İş Görüşmelerinde Yaşanmış 11 Sıradışı Olay

-
Abone ol

Gelişen dünya ile birlikte profesyonel iş hayatı da kendini oldukça geliştirmiş bulunmakta. Bundan 20 yıl öncesinde neredeyse 15 dakika süren iş görüşmeleri şimdi DISC envanterlerinden Headhunter'lara, sabır ve irade testlerinden, bir laboratuvar deneyiymiş gibi odaya kapatılan deneklerin psikolojik sınırlarını zorlamaya kadar ulaşabilmekte.  Bu derlememizde gerek aday gerekse işveren temsilcileri tarafından linkendin gibi sosyal iş platformları ve diğer kanallardan paylaşılan ilginç tecrübeleri sizlerle paylaşıyoruz.

1. 13:00'da görüşmeye çağrılan adayı gece 12'ye kadar bekletmek

Olay yerli bir tekstil firmasında yaşanıyor. 4 adayın hepsine saat 13:00'a randevu veriliyor. Şirket şehir merkezine 1 saatten fazla mesafede. Adayların bazıları geç kalma korkusuyla kan ter içinde tam saatinde yetişiyor. İlgili asistan görüşmeyi yapacak kişinin şu an meşgul olduğunu, müsait olunca kendilerini sırayla alacağını söylerek adayların tamamını aynı noktada bekletiyor. Tam karşılarında görüşmeyi yapacak yöneticinin odası var. Saatler geçiyor, adaylar huysuzlandıkça asistan "Siz bilirsiniz, isterseniz gidin ama xxx Bey bu konuda çok hassastır, giderseniz aday havuzundan çıkarsınız" şeklinde tehditlerde bulunuyor. Görüşecekleri kişi de her saat başı yanlarına gelip işlerin yoğun olduğunu, azimleri ve sabırları varsa beklemelerin yoksa gitmelerini söylüyor. Saat 18:00'da 2 aday gidiyor. Kalan 2 aday gece 00:00'a kadar bekliyor. Ardından ikisiyle de sırayla görüşüyor. Çıkışta da kendi aracıyla iki adayı da şehir merkezine getirip evlerine bırakıyor. Yolda da bunun bir çeşit sabır testi olduğunu, kendilerini gün boyu jaluzinin arkasından gözlemlediğini belirtiyor.

2. İş başvurusunda bulunan adaylardan başvuru parası istemek

Bu olay yerli bir havayolu şirketinde yaşanıyor. İstenen rakam oldukça cüzi ama sonuç olarak uygulama herkes tarafından rahatsız edici karşılanıyor. Üstelik firmanın bir havayolu şirketi olması da ayrı bir soru işareti unsuru.

3. İş görüşmesine gelen adayı seminere yancı olarak götürüp beraber snacklere dalmak

Yerli ve oldukça ufak çaplı bir firmada yaşanıyor. İşveren yarım saat geç kalıyor, kendisinin çok yoğun olduğunu ve bir seminere gitmesi gerektiğini belirtiyor. Adaya bir ön fikire sahip olması için yanında gelmesini teklif ediyor. Olayı tam anlamayan aday da o kişiyle birlikte lüks bir otelde gerçekleşen seminer adı altındaki bayilik toplantısına katılıyor. Konuşmacı her ara verdiğinde işveren adaya hızla salona gidip ikramlar bitmeden yetişmeleri gerektiğini söyleyerek baskıda bulunuyor. Adayımız grand tuvalet gittiği iş görüşmesinde pasta peşinde koşturmayı biraz yadırgasa da işverenin samimi yaklaşımı nedeniyle olayı genel olarak pozitif karşılıyor.

4. İş başvurusu yapan adaya cep numarası yollayıp kendini aratmak

Ödemeli aramanın farklı bir metodu sanırım. Yerli ve büyük ölçekli bir firmada yaşanıyor. Aday bir kariyer sitesinden kendisine gönderilen numarayı birkaç kez arayıp sürekli "şu an müsait değil" yanıtı aldıktan sonra şevki kaçtığı için bir daha aramadığını belirtiyor.

5. Başvuru esnasında adayın annesini arayıp çocuğunun kötü huylarını sormak

Yine yerli ve oldukça büyük ölçekli bir şirkette yaşanıyor.  Yeni mezun adayımıza olumsuz yönlerini sorup aldığı yanıtlardan tatmin olmayan IK personeli adayın yanında annesini arıyor. Oğlunun olumsuz yönlerini söylemek istemeyip uzun süre direnen anne sonunda havlu atıp oğlunun maddi yönden çok savurgan olduğunu söylüyor. İlgili IK personeli de bu anısını sosyal platformda kendi profilinden paylaşıp aslında çok beğendikleri bu adayı işe almadıklarını söylüyor ve meslektaşlarına da bu tarz metotları denemelerini tavsiye ediyor. Meslektaşlarından aldığı tepkiler nedeniyle paylaşımını kaldırmak zorunda kalan yönetici alınan ekran görüntülerinin gazabından kurtulamıyor.

6. Görüşmeye gelirken kavga edilen kişinin işveren çıkması

Yurtdışı menşeli bir olay. Görüşme için çalıştığı şirkete gelen işveren temsilcisi boş gördüğü park slotuna parketmek için hamle yapıyor ancak kendisinden sonra gelen biri bu kişinin hakkını gaspedip buraya parkediyor. Yaptığının doğru olmadığını söylüyor ancak kişi küfredip yoluna devam ediyor. Görüşme odasına girdiğinde ise kendisine gelen adayın az önce otoparkta tartıştığı kişi olduğunu görüyor. Yine linkedin platformundan kendi hesabıyla bu olayı paylaşan işveren tesilcisi olayı kısaca "karma" olarak özetliyor.

7. Görüşmeye gittiği firmanın köpeği tarafından saldırıya uğrayan aday

Aday ilanı yerel gazeteden buluyor. Oldukça küçük bir işletme olduğunu bildiği kuruma yine de bir ümit için gidiyor. Kırsal bölgeye kurulmuş ve etrafta başka bina bulunmayan bu firmaya ulaştığında güvenlik kulübesi olmadığını görüyor. İçeri adım atan aday bir anda bir köpeğin saldırısına uğruyor. Son anda dışarı kaçıp kafes kapıyı kapattığını belirten aday acı acı içeriye bağırıyor ancak olay esnasında firmada sadece 1 kişi bulunuyor ve makina gürültüsünden hiçbirşeyi duymuyor. Yarım saat sonra gelen işveren adayı odasına alıyor. Korktuğunu anladığı adaya çay içip içmeyeceğini soruyor. Aldığı evet yanıtı karşısında da adaya çay demletiyor. Beyaz yaka görüşmesi için gittiğini belirten aday çayı demlediğini ancak bir daha firmanın yakınından geçmediğini söylüyor.

8. Görüşmeye gittiği uluslararası firmanın arşivini yakan aday

Bu olay da yine aday tarafından anlatılıyor. Sigara yasağından önce gittiği oldukça devasa bir şirkette görüşme öncesinde bekleme amaçlı arşive alınıyor. Beklemenin uzun sürmesi nedeniyle sigara yaktığını ancak yere atmak istediği yanmakta olan kibritin eline takılıp masanın üstüne düştüğünü ve tozlu evrakların bir kısmının alev aldığını söylüyor. Olayın nasıl devam ettiğine dair ise bir bilgi paylaşmıyor ama görüşmesinin olumlu sonuçlanmadığını tahmin ediyoruz.

9. Adayı kahvaltıya çağırıp öfke kontrolü yapan CEO

Dünyaca ünlü yabancı bir bankanın CEO'su adayları kahvaltıya çağırıp ufak bir oyun tertiplediğini itiraf ediyor. Aday gelmeden önce restauranta gidip personeli birazdan gelecek kişinin siparişini yanlış getirmesi konusunda ikna ediyor. Sonuç olarak kabalaşacağını mı yoksa sessizleşeceğini mi görmek istediğini belirten CEO konunun tamamen davranış testi olduğunu söylüyor.

10. Adayların beklemediği, sıradışı sorular sormak

Bu zaten hepimiz tarafından bilinen bir klişe. Ülkemizde "buzdolabının kapısını açsak içerisi soğur mu, ısınır mı?" şeklinde kalıplar varken dünya genelinde ise daha farklı soru tipleri yer alıyor. İşte sorulmuş bazı örnekler;

- Eğer dondurucuda bir penguen bulsaydın ne yapardın?

- Bu odaya kaç tane basketbol topu sığar?

- At boyutunda bir ördekle mi mücadele etmek isterdiniz yoksa 100 adet ördek boyutunda atla mı?

- Florida’da sıcak çikolatayı nasıl satardın?

11. Görüşmeye yanlış adayı çağırmak

Ülkemizde yaşanan olaylardan başka bir örnek daha. Üstelik işveren temsilcisi orman mühendisi olan adaya "Neden bu iş için bir ziraat mühendisini tercih ettiğimizi biliyor musunuz?" diye sorana kadar da farkedilmiyor. Görüşmenin devamı ise tahmin edildiği üzere aday için pek eğlenceli geçmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yargicspu

Bunlar gerçekten oluyor mu ? Ben hiç rastlamadım, duymadım da..

Gizli Kullanıcı

2,5,6,9 numara linkedinden alıntı, Bunların firma isimlerini de biliyorum ama buraya yazmamın doğru olmayacağını düşündüm. 11 numara uludağ sözlük. Kalanlar diğer sosyal platformlardan anonim yani firma ya da şahıs bilgileri yok.

yargicspu

Yok gerçekten bilmiyorum o yüzden dedim. Belki de ben rastlamadım. Ama gerçekten böyle şeyler varsa ciddi saçmalık. Özellikle adayın annesini arayıp sorması.

Gizli Kullanıcı

O paylaşımı ilgili bayan IK yöneticisinin kendi linkedin profilinde bizzat kendim görmüştüm ama destek vereceklerini sandığı meslektaşları oldukça sert dille eleştirmişlerdi. Sonrasında da paylaşım silindi. Ben de sizin gibi oldukça şaşkınlıkla gözlemledim.

Görüş Bildir