Görüş Bildir
Haberler
İlk Zamanlardan Beri Heykel Yapan İnsanoğlunun Tarihe Geçen 10 Harika Eseri

İlk Zamanlardan Beri Heykel Yapan İnsanoğlunun Tarihe Geçen 10 Harika Eseri

Selahattin Özkan
27.08.2014 - 17:11 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 14:27

Heykellerle Güzelleşen İnsanlık Tarihi

Ülkemizdeki tarih algısı sadece devletle sınırlı kaldığından ne sanatın ne de insanın tarihi anlaşılabiliyor. Siyasetçilerin sanatın toplumsal alanda en görülen olanı olan heykellere de düşmanlığı buradan geliyor. Sanatla beslenmeyen toplumumuz sanatın toplumsal alandaki varlığına da kuşkuyla bakıyor. Bir yandan ülkedeki heykeller siyasi misyon üstlenmekten kurtulamazken siyasilerde heykelleri dahi ötekileştirmekten geri duramıyor. Oysa insanlık tarihi ise heykellerle güzelleşiyor. Tarihin ilk anından bu yana insan heykeller yapıyor ve heykellerle yaşıyor.İşte insanlık tarihinden en unutulmaması gereken 10 harika heykel.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Mohenjo-Daro Rahip-Kral Heykeli (İ.Ö. 2600)

1. Mohenjo-Daro Rahip-Kral Heykeli (İ.Ö. 2600)

Sadece 17,5 cm boyutundaki bu heykel, Indus Vadisi Medeniyetinin en eski yerleşimi olan Mohenjo-Daro'daki buluntular arasında bulunmuştur. Mohenjo-Daro'yu yöneten ne bir rahip ne de bir kral bulunamadığı halde heykelciliği sembolize ettiği özellikler nedeniyle bu heykelin dinsel yata siyasal bir lidere ait olması gerekmektedir. Arkeologların 'Rahi-Kral' olarak adlandırdıkları heykel insanlık tarihindeki en eski kült objelerinden birisidir.

2. Giza Spenksi (İ.Ö. 2500)

2. Giza Spenksi (İ.Ö. 2500)

Giza Platosunda bulunan dev boyutlardaki heykel aslan gövdesinde bir insan başıyla Firavun Kefren'i temsil ettiği düşünülmektedir. Dünyanın en eski ve en büyük heykellerinden birisi olan Spenks, antik çağın gizemli harikalarından birisidir. Heykelin yaptıranı ve yapan ustaları isimsiz kalmışsa da bu hacimli heykel milenyumlar boyunca insanlığı büyülemiştir.

3. İmparator Qin Shi Huang'ın Mezarındaki Terracotta Ordusu (İ.Ö. 210)

3. İmparator Qin Shi Huang'ın Mezarındaki Terracotta Ordusu (İ.Ö. 210)

Çin'e adını veren ilk imparator Qin Shi Huang'ın anıtsal mezarındaki asker heykellerinin tümü birebir ölçülerinde ordusunun heykelleştirilmiş halidir. Heykellerde tasvir edilen tüm bireyler canlı modellerinden elde edilmiştir. Ölümden sonraki yaşamında imparatora eşlik etmesi için anıtmezarına yerleştirilen asker ve at heykelleri sekiz binden fazla parçayı barındırmaktadır.

4. Aphorite de Milos (İ.Ö. 130 - 100)

4. Aphorite de Milos (İ.Ö. 130 - 100)

Antik Yunan'ın en ünlü mirası olan heykel bugün Louvre'da saklanıyor. İnsan ölçütlerinden çok az büyük olan boyutlarıyla idealleştirilmiş heykel, Yunan Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit'i sembolize etmektedir. Mistik heykeltıraş Antakyalı Aleksandros'un yaptığı düşünülen heykel 1820'de Milos'ta bulunmuştur.

5. Moai Heykelleri (Yaklaşık 1250-1500)

5. Moai Heykelleri (Yaklaşık 1250-1500)

Şili Polinezyasına bağlı Easter Adasındaki bu antik heykeller, yerli haklın atalarına olan bağlılığın birer nişanesi olduğunu düşünülmektedir. 1250 ile 1500 yılları arasında yapıldığı sanılan sekiz yüzün üstündeki heykelin bir çoğu koruma altına alınmışken bir kısmı tarihi konumlarında tutulmaktadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Pietà (1498)

6. Pietà (1498)

Vatikan'daki San Pietro Bazilikasındaki heykel Michelangelo tarafından 1498 yılında yapılmıştır. Meryem'in kucağındaki İsa figürü hem Michelangelo hem de başka sanatçılar tarafından daha önce de kullanılmış olsa da San Pietro'daki heykel kusursuzluğuyla en unutulmazlar arasında kendisine yer edinmiştir. Michelangelo'nun şaheseri Davud heykeli olsa da Pietà sadece bir sene önce tamamlanmış ve sanatçının dehasını ilan etmiştir.

7. L'Estasi di Santa Teresa (1647)

7. L'Estasi di Santa Teresa (1647)

Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılan heykel, Roma'da Santa Martia della Vittoria Kilisesinde sergilenmektedir. Barok döneminde Roma sanatının şaheserlerinden birisi olarak gösterilir. Avilyalı Aziz Teresa'nın sembolleştirildiği heykel; kaidesi ve içinde yer aldığı portreler bütünüyle birlikte tasarlanmışsa da heykelin ünü bütünü geçmiştir.

8. La Liberté éclairant le monde (1886)

8. La Liberté éclairant le monde (1886)

Frédéric Auguste Bartholdi tarafından yapılan heykel, Roma Özgürlük tanrıçası Libertas'ı sembolize etmektedir. Amerikan Devriminin yüzüncü yılı için Fransız halkı tarafından yaptırılan dev heykel ABD'de Liberty Island'da sergilenmektedir. Kaidesiyle birlikte doksan metreyi geçen heykel, Amerikan İç Savaşı'nın ve Köleliğin kaldırılmasının hemen arkasından ABD'ye hediye edilmiştir.

9. Le Poète (1904)

9. Le Poète (1904)

Ülkemizde de bir replikası bulunan Rodin'in Düşünen Adam'ı çoğunlukla felsefeyle özdeşleştirilmiştir. Dante'nin Divina Commedia'sından esinlenen Rodin aslında heykeline Fransızca'da şair anlamına gelen Le Poète ismini verdiyse de tüm dillerde Düşünen Adam (Le Penseur) olarak tanınmıştır.

10. Cristo Redentor (1931)

10. Cristo Redentor (1931)

Rio de Jenerio'daki dev 'Bağışlayan İsa' heykeli, heykeltıraşlar Heitor da Silva Costa ve Paul Landowski'nin ortak çalışmasının ürünü olsa da heykelin yüzü Gheorghe Leonida'nın ellerinden çıkmıştır. Rio şehrini kutsadığı düşünülen dev yapı modern zamanların en çok ziyaret edilen heykellerinden birisidir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
6
5
5
4
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

haramdır , puttur deyip bir kenara atan da var kendinden binlerce yıl sonrasına mesaj gönderen de .

Pasif Kullanıcı

kesmedi

spenks ne lan =D Khafra "spanks" that guy