Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İranlı Kadınların Yaşadığı Dönüşümü Gözler Önüne Seren Devrim Öncesine Ait 23 Fotoğraf

834PAYLAŞIM

İran'da 1979 yılında Ayetullah Humeyni öncülüğünde gerçekleştirilen ve Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin devrilmesiyle sonuçlanan devrimin ardından ülke tepeden tırnağa dönüştürüldü. Bu rejimin ilk icraatlarından biriyse kadınların özgürlüklerine karşı savaş açmak oldu.

1. Kadınlar hayatın tüm alanlarından bir bir silindi.

2. Devrimden önce kadınların başlarını kapatması yasakken, devrimden sonra kapatmaması yasaklandı.

3. İlk başlarda bazı kadın aktivistler mücadele etmeye çalışmış olsalar da ne yazık ki başarılı olamadılar.

4. Kadınlara yönelik baskılar arttıkça, kadınlar iş hayatından ve diğer pek çok alandan silinmeye başladılar.

5. Kadınlara yönelik baskılar sadece giyim kuşam ile alakalı değildi.

6. Devrim öncesi hayatın pek çok alanında kendine yer açmış olan kadınlar kazanımlarını bir bir kaybettiler.

7. Baskıcı rejimin böyle bir şeye müsaade etmesi ihtimal dahilinde değil.

8. Şimdilerde kadınlara yönelik baskıya karşı ufak tefek protestolar gerçekleşse de İran'da etkin bir kadın mücadelesi ne yazık ki yok.

9. Tarih boyunca da bölgenin en etkili aktörlerinden biri olmuştur.

10. Yine de tüm baskılara ve zulme rağmen kadınlar el altından ya da sosyal medya üzerinden de olsa yavaş yavaş seslerini yükseltmeye başladılar.

11. 1979 yılında yapılan devrim de dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.

12. İran, Orta Doğu'daki en kadim yerleşik kültürlerden biridir.

13. Zaman zaman medyaya yansıyan bazı fotoğraflarda kuralların esnetilebildiği görülse de bunlar çok kısıtlı bölgeler için geçerlidir.

14. İslam Devrimi'nin pek çok başka etkisi olsa da bu etkiyi en çok hissedenler İran kadınları olmuştur.

İran,Güney Azerbaycan; 1968 yılı Tebriz Traxtor kadın futbol takımı

15. Sokaklarda her daim kadın polislerin gözetimi altındalar ve baskıcı kanunları ihlal etmeleri durumunda ağır şekilde cezalandırılıyorlar.

16. Ülkedeki İslamcı yönetimin tutumu nedeniyle bugün hala bazı kadınlar başka ülkelere kaçmaktadırlar.

17. İran'ın genelinde kadınlar büyük bir baskı altındadır ve özgürlükleri tamamen erkek egemen devletin kontrolündedir.

18. Radikal İslamcı rejimler ve örgütler, etkinlik gösterdikleri her alanda önce kadın haklarına karşı savaş açmaktadırlar.

19. Genel itibariyle Orta Doğu kadınlar için cehennem gibi ve gün geçtikçe bu cehennem büyüyor.

20. İran kadının dönüşümü, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde de tekrarlanmıştır.

Stewardesses for Iran Air in the '60 - before islamic revolution

21. Zira Türkiye'de de her gün kadın cinayetleri işlenmekte, taciz ve tecavüzler yaşanmakta ve bunlara karşı etkin bir yaptırım uygulanmamaktadır.

Kadın parlamenterler meclis önünde.

22. Tabii kadınların zulüm gördüğü tek yer İran değildir. Türkiye de kadınlar için yaşanılabilecek en kötü ülkelerden biridir.

Vogue - Iran Dec 1969

23. Tüm dünya kadınlarının kayıtsız şartsız özgürlüklerine kavuştuklarını görmek dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanlikontik

hayır editör Türkiye kadınların yaşayabileceği en kotu ülkelerden değil dünyada bu kadar sorun varken bide böylesine bı yazının sonuna Türkiye'ye geçirmek nedir amk kısa zamanda İnşallah düzgün yönetici seçimlerimizle ülkemiz yeniden eski refah seviyesine gelir bu tür olaylar yaşanmaz ama tekrar diyorum her şeyin sonuna da Türkiye'yi kötülemeye çalışmanın manası yok

batuhandemirel430

Türkiye de kadınlar için yaşanılabilecek en kötü ülkelerden biridir. ( Kafanız mı iyi sizin?) Türkiye de her ne kadar kadınlara yönelik birçok hatalı yada yanlış durum olsa da hala batıdaki bazı ülkelerden bile çok Pozitif Ayrımcılığa da şahit oluyoruz. Birşeyleri eleştirirken her yönden ele almak gerekir bu derece yanlı bakılarak ülke bu kadarda kötülenemez

mavi-rosa-mora

Türkiye'de de aynı şeylerin yaşanmasını isteyenler ne yazık ki zannettiğimizden çok daha fazla... Biz DUR! demezsek, geleceğimiz işte böyle olacak!

veli-durak

Persepolis filmini izlemenizi öneririm.

hellyim

otorite konuştu, ''Kadına karşı şiddet, Batılı devletler için de önemli bir problem. Kanada'da her 10 kadından 3'ü şiddet görüyor. Avrupa'nın en kötüsü ise Almanya. Almanya'da son üç yılda kadına karşı şiddet %10 arttı. İsveç gibi bazı kuzey ülkelerin yasal yapısında boşluklar ise aile içi şiddeti ihbar etmeyi ve cezalandırmayı zorlaştırıyor'' Bu konu genel bir problem bizim ülkemizin ürettiği bir şeymiş gibi konuşmak ne kadar da ahmakça. Böyle yaparan soruna işaret etmemiş sadece ülkeyi karalamış olursun ,buyur kaynakta sözcü bak bakalım en kötülerden biri Türkiye mi ?

anotherhomosapiens

Tabiki dunyanin her yerinde kadina siddet var, ve son bulmasi tek istegimiz. Ama aradaki fark Avrupada kadinlari oldurmuyorlar. Eski kocalar, sevgililer, arkadaslik teklifi reddileer cekip kadinlari vurmuyor avrupada. Ha bu arada yine kadina siddeti ortadogu gocmenlerinde goruyoruz. Zaten Almanya o yuzden istatistik olarak onde...

hellyim

Öldürmüyorlar mı inanılmazsın insanlar gerçekten inanmak istediğine dünyanın en saçma yalanı da olsa inanıyor ...İstatistik bilime göre.. Yok açıp okumayacaksınız ben tek tek yazacağım, Fransa’da 2017'de 601 kadın cinayete kurban giderken, Fransa'yı Almanya (380), İngiltere (227), İtalya (130) ve İspanya (113) takip etti. Tecavüz ve cinsel şiddet vakalarında ise İngiltere başı çekti. İngiltere'de 2017'de 48 bin 122 kadın tecavüze uğrarken, bu ülkenin ardından Fransa (14 bin 899), Almanya (7 bin 831) ve İsveç (6 bin 810) geldi. Devam edelim koca sevgili falan diye bir şeyler demişssin , Yine Almanyada Elde edilen verilerde, 2019 yılında 267 kadının mevcut veya eski partneri tarafından öldürüldüğü, 542’sinin ise öldürülmeye çalışıldığı tespit edildi. 141 bin 792 kişi partneri tarafından şiddetine maruz kalırken, 2015 yılında 127 bin 457 kadın, 2016 yılında 133 bin, Etnik kökene bağlarsan Türkiye de daha vahim sonuçlar olması lazım bu mantığında yetersiz kalıyor!

Görüş Bildir