Instagram'ındaki Irkçı Yoruma Verdiği 'Kaka Emojili' Cevapla Herkesi Kızdıran Belçika Güzeli

-

İngilizce'de o çok tatsız bulunan 'nigga' kelimesi Instagram'da paylaştığı fotoğrafın altına yazılınca; 'Ayneeen' tadında bir cevap veren Belçika güzeli sosyal medyayı kızdırdı. Buzzfeed'den derlediğimiz habere göre Miss Belçika sonrasında 'Ama benim babam hep Afrika'da çalışıyor. Nasıl ırkçı olabilirim ki?' diye ortalığı yumuşatmaya çalıştı.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/krishrach/a-bea...

Geçtiğimiz hafta 19 yaşındaki Belçikalı model Romanie Schotte, Miss Belçika güzellik yarışmasında birinci oldu. Yani Dünya ve Kainat güzellik yarışmalarında ülkesini temsil edecekti.

Fakat tacını takmasından kısa bir süre sonra sosyal medya kullanıcıları genç kadının şimdi kaldırmış olduğu bir fotoğrafla karşılaştı.

Fotoğrafın hemen altındaki yorumda bir takipçisi Romanie'nin arkasında çıkan Afrika kökenli adam için 'pis zenci' anlamına gelen 'nigga' ifadesini yazmıştı.

Romanie yoruma cevaben 'Biliyorum' yazıp yanına da kaka emojisi koyunca sosyal medya kızıştı.

Aslında yorumun asıl sahibi ırkçı gibi görünmüyor.

Neyse, sonuç olarak Romanie'nin kendi sosyal medya hesapları ve Miss Belçika Facebook hesabı öfkeli sosyal medya kullanıcılarının mesajlarıyla dolup taştı.

Fotoğrafı hemen kaldırmasına rağmen Romanie'nin Instagram'ındaki diğer fotoğrafları kaka emojilerine maruz kaldı.

Romanie'nin ırkçı olduğu iddia edilen yorumu fazla sayıda kişiyi sinirlendirmiş olsa gerek.

Romanie'yle dalga geçilen görsellere kadar gitti.

Son zamanlarda interneti kasıp kavuran Nusret, genç kıza kaka emojileri ekerken...

Tüm bunların yanı sıra taze Miss Belçika'nın tacının geri alınması için bir imza kampanyası başlatıldı.

Belçika Güzeli Romanie geçtiğimiz Pazartesi yarışmanın organizatörleri üzerinden bir basın açıklaması yaptı;

"Bütün kültürlere ve bütün insanlara açığım. Babam zamanının büyük bir kısmını Afrika'da çalışarak geçiriyor. Ben nasıl ırkçı olabilirim ki? Birisinin gönderisine verdiğim tepki yüzünden bazı kişilerin canını yaktıysam özür diliyorum. Saldırıya uğradığını hisseden herkesten özür dilerim."

Daha sonrasında ise Belçika basınına yaptığı açıklamada kaka emojisini gülen surat ya da çikolatalı dondurma olarak gördüğünü ve basının kendini sabote etmeye çalıştığını belirtti.

“Eğer arkamda beyaz bir kişi oturuyor olsaydı, yine aynı yorumu yapardım... Daha iyi karar verip takipçimin yorumuna cevap vermemeliydim." diye ekledi.

Çarşamba günü ise olaylar çok daha ciddi bir boyut kazandı;

Belçika hükumetine bağlı, Federasyonlararası Eşit Fırsatlar Merkezi, durum hakkında bir ırkçılık davası açtı. Brussels Times gazetesine açıklama yapan temsilci "Belçika'da günlük bir gerçek olmaya devam eden bu bayağı ırkçılık vakasını büyük üzüntüyle karşıladık," dedi.

Bu vaka daha uzun bir süre boyunca incelenecek! Irkçılığın son bulduğu günlerin hızlıca gelmesi dileğiyle!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kol-cigsi

İptidai nefretleri ırkçılık olarak yorumlayan şu gerizekalı beynelmilel dünya halkları akıllanıp mensubu olduğu milletin sorumluluklarını benimserse dünya gerçekten daha huzurlu bir yer olur.

piyetro-yurdana-88

Siz mi ırkçılığı bitireceksiniz? Kripto komünistler sizi.

erlik

Bu bildiğin South Park'ın son sezonu.

sait-hazeyi

Babası Afrika'da çalışıyor diye ırkçı olamazmış hanımefendi! Kongo'da soykırım yapan Belçikalılar da Afrika'da çalışıyordu. "Benim Kürt arkadaşlarım da var" gibi acınası bir savunma yapma talihsizliğinde bulunmuş babasının piremsesi

recep-balta

nigga pis zenci değil sadece zenci demek. burada bağlam çok önemli kızın kabahatli olduğu su götürmez bok emojisiyle niyetim kötü değildi diyemez de orijinal yorumu yapan kişiyi bilemem. basit şekilce "arkadaki zenci" demek istemişte olabilir. siyahiler bu kelimenin beyazlar tarafından kullanılmasını hoş karşılamıyor yalnız bu da bilinen bir gerçek.

Görüş Bildir