İnsanlıktan Nasibini Alamamışlarla Birlikte Yaşadığımızın Tek Karede İspatı

 > -

Bu fotoğraf birkaç gün önce İstanbul Yenikapı metrosunda çekildi.

Engelliler için yapılmış asansörün önünde kabinin gelmesini bekleyen engelsiz insanlar ve arkalarında muhtemelen gelecek kabine binemeyecek engelli vatandaş.

Görüntü epey rahatsız edici; rahatsız edici olan insanların bu asansörü kullanması değil. İstanbul gerçekten büyük bir şehir ve yerin 6 kat aşağısına kadar inen metro durakları var. Merdivenleri kullanmak istemeyen, yüklü olan, herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler de pekala asansörleri kullanabilirler zira artık bu asansörlerde "engelli ve yaşlılar önceliklidir" ibaresi bulunuyor.

İbarede belirtildiği gibi her şekilde bu asansörlerde öncelik engellilerdedir. Bu asansörleri kullanmak için insanların gözü dönünce ortaya böyle çirkin görüntüler ortaya çıkıyor.

Yine aynı metro durağı, yine aynı rezillik. Asansörü bekleyen engelli hiçkimsenin umrunda değil.

2014 yılının Aralık ayında engelli vatandaş Abdullah Ünal, arkadaşı vasıtasyıla çektiği videoyu "Ben üç dakika sabreder ikinci asansörü beklerim, üç beş metre ileride yürüyen merdiven varken o insanların koşarak yanımdan geçip asansöre benden önce gitme çabaları çok ayıp, utanın artık utanın." diyerek paylaşmıştı.

Görünen o ki o günden beri insanlık bu durağı hiç kullanmıyor.

Umarım bu içerik fotoğraftaki kişilere bir şekilde ulaşır da, hem onlar hem de onlar gibi olanlar silkinip kendilerine gelir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinem-bakirci

Orda olsaydım dağalın leyn diye bağırıp engelli adama yol açacaktım

sinem-bakirci

O dudaklar bana ait değil ki

ruveydaaydin

Gerizekalılar

re-entry

eli sopalı 1o kişilik bir gezici ekip kuracanksın..mesela bu o.ç leri gördün ya,asansör çıkışında bekleyeceksin.çıkana ağız burun yapıştıracaksın.

mazot

Aklıma yıllar önce beslediğim kediler geldi, bir tanesi hastaydı yemek sırasında sağlıklı olan hasta olana öncelik veriyordu ve gözlerimle şahit oldum hasta olan için yemek götürüyordu. Bunu önceliği hayvan yaparken yukarıda ki önceliği insan yapmıyor. İlk baş kendimizden sonra onlardan utanalım!

gulsum-sena-ozmen

bir de bunları çekip internete koyan insanlar var. Burda insanlara acınmasını sağlayacaklarına gidip uyarsalar bişeyler yapsalar belki ortada fotoğrafını çekecek bir olay olmaz...

redvineyard

Bunu yapan uyaracak kadar da duyarlıdır zaten. Sen video çeker paylaşırsan daha geniş bir kitleye ulaştırırsın bu da farkındalık yaratır. Olay bu.

gulsum-sena-ozmen

ben videoya çekip uyaran duyarlı insanlardan bahsetmiyorum. Ona bakarsanız herkes herşeyi internete koyar internete koymak veya bilgisayar üzerinden yorum yapmak hepimizin işine gelen bir olay önemli olan o olay karşısında orada ne yaptığın. İnternete bi video koyup oradaki insanları kınayarak onların hatasını anlamasını sağlamıyorsun önemli olan yüzüne karşı uyarmak.Ama geniş kitleye ulaşmak konusunda da hakkınız var elbet

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir