İş Hayatında Daha Üretken Olmak İsteyenlerin Uygulamaları Gereken 11 İpucu

1PAYLAŞIM

Eğer siz de işlerimi bir türlü verimli bir şekilde yapamıyorum diyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Verimli çalışmak ve üretken olmak aslında düşünüldüğü kazar zor değil. Günleriniz hep verimsiz geçiyorsa gelin bu sorununuza birlikte çözüm bulalım...

Kaynak: https://www.thebalancesmb.com/top-ways-t...

Uzun bir iş gününün sonunda yapılacak tüm işlerinizi bitirmeyi ve dinlenmeye aman ayırmayı hepimiz isteriz.

Fakat her zaman bu kadar üretken olmak mümkün olmuyor. Peki işte üretkenliğiniz azalmasının nedenleri neler? Üretkenliğin azalmasında birçok faktör rol oynayabilir. Bunlar genelde dikkat dağıtacak durumların oluşması, plan yapmamak, yorgunluk ve motivasyon eksikliğidir. Bu durumdan kurtulmak ve işlerimizi hızla bitirmek hepimizin isteği. Bu nedenle, üretken olmak için yapılması gerekenleri sizler için bir araya getirdik...

1. En ağır ve zor işlerinizi en dinç hissettiğiniz zamanlarda yapmalısınız.

En üretken olduğunuz saatlerde e-postalarınızı kontrol etmek ve günlük rutin işlerinizi yapmak üretkenliğinizin azalmasına ve yaratıcılık gerektiren işlerde zorlanmanıza neden olur. Bu yüzden rutin ve zihninizi zorlamayacak işleri günün sonuna bırakmak daha mantıklı olabilir.

Önemli olan sizin için en doğru zamanı bulmak ve gününüzü iyi planlamaktır.

Verimlilik üzerinde uzman olan Tony Wong, bu konuda şöyle diyor: “Sabahınızı kendinize odaklanmak için kullanın. E-postalarınıza uyanır uyanmaz bakmak yerine güne iyi bir kahvaltı yaparak, haberleri okuyarak, meditasyon yaparak veya egzersiz yaparak başlayın. Bu, gün içinde daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır."

2. Birden fazla aynı işi birden yapmamalısınız.

Araştırmalar, insanlar birden fazla işi aynı anda yapmaya çalıştıklarında üretkenliklerinin %40'a kadar azalabileceğini gösteriyor. Daha da şaşırtıcı olanı, Londra Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, çoklu görev yapan bazı erkeklerin IQ'larının 15 puan düştüğü gözlemlenmiş. Birleşik Krallık'taki Sussex Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmadaysa çoklu görev yapmanın duygusal kontrol ve karar verme gibi beyin fonksiyonlarını etkileyebildiğini göstermiştir.

3. Her akşam bir yapılacaklar listesi hazırlamalısınız.

Yapılacaklar listesi hazırlamak bir program oluşturmanızı sağlayarak odaklanmanıza yardımcı olur. Her gece yapılacaklar listesi hazırlamak veya listenizi güncellemek, günün başında yapacaklarınızı bilerek düzenli ve hızlı bir şekilde işlerinizi halletmenizi sağlar.

4. Yapılacaklar listenizi kısaltmalısınız.

Bir yapılacaklar listesi hazırlamak ne kadar önemliyse bu listeyi kısa tutmak da o kadar önemlidir. Listenize yapmayacağınızı bildiğiniz veya çok uzun süre sürecek olan görevleri eklemek motivasyonunuzun düşmesine ve çok işiniz olduğunu düşünerek moralinizi bozulmasına yol açabilir.

Walter Isaacson, 'Steve Jobs'un Gerçek Liderlik Dersleri'nde, Jobs'un bu konudaki tutumunu şöyle anlatıyor:

www.instagram.com

"Şirketi kurduktan sonra, Jobs her yıl şirketteki en başarılı 100 kişiyi bir geziye götürmeye başladı. Gezinin son gününde çalışanlara 'Bundan sonra yapmamız gereken 10 şey nedir?' diye sorardı. İnsanlar Jobs'ın önerilerini kabul etmesi için rekabet ederdi. Jobs bunları bir yere yazardı ve sonra kötü olduğunu düşündüğü şeylerin üzerini çizerdi. En sonunda listede sadece 3 fikir kalırdı ve bunları uygulamaya koyarlardı."

Jobs'ın tekniği aslında sadece önemli olan önerileri yapmanın zaman kazandıracağını ve üretkenliğinizin azalmamasını sağlayacağını gösteriyor.

Sadece önemli olan işlere odaklanmak için yapılacaklar listenizi kısaltmanız gerekir. Bu yüzden her gece yapılacaklar listenizi gözden geçirirken kendinize iki soru sormalısınız:

  • Bu listedeki önemli görevler nelerdir?

  • Bu önemli görevlerden kaç tanesini yarın bitirebilirim?

5. Çalışma arkadaşlarınızla işleri bölüşmelisiniz.

İş bölümü yapmak zorlu görünebilir fakat herkes kendi uzmanlık alanına göre işleri bölüşürse işler hızlıca bitecektir. Birçok yönetici ve iş insanı için iş bölümü yapmak önce kolay görünür fakat buna başladıklarında ne kadar zor olduğunu fark ederler.

Bunun nedeni, iş bölümü yapan kişinin herkese yapacağı bölümü anlatarak ve planlayarak kendisine daha fazla iş yaratmış olmasıdır.

Ancak, bunu iş arkadaşlarınızla birlikte planlarsanız herkes için kolay ve yararlı bir yöntem haline gelecektir. Önemli olan, doğru görevi doğru kişiye vermek ve geri kalanını onlara bırakmaktır. Bu yönteme alışmak biraz zaman alsa da üretkenliğinize büyük katkıda bulunacaktır.

6. Dikkatinizi dağıtan faktörleri azaltmaya çalışmalısınız.

İşinize odaklanamadığınızda üretken olmanız ve verimli çalışmanız neredeyse imkansız hale gelir. Bu nedenle, işinize başlamadan önce dikkatinizi dağıtabilecek faktörleri ortadan kaldırmanız gerekir. Örneğin, telefonunuzun bildirimlerini kapatabilir, masanızı düzenleyebilir ve kulaklık takarak dışardan gelecek olan sesleri engelleyebilirsiniz.

7. Telefon görüşmelerinizi önceden planlamalısınız.

Telefon konuşmaları en çok dikkat dağıtan faktörlerden biridir. Görüşmenin ne kadar uzayacağını tahmin etmek zordur. Uzun süren konuşmalar işinizi bölerek dikkatinizi dağıtabilir. Bu nedenle, eğer çok önemli bir arama beklemiyorsanız işinize odaklanmak için telefonunuzu sessize almalı ve konuşmalarınızı önceden planlamalısınız.

8. Çalışmaya ara verdiğinizde egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.

www.youtube.com

Araştırmalar, fiziksel aktivitenin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini göstermiştir. Bu da daha fazla konsantrasyon, daha fazla yaratıcılık ve daha hızlı öğrenme gibi olumlu sonuçlar sağlayabilir. Leeds Metropolitan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, öğle arasında spor yapan çalışanların %65'inin, öğle yemeğinde spor yapmayanlara göre daha üretken olduğunu ve meslektaşlarıyla daha iyi iletişim kurduğunu göstermiştir.

Yani, iş günü içerisinde spora zaman ayırmak vakit kaybı olarak görülmemelidir.

Özellikle evden çalışıyorsanız işe ara vermek ve biraz yürüyüş yapmak size çok iyi gelebilir. Spor yaptığınızda enerjiniz de yükselecektir ve günü daha verimli devam edebilirsiniz.

9. Olumlu olmaya çalışmalısınız.

Mutlu insanlar daha üretkendir. Maastricht Üniversitesi'nin çağrı merkezlerinde iyimserlik ve performans üzerine yaptığı bir araştırma, iyimserlerin daha fazla satış yaptığını ve daha fazla ikramiye elde ettiğini göstermiştir. Yani, pozitif bir bakış açısı her alanda olduğu gibi iş hayatında da işinize yarıyor.

10. Uykunuzu aldığınıza emin olmalısınız.

Sabahın erken saatlerinde işe gidip gelmek, uzun çalışma saatleri ve evdeki sorumluluklar büyük bir çoğunluğun yeterli uyuyamamasına neden oluyor. Uyku eksikliği konsantrasyonu azaltır ve mantıksal akıl yürütme yeteneğinin tam olarak kullanılamamasına yol açar. Yani, yeterince uyumak işinizde çok daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Uzun süre uyuyacak vaktiniz olmadığında kısa şekerlemeler yapmayı deneyebilirsiniz.

11. Kendinize iyi bakmalısınız.

Yeterince uyumak ve egzersizi rutininizin bir parçası haline getirmek, en iyi ve en üretken olmak için her gün yapmanız gereken şeylerden sadece ikisi. Kendinize her yönden iyi bakmayı asla ihmal etmemelisiniz. Sonuçta her şeyin başı sağlıktır ve kendinizi kötü hissederken verimli çalışmanız neredeyse imkansızdır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Evden Çalışırken 'Hiçbir İş Yapmaya Mecalim Olmuyor' Diyenlerin Verimli Çalışmalarına Yardımcı Olacak 15 İpucu - onedio.com
Evden Çalışırken 'Hiçbir İş Yapmaya Mecalim Olmuyor' Diyenlerin Verimli Çalışmalarına Yardımcı Olacak 15 İpucu - onedio.com
'İşimden Memnun Değilim ve Kariyerimi Değiştirmek İstiyorum' Diyenler İçin A'dan Z'ye Bir Rehber - onedio.com
'İşimden Memnun Değilim ve Kariyerimi Değiştirmek İstiyorum' Diyenler İçin A'dan Z'ye Bir Rehber - onedio.com
Video Konferanslarda Eliniz Ayağınıza Dolaşmasın: Dikkat Etmeniz Gereken Tüm Noktaları Açıklıyoruz - onedio.com
Video Konferanslarda Eliniz Ayağınıza Dolaşmasın: Dikkat Etmeniz Gereken Tüm Noktaları Açıklıyoruz - onedio.com
Zenginlerin Para Harcadıkları Akılalmaz Derecede Garip Şeyleri Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacaksınız - onedio.com
Zenginlerin Para Harcadıkları Akılalmaz Derecede Garip Şeyleri Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacaksınız - onedio.com
Bakanların Hayran Kalacağı Bir LinkedIn Profili Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken 17 Adım - onedio.com
Bakanların Hayran Kalacağı Bir LinkedIn Profili Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken 17 Adım - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir