Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

iPhone 7'de 'Tıslama' Problemi

 > 
58PAYLAŞIM

Teknolojik cihazlar satışa sunulmadan önce sayısız testten geçmiş olsa bile bazen gözden kaçan detaylar olabiliyor ve bu nedenle de bazı serilerde problem yaşanıyor. Son olarak Samsung’un başına gelen pil sorunu, Güney Koreli şirketin başını epey ağrıtmıştı. Şimdi ise iPhone 7’de bir 'tıslama' problemi ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

Coil Whine, yani bobinden ses çıkması durumu bu zamana kadar her bilgisayarlarda gerçekleşirdi. Fakat telefonların performansının bilgisayarları yakalaması, yakında bu sesin akıllı telefonlarda da artabileceğini gösteriyor.

'Yüksek performanslı uygulamalarda...'

LOG'un haberine göre konuyla ilgili paylaşılanlar, yük altında / yüksek performanslı uygulamaların çalıştırıldığı esnada iPhone 7'den bazı sesler duyulduğu yönünde. 

Yalnızca sessiz bir ortamda duyulabilecek sesler, normal kullanım sırasında duyulmuyor.

İşte o ses:

Konuyla ilgili YouTube'da çeşitli testler bulunuyor.

Peki bu ses tam olarak neden oluşuyor?

Bilindiği üzere akıllı telefonların içerisinde fan benzeri hareketli bir parça bulunmuyor. Bu nedenle ses çıkması garip gelebilir. Fakat cihazların işlemcilerinde bobinlere yer veriliyor. 

Cihazdaki akımın istenen seviyede tutulması için kullanılan bobinler üzerinden elektrik akımı geçiyor. Akım fazla yükseldiğinde akımın bir bölümünü kendine çeken bobinler, akımın az geldiği zamanlarda ise depoladığı elektriği kullanıyor. Akım bobin katmanları arasında dolaşırken bir titreşime yol açabiliyor ve bu titreşim de belirli bir frekansta ses çıkmasına neden oluyor. iPhone 7’nin sorununun da bundan kaynaklandığı söyleniyor. Bu problemin neredeyse tüm teknolojik cihazlarda görülebileceği biliniyor. Bu sorunu yaşayan iPhone 7 sahiplerinin ise cihazı değiştirmesi gerekecek gibi görünüyor.

Ne derece yaygın olduğu bilinmiyor, henüz Apple'dan açıklama yok

Apple şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Öte yandan sorunun ne derece yaygın olduğu da bilinmiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir