardan araçla ulaşımın mümkün olduğu ve GPS ile bulunamayan köyden arazi alanlar arasında IŞİD destekçilikleri ile 'nam salmış' isimler var.

Bunlardan biri Harun Mehicevic. Antiterör uzmanı Galijaseviç, Mehicevic'in köyden 2 hektararazi satın aldığını söyledi. 1990'lardaki savaş sırasında Bosna'dan kaçıp Avustralya'nın Melbourne kentine yerleşen Mehicevic, ülkenin en tehlikeli suçluları arasında gösteriliyordu.

Osve köyünden arazi aldığı sanılan bir diğer isim ise Yasin Rizvic ve Osman Kekic. Her ikisinin de halihazırda Suriye'de IŞİD saflarında savaştığı tahmin ediliyor.

Bosna Hersek güvenlik servisi tarafından bir baskınla tutuklanan İzet Hadzic'in de köyde arazi sahibi olan isimlerden olduğu sanılıyor.

'ATIŞ TALİMİ YAPIYOR OLABİLİRLER AMA EN İYİSİ SORU SORMAMAK'

Nitekim bir Osve sakini de, ormanlık alandan düzenli olarak silah sesleri duyduklarını söyleyip şunları anlattı: "Hemen her hafta uzun süreler boyunca ormanlık alandan silah sesleri geldiğini duyuyoruz. Ne yaptıklarını bilmiyorum. Atış talimi yapıyor olabilirler. Gerçekten çok endişeliyiz ama en iyisi bu konuda hiç soru sormamak. Çocuklarımızı burada büyütüyoruz ama belki taşınma zamanı gelmiştir."

Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir