Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşçiler Ölüyor Şirketler Büyüyor...

Anasayfa > Gündem

Katliama dönüşen iş cinayetleriyle gündeme gelen şirketler büyümeye, kârlarına kâr katmaya devam ediyor.

Asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin can verdiği Torun Center’ın sahibi Torunlar GYO Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği bilgilere göre, firma 2014 yılında bir önceki yıla göre kârlılık oranını katbekat artırdı. Torunlar GYO’nun satış gelirleri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 125 artarak 773 milyon lira oldu, net kârı ise 190.6 milyon liradan 1.06 milyar liraya yükseldi. 2014 yılında yatırım amaçlı gayrimenkullerin yeniden değerlemesi, konut ve ofis teslimlerinin yanı sıra artan AVM kira gelirlerinin etkisiyle toplam 1.06 milyar lira kâr etti. Açıklamada yaşanan iş cinayetine ilişkin ise şu açıklama yapıldı: “Geride kalan yakınlarına karşı olan maddi manevi sorumluluğumuzu hukuki süreci beklemeden yerine getirdik ve gerekli tazminatları ödedik.”

SOMA HOLDİNG GÖKDELEN DİKİYOR

301 madencinin can verdiği Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek ölümlü iş katliamının yaşandığı maden ocağının sahibi Soma Holding için de geçerli. İşten attığı 3 bine yakın işçinin tazminatlarını ödemeyen Soma Holdingin Patronu Alp Gürkan “Spine Tower” isimli bir gökdelen dikiyor. Konuyu Meclis konuşmasında gündeme getiren HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, “Cumhurbaşkanı; Başbakana, hükümete, bütün devlete, bütün topluma gücü yetiyor ama dolar milyarderlerine söz geçiremedi, biliyorsunuz, bu faiz ve dolar lobisine yenik düştü. Onlardan bir tanesi Soma Holding, dolar milyarderlerinden. Alp Gürkan ‘Spine Tower’ isminde gökdeleni Soma’da ölen madencilerin cesetleri üzerinde yükseliyor” dedi. Soma madencilerinin tazminatlarını bile ödemeyen Soma Holding patronunun, diğer yanda gökdelen diktiğini ifade eden Tüzel, “Buna hiç kimsenin seyirci kalmaması lazım. Bu gökdelen, sermayenin acımasızlığını, fütursuzluğunu, ahlaksızlığını, vicdansızlığını, her tür değersizliğinin resmidir aslında. Orada madenciler kan ağlarken dolar milyarderleri böyle anıt eserler bırakıyorlar. İşte Türkiye’deki adaletsizliğin resmidir bu” diye konuştu. 

Evrensel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Doruk

ne kadar rahat insanlarız bende dahil, 300 kişiden fazla insan öldü hala tık yok, yardım eden yok o çaresiz insanlara...

Seytantuylu

Bir sürü futbol müsabakası düzenlendi ve gelirleri bu ailelere dağıtıldı. Hatta kişisel olarak bir çok futbolcu bu insanlara yardım gönderdi. Fakat asıl yard... Devamını Gör

1968_che

Kapitalist sistemin özü bu.Daha fazla kar için daha düşük ücret,daha fazla çalışma saati,daha düşük iş güvenliği.